CertyfikatHerb Gminy Bałtów
Okół z lotu ptaka
Wąwóz - "Żydowski Jar"
Droga do pałacu książąt Druckich-Lubeckich
Przedwojenny młyn w Bałtowie
Wąwóz lessowy w Bałtowie
Pałac książąt Druckich-Lubeckich
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Dolina Kamiennej w Bałtowie
Rollercoaster
JuraPark Bałtów
Szwajcaria Bałtowska
Kościół parafialny w Bałtowie
Bałtowski Zwierzyniec

Aktualności - Archiwum
 
 

Wycieczka po Górach Świętokrzyskich

 

Na trasie wycieczki znalazły się: Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu, Zagroda Średniowieczna w Hucie Szklanej oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. W Muzeum Przyrodniczym uczniowie zwiedzili ekspozycję multimedialną na temat powstania Gór Świętokrzyskich oraz wystawę poświęconą faunie i florze tego regionu. Z ciekawością i w skupieniu słuchali opowieści, które płynęły z głośników ciepłym głosem Krystyny Czubówny.  Kolejnym punktem programu było zwiedzanie średniowiecznej osady w Hucie Szklanej. Przed wejściem – „Wehikułem czasu” - przywitała wszystkich pani przewodnik – Piołunica - ubrana w średniowieczny strój zielarki. Przewodniczka przeniosła zwiedzających do czasów, w których mieszkający tu ludzie czcili  Śwista, Pośwista i Pogodę. W kilku chatach wybudowanych na wzór średniowieczny uczniowie mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały codzienne obowiązki ludzi zajmujących się takimi zawodami jak: kowalstwo, tkactwo, garncarstwo, zielarstwo i jak wyglądała praca szewca. W jednej z chat zaprezentowane zostały tablice ze słownictwem ówczesnego języka np. „męcy buły” to duże ziemniaki, „Chojnówki”-grube sosny, „nocnik” –nocleg czy „pośladek”-tylnia część wozu. Na koniec wszyscy mogli spróbować średniowiecznego przysmaku jakim był podpłomyk z dżemem truskawkowym i ziołową herbatką. W Nowej Słupi, uczestnicy wycieczki, zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Profesora  Mieczysława Radwana, gdzie poznali sposób wytapiania żelaza w czasach starożytnych. Obejrzeli  pozostałości starożytnych pieców hutniczych, w których wytapiano żelazo. Dzięki dokładnej i interesującej opowieści przewodnika uczniowie dowiedzieli się, jak wielkim i przełomowym było odkrycie sposobu wytopu żelaza, z którego w późniejszej obróbce, wykonywano przedmioty codziennego użytku oraz broń.

 

 
 
 
Aktualności
 

Zabawa andrzejkowa u Przedszkolaków

W miniony czwartek, 23 listopada, w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Bałtowie odbyła się zabawa andrzejkowa. Przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem Andrzeja, a także same próbowały sobie wróżyć, aby poznać przyszłość. Z ochotą też bawiły się przy dziecięcych przebojach, dlatego też słodki poczęstunek szybko zniknął ze stolików. Andrzejkowe spotkanie miało swój tajemniczy urok. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się przepowiednie...


Spotkanie ze strażakami OSP

W piątek, 17 listopada 2017 r. dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Bałtowie miały niecodzienną okazję do spotkania ze strażakiem. Przedszkolaki odwiedziły bałtowską Remizę OSP. Dzieci z wielką ciekawością  oglądały z bliska wozy strażackie, ich wyposażenie i umundurowanie strażaków. Świetną zabawą była przymiarka hełmów strażackich.  Spotkanie pozwoliło przedszkolakom przybliżyć  pracę strażaków, przypomnieć zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz numery alarmowe. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły Druhowi
D. Niedbale własnoręcznie wykonany plakat o straży.


Przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Mali odkrywcy” w Bałtowie z wizytą w bibliotece

  


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie”     
                                                                                               Paulo Coelho
20 listopada 2017r. - po raz kolejny w PSP im. Legionów Polskich w Okole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
 


Aktywny wypoczynek

W dniu 18.11.2017 r. (sobota) w Szkole Podstawowej w Bałtowie rozegrano „TURNIEJ w RINGO”. W zawodach udział wzięły cztery zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”.             
W klasach IV-VII szkoły podstawowej I miejsce zajął zespół w składzie: Krzemieniecki Oskar, Ruszkiewicz Kacper i Woźniak Dawid. W oddziałach gimnazjalnych to zaszczytne miejsce przypadło drużynie dziewcząt w składzie: Bukała Oliwia, Drożdż Karolina i Kozieł Wiktoria. Zawody przygotowali, przeprowadzili i sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego: Gałaczyńska Iwona i Błaszkiewicz Leszek. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po zawodach uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych (piłka nożna i siatkówka).


Złaz po Górach Świętokrzyskich

18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie pod opieką p. Edyty Maziarskiej i p. Małgorzaty Wąsik uczestniczyli w XXXVI Złazie Jesiennym Szlakiem Majora „Ponurego” – Bodzentyn 2017.
Trasa w Górach Świętokrzyskich prowadziła wzdłuż rzeki Psarki na północ od pasma Łysogór: Bodzentyn – Tarczek – Śniadka – Radkowice - Bronkowice.  Podczas złazu uczestnikom przybliżono sylwetkę majora Jana Piwnika „Ponurego”- dowódcy partyzanckiego Armii  Krajowej w Górach Świętokrzyskich.


Zabawy Andrzejkowe - Zaproszenie


więcej aktuaności
 

System informacji przestrzennej województwa świętokrzyskiego
Schronisko dla zwierząt Janik
MPK Ostrowiec Świętokrzyski
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Bałtów
Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg
Decydujmy razem
WKU Sandomierz
Rządowe Centrum Legislacji
EPUAP
Wspólna sprawa
Prowadzę jestem trzeĹşwy
Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej
Kapitał Ludzki
Kapitał Ludzki

URZĄD GMINY W BAŁTOWIE 2015realizacja: dwarazy.com