CertyfikatHerb Gminy Bałtów
Okół z lotu ptaka
Wąwóz - "Żydowski Jar"
Droga do pałacu książąt Druckich-Lubeckich
Przedwojenny młyn w Bałtowie
Wąwóz lessowy w Bałtowie
Pałac książąt Druckich-Lubeckich
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Dolina Kamiennej w Bałtowie
Rollercoaster
JuraPark Bałtów
Szwajcaria Bałtowska
Kościół parafialny w Bałtowie
Bałtowski Zwierzyniec

Aktualności - Archiwum
 
 

Wycieczka po Górach Świętokrzyskich

 

Na trasie wycieczki znalazły się: Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu, Zagroda Średniowieczna w Hucie Szklanej oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. W Muzeum Przyrodniczym uczniowie zwiedzili ekspozycję multimedialną na temat powstania Gór Świętokrzyskich oraz wystawę poświęconą faunie i florze tego regionu. Z ciekawością i w skupieniu słuchali opowieści, które płynęły z głośników ciepłym głosem Krystyny Czubówny.  Kolejnym punktem programu było zwiedzanie średniowiecznej osady w Hucie Szklanej. Przed wejściem – „Wehikułem czasu” - przywitała wszystkich pani przewodnik – Piołunica - ubrana w średniowieczny strój zielarki. Przewodniczka przeniosła zwiedzających do czasów, w których mieszkający tu ludzie czcili  Śwista, Pośwista i Pogodę. W kilku chatach wybudowanych na wzór średniowieczny uczniowie mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały codzienne obowiązki ludzi zajmujących się takimi zawodami jak: kowalstwo, tkactwo, garncarstwo, zielarstwo i jak wyglądała praca szewca. W jednej z chat zaprezentowane zostały tablice ze słownictwem ówczesnego języka np. „męcy buły” to duże ziemniaki, „Chojnówki”-grube sosny, „nocnik” –nocleg czy „pośladek”-tylnia część wozu. Na koniec wszyscy mogli spróbować średniowiecznego przysmaku jakim był podpłomyk z dżemem truskawkowym i ziołową herbatką. W Nowej Słupi, uczestnicy wycieczki, zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Profesora  Mieczysława Radwana, gdzie poznali sposób wytapiania żelaza w czasach starożytnych. Obejrzeli  pozostałości starożytnych pieców hutniczych, w których wytapiano żelazo. Dzięki dokładnej i interesującej opowieści przewodnika uczniowie dowiedzieli się, jak wielkim i przełomowym było odkrycie sposobu wytopu żelaza, z którego w późniejszej obróbce, wykonywano przedmioty codziennego użytku oraz broń.

 

 
 
 
Aktualności
 

Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

  


Informacja o możliwości adopcji małych piesków

Urząd Gminy w Bałtowie informuje o możliwości adopcji małych piesków. Pieski są objęte opieką weterynaryjną, zadbane, przyjazne dla ludzi, kontaktowe, niezwykle energiczne, szybko przywiązują się do opiekunów. Nie przejawiają agresji do ludzi i zwierząt.  Informacje dotyczące adopcji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Bałtowie, pokój nr 7 lub pod numerem telefonu 41/264 10 08 wew. 18


IX Przegląd Zespołów Ludowych „Noc Świętojańska”

W dniu 20 czerwca 2018 r. na Bałtowskiej „Okręglicy” odbył się IX Przegląd Zespołów Ludowych „Noc Świętojańska”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bałtowie pod patronatem Wójta Gminy Andrzeja Jabłońskiego. W przeglądzie uczestniczyły zespoły ludowe: Okolanki, Bałtowianie, Biesiada pod kierunkiem instruktora muzycznego pana Pawła Cieślika. Gościnnie wystąpił Zespół Magonianki pod kierunkiem pana Krzysztofa Żaka. Wiersz Heleny Połetek „Noc Świętojańska” zaprezentowała członkini Grupy Kobiet Aktywnych z Wólki Bodzechowskiej.
Po części artystycznej uczestnicy przeglądu w barwnym korowodzie przeszli nad wodę, gdzie odbyło się puszczanie wianków. Wszystkim dziękujemy za przybycie, zespołom za piękne występy.


Ogłoszenie o rządowym programie Dobry Start


Zaproszenie


Dzień Rodziny

Dzień Mamy, Dzień Dziecka i Dzień Taty to potrójna okazja do wspólnego świętowania Dnia Rodziny. Z takiej okazji spotkali się rodzice i dzieci z Punktu Przedszkolnego w Bałtowie. Przedszkolaki zaprezentowały rodzicom części artystyczne, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki oraz zaprosiły do wspólnych zabaw sportowo - zręcznościowych. Były wyścigi, konkursy, malowanie twarzy, zaś najbardziej wyczekiwanym momentem przez dzieci było zajadanie pysznych grillowanych kiełbasek. Nieocenieni rodzice pomogli w zorganizowaniu uroczystości, pogoda dopisała, można wiec było spędzić kilka chwil w miłej, rodzinnej atmosferze.


Rodzinna wycieczka przedszkolaków z Okoła

W środę 13 czerwca 2018 r. dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Mali odkrywcy na start” w Okole wraz z rodzicami i paniami, wybrały się na wycieczkę do Marcul. Od samego rana dopisywała zarówno pogoda jak i humory. Wszyscy uczestnicy wsiedli do autobusu, który zawiózł ich na stację Kolejki Wąskotorowej w Iłży. Przejazd ciuchcią był niesamowitą atrakcją zarówno dla małych jak i dużych. W Nadleśnictwie Marcule czekał już na grupę sympatyczny pan leśniczy, który wyświetlił przedszkolakom bajkę edukacyjną o zachowaniu się w lesie oraz o życiu zwierząt i roślin leśnych. Następnie grupa udała się na spacer po arboretum i podziwiała wspaniałe okazy fauny i flory. Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy przy wspólnym ognisku upiekli sobie pyszne kiełbaski, a następnie szczęśliwie wrócili do przedszkola.To był bardzo ciekawy dzień spędzony w miłej i rodzinnej atmosferze.


więcej aktuaności
 

System informacji przestrzennej województwa świętokrzyskiego
Schronisko dla zwierząt Janik
MPK Ostrowiec Świętokrzyski
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Bałtów
Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg
Decydujmy razem
WKU Sandomierz
Rządowe Centrum Legislacji
EPUAP
Wspólna sprawa
Prowadzę jestem trzeĹşwy
Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej
Kapitał Ludzki
Kapitał Ludzki

URZĄD GMINY W BAŁTOWIE 2015realizacja: dwarazy.com