CertyfikatHerb Gminy Bałtów
Okół z lotu ptaka
Wąwóz - "Żydowski Jar"
Droga do pałacu książąt Druckich-Lubeckich
Przedwojenny młyn w Bałtowie
Wąwóz lessowy w Bałtowie
Pałac książąt Druckich-Lubeckich
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Dolina Kamiennej w Bałtowie
Rollercoaster
JuraPark Bałtów
Szwajcaria Bałtowska
Kościół parafialny w Bałtowie
Bałtowski Zwierzyniec

Aktualności - Archiwum
 
 

Wycieczka po Górach Świętokrzyskich

 

Na trasie wycieczki znalazły się: Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu, Zagroda Średniowieczna w Hucie Szklanej oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. W Muzeum Przyrodniczym uczniowie zwiedzili ekspozycję multimedialną na temat powstania Gór Świętokrzyskich oraz wystawę poświęconą faunie i florze tego regionu. Z ciekawością i w skupieniu słuchali opowieści, które płynęły z głośników ciepłym głosem Krystyny Czubówny.  Kolejnym punktem programu było zwiedzanie średniowiecznej osady w Hucie Szklanej. Przed wejściem – „Wehikułem czasu” - przywitała wszystkich pani przewodnik – Piołunica - ubrana w średniowieczny strój zielarki. Przewodniczka przeniosła zwiedzających do czasów, w których mieszkający tu ludzie czcili  Śwista, Pośwista i Pogodę. W kilku chatach wybudowanych na wzór średniowieczny uczniowie mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały codzienne obowiązki ludzi zajmujących się takimi zawodami jak: kowalstwo, tkactwo, garncarstwo, zielarstwo i jak wyglądała praca szewca. W jednej z chat zaprezentowane zostały tablice ze słownictwem ówczesnego języka np. „męcy buły” to duże ziemniaki, „Chojnówki”-grube sosny, „nocnik” –nocleg czy „pośladek”-tylnia część wozu. Na koniec wszyscy mogli spróbować średniowiecznego przysmaku jakim był podpłomyk z dżemem truskawkowym i ziołową herbatką. W Nowej Słupi, uczestnicy wycieczki, zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Profesora  Mieczysława Radwana, gdzie poznali sposób wytapiania żelaza w czasach starożytnych. Obejrzeli  pozostałości starożytnych pieców hutniczych, w których wytapiano żelazo. Dzięki dokładnej i interesującej opowieści przewodnika uczniowie dowiedzieli się, jak wielkim i przełomowym było odkrycie sposobu wytopu żelaza, z którego w późniejszej obróbce, wykonywano przedmioty codziennego użytku oraz broń.

 

 
 
 
Aktualności
 

Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

  


Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych w Gminie Bałtów


Harmonogram odbioru odpadów komunalnych

  


Ogłoszenie o przerwie w dostawie wody

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Skarbka, Bidzińszczyzna, Pętkowice, Pętkowice - Kolonia, Wólka Pętkowska, Okół, Michałów, Lemierze, Ulów, Wycinka o przerwie w dostawie wody w dniu 22.02.2018 roku (czwartek).

Przerwa w dostawie wody potrwa od godz 7.00 do godz 19.00.
 

Wójt Gminy Bałtów
                              /-/ mgr inż. Andrzej Jabłoński


Ogłoszenie o przerwie w dostawie wody

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Bałtów (nr posesji od 1do 54 oraz 155 do 157) o przerwie w dostawie wody w dniu 20.02.2018 roku (wtorek). Przerwa w dostawie wody potrwa od godz. 7.00 do godz. 19.00.
 

Wójt Gminy Bałtów
/-/ mgr inż. Andrzej Jabłoński
Bałtów 15.02.2018 r.
 


Wycieczka Przedszkolaków do restauracji „Zajazd pod Czarcią Stopką”

13  lutego 2018r.  dzieci z  Niepublicznego Punktu Przedszkolnego ,, Mali odkrywcy na start’’ w Bałtowie udały się do restauracji ,,Zajazd pod Czarcią Stopką ‘’. Celem wycieczki było zapoznanie ze sposobem przyrządzania pizzy oraz uwrażliwienie dzieci na kulturalne zachowywanie się w restauracji.


„Każdy krok ma znaczenie…”

W dniu 07.02.2018r. uczniowie klasy VII oraz klasy gimnazjalne Szkoły Podstawowej w Bałtowie oraz klasa VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Okole uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych  pt.: „Każdy krok ma znaczenie”. Zajęcia warsztatowe poprowadził edukator mgr Roman Latoszyński - pracownik Punktu Testującego Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej RES HUMANAE, członek Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, konsultant Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania AIDS, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


więcej aktuaności
 

System informacji przestrzennej województwa świętokrzyskiego
Schronisko dla zwierząt Janik
MPK Ostrowiec Świętokrzyski
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Bałtów
Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg
Decydujmy razem
WKU Sandomierz
Rządowe Centrum Legislacji
EPUAP
Wspólna sprawa
Prowadzę jestem trzeĹşwy
Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej
Kapitał Ludzki
Kapitał Ludzki

URZĄD GMINY W BAŁTOWIE 2015realizacja: dwarazy.com