Gmina BałtówCertyfikatHerb Gminy Bałtów
Gmina Bałtów
Okół z lotu ptaka
Gmina Bałtów
Wąwóz - "Żydowski Jar"
Gmina Bałtów
Droga do pałacu książąt Druckich-Lubeckich
Gmina Bałtów
Przedwojenny młyn w Bałtowie
Gmina Bałtów
Wąwóz lessowy w Bałtowie
Gmina Bałtów
Pałac książąt Druckich-Lubeckich
Gmina Bałtów
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Gmina Bałtów
Dolina Kamiennej w Bałtowie
Gmina Bałtów
Rollercoaster
Gmina Bałtów
JuraPark Bałtów
Gmina Bałtów
Szwajcaria Bałtowska
Gmina Bałtów
Kościół parafialny w Bałtowie
Gmina Bałtów
Bałtowski Zwierzyniec
Aktualności - Archiwum
 

Konkurs Recytatorski "Lutnia Wiejska"

6 czerwca 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole już po raz jedenasty odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Lutnia Wiejska".
To cykliczna impreza, której zadaniem jest propagowanie kultury żywego słowa wśród dzieci oraz popularyzacja literatury pięknej, szczególnie związanej z naszym regionem.
Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, który był również fundatorem dwóch pierwszych nagród. Nagrody za drugie miejsca ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie, a za trzecie miejsca i wyróżnienia Rada Rodziców. Poczęstunek dla gości zapewniła właścicielka sklepu w Okole, pani Renata Adamczyk.


Przedszkolaki w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach

 W dniu 31 maja 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego „05” wraz ze swoją wychowawczynią Anną Smolińską pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Marcule, gdzie miały okazję zapoznać się z florą i fauną występującą w tym regionie. W sali dydaktycznej  Centrum Edukacji Przyrodniczej pan leśniczy bardzo ciekawie opowiadał o ptakach, leśnych zwierzętach i roślinności. Przedstawił dzieciom ekspozycję ptaków i zwierząt żyjących w polskich lasach, a także wskazał czynniki zagrażające przyrodzie. Zwrócił także uwagę, by nie zaśmiecać lasu, zachowywać ciszę, gdyż las jest domem zwierząt. Zajęcia terenowe miały na celu zapoznanie dzieci z najciekawszymi obiektami przyrodniczymi Arboretrum. Przedszkolaki podczas spaceru samodzielnie rozpoznawali napotykane po drodze rośliny, zwierzęta i elementy przyrody nieożywionej. Ostatnim punktem programu, a zarazem wielką atrakcją dla dzieci, był przejazd kolejką wąskotorową z Marcul do Iłży.
 


Informacja o wyniku trzeciego przetargu ustnego nieograniczonego-licytacji na sprzedaż nieruchomości

   


Spotkanie szkoleniowe dla Mieszkańców


Dzień Rodziny w PSP im. Legionów Polskich w Okole

Ach co to był za dzień! Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, a także dzięki wszechstronnym umiejętnościom uczniów oraz ich rodziców dnia 1 czerwca 2017 r. został zorganizowany Festyn Rodzinny.


Komunikat - ćwiczenie RENEGADE

W dniach 6-8 czerwca 2017 roku odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia  z powietrza.


Gmina Bałtów na XII Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym

W dniu 4 czerwca 2017 r. w Tokarni  Gmina Bałtów uczestniczyła w XII Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski  Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Gminę reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz twórcy ludowi. W konkursie kulinarnym „Wiejskie FIT” zorganizowanym w ramach jarmarku, Gminę Bałtów reprezentowała Julia Kozieł, która przygotowała „Placuszki z cukinii w sosie bazyliowo – pomidorowym”. Potrawa zdobyła uznanie Komisji Konkursowej i zajęła zaszczytne II miejsce.


XIX edycja konkursu "Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku".


Przedszkolaki świętowały Dzień Dziecka

Przedszkolaki z Punktów Przedszkolnych w Okole i Bałtowie z uśmiecham na ustach przybyły na teren obiektu sportowego obok Urzędu Gminy. Podczas licznych gier i zabaw dzieci ćwiczyły sprawność, zręczność i koncentrację uwagi. Wszystkim podobało się przechodzenie przez tunel, rzucanie woreczkami i piłeczkami do celu, walka na papierowe kule czy obrysowywanie na kartonach sylwetek kolegów i koleżanek. Oprócz tego dużą atrakcją cieszyła się wspólna zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci głośno wyrażały emocje podczas podskoków na piłkach, a grupa małych miłośników piłki nożnej próbowała swoich sił podczas gry na boisku.  Wspólne świętowanie było doskonałą okazją do integracji i bliższego poznania się dzieci. Po udanych zabawach, maluchy otrzymały życzenia od Pana Wójta  - Andrzeja Jabłońskiego i Sekretarz Gminy – Agnieszki Kopały oraz piękne upominki. Program obchodów Dnia Dziecka przygotowały przesympatyczne Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie, które obdarowały dzieci kolorowymi balonikami. Końcowym etapem było wspólne biesiadowanie przy gorących kiełbaskach i soczkach owocowych.
Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020.


Umowa podpisana

Gmina Bałtów otrzyma unijną pomoc w kwocie ponad 2,9 mln złotych na projekt pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Gminie Bałtów poprzez rozbudowę i modernizację budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie oraz zakup niezbędnego wyposażenia”.
W ramach tego projektu planuje się przeprowadzenie prac budowlanych oraz zmianę przeznaczenia części obiektu z internatu na sale dydaktyczne. Głównym celem projektu jest zapewnienie pełnej funkcjonalności systemu edukacyjnego i sportowego. W ramach instytucji zaplanowano wyposażenie sal dydaktycznych w nowoczesne i innowacyjne pomoce sprzyjające zwiększeniu jakości i efektywności kształcenia.
26 maja 2017 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim zastała podpisana umowa o pomocy między Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego a Gminą Bałtów.

 


Wernisaż wystawy florografów Albiny Róg

Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie zorganizowała  wystawę  florografów „Obrazy liśćmi malowane” autorstwa  pani Albiny Róg, miłośniczki przyrody i sztuki, mieszkanki Baranowa Sandomierskiego. Wystawę otworzył Wójt Gminy Bałtów pan Andrzej Jabłoński. Prace pani Albiny Róg to piękne  kompozycje z suszonych liści, traw, kwiatów, umieszczane są za szkłem w antyramach. Najczęściej przedstawiają pejzaże, zwierzęta, budowle itp. Rozbudzają u młodych ludzi zapał i ciekawość świata. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie.


Warsztaty kulinarne przedszkolaków

17-go maja 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego „pięciolatki”, wraz ze swoją wychowawczynią Anną Smolińską,  odwiedziły „Zajazd pod Jarem” w Bałtowie, aby zagłębić tajniki robienia pizzy. Po uprzednim, krótkim „przeszkoleniu" zamieniły się w małych kucharzy, którzy własnoręcznie ugniatali ciasto oraz wybierali ulubione dodatki.  Przedszkolaki samodzielnie wałkowały i układały na pizzy wybrane przez siebie ulubione składniki. Z niecierpliwością oczekiwały na moment, w którym upieczona pizza trafi na stół. Było pysznie i pachnąco! Serdecznie dziękujemy właścicielom „Zajazdu pod Jarem” za zaproszenie i miłą atmosferę!


Zawiadomienie

Bałtów, dnia 23.05.2017r.
Na podstawie art. 21 ust. 4 i ust. 5 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. (tj. Dz. U.   z 2017 r. , poz. 788) Wójt Gminy Bałtów niniejszym zawiadamia, że od dnia 29.05.2017 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Bałtowie pok. Nr 3 zostanie wyłożony projekt uproszczonego planu urządzenia lasu dla miejscowości Okół gm. Bałtów przez okres 60 dni tj. do dnia 31.07.2017r.. Jednocześnie informuje się, że uproszczony plan urządzenia lasu będzie podstawą do naliczenia podatku leśnego. W okresie 30 dni od daty wyłożenia właściciele lasów mogą zapoznać się z projektem uproszczonego planu urządzenia lasu, składać zastrzeżenia i wnioski, które decyzją Starosty Ostrowieckiego zostaną uznane, bądź nie uznane.
 


Warsztaty „Coś dla ciała, coś dla ducha”

W dniu 22 maja 2017r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Justyną Jabłońską uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w „Zajeździe pod Jarem” w Bałtowie. Obchodzony 9 maja Dzień Europy był okazją do zapoznania uczniów z kulturą i kuchnią krajów Unii Europejskiej. Pizza – przysmak wszystkich dzieci to sztandarowe danie kuchni włoskiej. Warsztaty przeprowadzone w profesjonalnej pizzerii hotelowej pozwoliły na samodzielne przygotowanie włoskiego dania. Po krótkiej prezentacji sposobu formowania pizzy dzieci otrzymały porcje wyrobionego ciasta i przystąpiły do przygotowania swoich wypieków. Organizator warsztatów zapewnił szeroki wybór dodatków. Pani prowadząca warsztaty zabrała przygotowane dania do specjalnego pieca. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na rezultat swojej pracy. Po kilku minutach przyjemny zapach dotarł do uczestników zajęć a chwilę później wszyscy otrzymali swoje kulinarne dzieła. Wspólny posiłek i pamiątkowe fotografie zakończyły pobyt w restauracji. 


Zaproszenie na wystawę


Bezpłatne konsultacje


Dzień Samorządu Terytorialnego


Sukces uczennic z PSP im. Legionów Polskich w Okole

27 kwietnia 2017 r.  uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole wzięły udział w XIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Zdrowie w poezji dziecięcej”. Konkurs odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowcu Św. Jest to szkoła promująca zdrowie. Uczennica klasy 0 Maja Walczyk przygotowana przez panią Mirosławę Kulig zajęła I miejsce recytując utwór pt. „Kasia czyścioszek”, a uczennica klasy I Karolina Sosnowska przygotowana przez panią Beatę Walczyk otrzymała III lokatę mówiąc wiersz „Na zdrowie”. Jury konkursu oceniało dobór repertuaru, poprawność recytacji, interpretację utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne.


Ankieta dotycząca montażu instalacji fotowoltaicznej (PV)

Wójt Gminy Bałtów ogłasza nabór ankiet w ramach projektu z zakresu dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznych planowanego do realizacji przez Gminę Bałtów


Zaproszenie na spotkanie


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 10 maja 2017r.

   


Tydzień Bibliotek

W dniu 10 maja 2017r. przedszkolaki z Bałtowa odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach przypadającego w dniach od 8 do 15 maja Tygodnia Bibliotek. Dzieci przybyły do biblioteki wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Smolińską. Pani dyrektor Iwona Lis pokazała dzieciom, gdzie znajdują się książki dla najmłodszych czytelników i zachęciła do przeglądania księgozbioru. Z uwagą i zainteresowaniem dzieci również wysłuchały czytanej legendy. Na pamiątkę wizyty w bibliotece przedszkolaki otrzymały zakładki do książek.


XLI Buskie Spotkania z Folklorem

W dniu 6 maja 2017r. w Opatowie odbyły się eliminacje do XLI Buskich Spotkań z Folklorem. Z Gminy Bałtów w kategorii zespoły śpiewacze wystąpił Zespół Okolanki, wykonując utwory : „Łoj górom, górom słonecko idzie” oraz „Łoj lepi się utopić w wodzie głębokości”. W kategorii soliści śpiewacy  w utworach : „Nisko słunko, nisko”, „A uśnijże mi uśnij”, „Pase jo se pase”, zaprezentowała się pani Dorota Podgórska. Zespół i solistka wykonali utwory a cappella.


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w PSP im. Legionów Polskich w Okole

Dnia 28 kwietnia 2017r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa VI  z PSP im. Legionów Polskich w Okole pod opieką wychowawcy Alicji Chodały przygotowała część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.

 


Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bałtowie

  


Plan działań w zakresie wykorzystania potencjałów endogenicznych Gminy Bałtów

  


2 maja 2017r. Urząd Gminy w Bałtowie nieczynny

Informujemy, że w dniu 2 maja 2017r.(wtorek)
Urząd Gminy w Bałtowie będzie nieczynny.


Ogłoszenie o naborze wniosków

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów,  Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:
Przedsięwzięcia 1.1.3 „Wykorzystanie do rozwoju turystyki zasobów dziedzictwa lokalnego, kulturowego i/lub naturalnego obszaru LGD”
w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 15.05.2017 r. do 29.05.2017 r. Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływ 29.05.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek  o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami. Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie www.krzemiennykrag.info
 


Ogłoszenie o naborze wniosków

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:
Przedsięwzięcia 1.1.1 „Niekomercyjna infrastruktura turystyczna, rekreacyjna i/lub kulturowa wykorzystująca zasoby kulturowe i/lub naturalne i/lub historyczne i/lub obyczajowe obszaru LGD”

w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 15.05.2017 r. do 29.05.2017 r. Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 29.05.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek  o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami. Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie www.krzemiennykrag.info


Dzień Strażaka


Wniosek Bałtowa zauważony

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego listę rankingową projektów wstępnie wybranych do finansowania w ramach konkursu Osi Priorytetowej 7.4 RPO – Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkolnej. Wśród wybranych 21 propozycji z terenu całego województwa znalazł się wniosek  Gminy Bałtów dotyczący budowy i modernizacji budynku byłego Zespołu Szkół. Będzie on w przyszłości funkcjonował jako szkoła podstawowa z przedszkolem dysponując pełnym zapleczem dydaktycznym, sportowym i socjalnym.  Na ten cel w ramach działania 7.4 Gmina Otrzyma prawie 3 mln zł. Całkowita wartość robót przewidziana jest na poziomie ok. 10 mln zł.


Współpraca ostrowieckiego PKS z POLREGIO

25 kwietnia br. podczas uroczystej konferencji prasowej podpisane zostało Porozumienie pomiędzy spółką kolejową Przewozy Regionalne a spółką samochodową PKS w Ostrowcu Św. S.A. w sprawie realizacji wspólnych zadań w ramach transportu zbiorowego. Pasażerowie korzystający z połączenia kolejowego do Ostrowca Św. będą mogli w ramach jednego biletu, kontynuować dalej podróż do miejsca docelowego min. Bałtowa, głównego ośrodka turystycznego w regionie.


Dzień Ziemi 2017 w Świetlicy w Okole

24 kwietnia 2017r. w Świetlicy w Okole obchodzono Międzynarodowy Dzień Ziemi pod hasłem „W kierunku natury”. Chcąc aktywnie wziąć udział w przedsięwzięciu uczestnicy mówi na temat  ochrony różnorodności biologicznej występującej w różnych środowiskach przyrodniczych, a przede wszystkim w miejscu zamieszkania. Dzieci tworzyły  plakat promujący Dzień Ziemi 2017 i tradycyjnie sprzątały plac zabaw przy Świetlicy.


Zaproszenie na uroczystość z okazji 3 Maja


Powstaje główny budynek Centrum Apiterapii ApiBałt w Bałtowie

W ciągu najbliższych dwóch lat w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, którego rozwój zapoczątkował pierwszy w Polsce park dinozaurów, powstanie ośrodek apiterapii z prawdziwego zdarzenia. Zajmował się będzie wspomaganiem leczenia i rehabilitacji przy wykorzystaniu pszczół i produktów pszczelich. Realizacja pomysłu to kolejne otwarcie w Bałtowie okienka dla nowych turystów, zainteresowanych podratowaniem zdrowia. Turystyka medyczna to nowy, coraz bardziej popularny kierunek w branży turystycznej. Otwiera się dla ludzi wyczerpanych, zmęczonych wymagających odpoczynku, wsparcia medycznego i rehabilitacji.


Planowany nabór wniosków przez Stowarzyszenie LGD Krzemienny Krąg

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” informuje, iż w terminie 15.05.2017r. – 29.05.2017r.  planowany jest nabór wniosków na następujące przedsięwzięcia:
•    Przedsięwzięcie 1.1.1 Niekomercyjna infrastruktura turystyczna, rekreacyjna i/lub kulturowa wykorzystująca zasoby kulturowe i/lub naturalne i/lub historyczne i/lub obyczajowe obszaru LGD,
•    Przedsięwzięcie 1.1.3 Wykorzystanie do rozwoju turystyki zasobów dziedzictwa lokalnego, kulturowego i/lub naturalnego obszaru LGD.

Więcej szczegółów dotyczących naborów już w najbliższym czasie.


22-23 kwietnia 2017r. Bałtów - Wystawy psów

  


Święta tuż, tuż – Warsztaty Wielkanocne

W dniu 06 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Bałtowie wraz z wychowawczyniami: Justyną Jabłońską i Elżbietą Walas-Lucenko wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spotkanie składało się z dwóch elementów – panelu edukacyjnego o tematyce wielkanocnej i części warsztatowej. Pierwsza część poświęcona była tradycjom, obrzędom i symbolice Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego w koszyczku wielkanocnym znajdują się poszczególne produkty i co symbolizuje Baranek. Zajęcia warsztatowe polegały na wykonaniu kolorowych witraży na szkle związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Następnym etapem wycieczki była krótka wizyta w Zakładzie Energetycznym. Dzieci obserwowały pracę Centrum Dyspozytorskiego, mogły śledzić drogę energii elektrycznej z elektrowni do ich domów na elektronicznej makiecie sieci elektrycznych. Poznały na czym polega praca służb energetycznych. Wszyscy we wspaniałych humorach wrócili do szkoły z własnoręcznie wykonanymi witrażami.
 


Wielkanoc 2017r.


III Kiermasz Tradycji Wielkanocnych

 


Niedziela Palmowa w Bałtowie

  


Informacja o nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego

 


Kultura literacka w PSP w Okole

Miesiąc marzec 2017r. przebiegał w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole pod znakiem kultury literackiej.


„Wiosno, wiosno, wiosenko…’’

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się coraz bardziej kolorowy. Na tę porę roku z utęsknieniem czekają dzieci. 20 marca 2017r. w ZSP w Bałtowie Filia w Wólce Bałtowskiej odbyła się uroczystość z okazji Powitania Wiosny, którą  przygotowali  uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem mgr Elżbiety Walas - Lucenko. W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki i grupa 5-cio latków. W tym dniu obowiązywały wiosenne barwy strojów z przewagą różnych odcieni zieleni. Po części artystycznej w wykonaniu trzecioklasistów pozostałe klasy zaprezentowały się w piosenkach o wiośnie, a klasy 0 i III – w układach tanecznych. Częścią główną imprezy były konkursy, które wywołały mnóstwo wrażeń i emocji, m.in.:  przebranie reprezentantów klas za najpiękniejszą i najbardziej oryginalną „Panią Wiosnę”, przygotowanie kwiatowego pokazu mody. Impreza ta nie tylko zintegrowała społeczność szkolną, ale przede wszystkim była świetną zabawą.


Tydzień Kultury Języka w ZSP w Bałtowie

W dniach 13-18.03.2017 r. obchodziliśmy XXV TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO POD HASŁEM: „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”. W Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie w ramach tych obchodów zorganizowano liczne działania, których celem było uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka, kształtowanie poprawności językowej i estetyki wypowiedzi w sytuacjach codziennych.


Uczennica ZSP Gimnazjum w Bałtowie – finalistką XIV Konkursu Języka Polskiego

Uczniowie ZSP Gimnazjum w Bałtowie co roku uczestniczą w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Najlepsi na etapie szkolnym kwalifikują się do kolejnego - rejonowego. W tym roku Kamila Grudniewska - uczennica klasy IIb Zespołu Szkół Publicznych Gimnazjum w Bałtowie, przygotowana pod kierunkiem p. T. Szczygieł, zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, gdzie 3.03.2017r. i 19.03.2017r. reprezentowała bałtowskie gimnazjum podczas finału XIV Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla gimnazjalistów, zdobywając znaczącą ilość punktów.                       
Kamili gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Mamy nadzieję, że to osiągnięcie stanie się zachętą dla młodszych uczniów, którzy w kolejnych latach również będą starali się wykazać wiedzą i umiejętnościami oraz sięgnąć po laur zwycięstwa.
 

Gmina Bałtów

WÓJT GMINY BAŁTÓW APELUJE!

 

W związku z trwającym okresem wiosennym przypominamy o zakazie wypalania roślinności na polach, łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie torfowisk i trzcin. Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Jest to jeden z  najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska naturalnego.


Zaproszenie na obchody Niedzieli Palmowej w Gminie Bałtów


Zawiadomienie o zakończeniu drugiego przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości

  


Eliminacje do VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez KRUS

 W dniu 21 marca 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole zostały przeprowadzone eliminacje do VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”, organizowanego przez KRUS.


Zmiana numeru telefonu ! Punkt Porad Prawnych w Gminie Bałtów

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
W imieniu FUNDACJI TOGATUS PRO BONO z siedzibą w Olsztynie ul. Warmińska 7/1, 10-544 Olsztyn
www.fundacja.togatus.pl, e-mail: fundacja@togatus.pl  tel. 884 938 188

PORAD PRAWNYCH w Gminie Bałtów udzielać będzie:
radca prawny Tobiasz Stefaniec
Tel. 576 656 511

Harmonogram
działania punktu nieodpłatnej pomocy prawnej
w Gminie Bałtów
adres: 27-423 Bałtów, Bałtów Nr 55

Poniedziałek: od godz.     800     do     1200
Środa         od godz.     1200     do     1400
Czwartek     od godz.     800     do     1200
W dni ustawowo wolne od pracy (w tym święta państwowe) Punkt będzie nieczynny.


Eliminacje Gminne OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 23 marca 2017r.  przeprowadzone zostały eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega Pożarom”, do których przystąpiło dziewięciu uczestników w dwóch grupach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. Turniej składał się z części pisemnej oraz z części ustnej, do której zakwalifikowali się uczniowie z najwyższą liczbą punktów. Nad przygotowaniem i poprawnością turnieju czuwali: przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Ostrowcu Św. - brygadier Robert Sobczyk, Komendant Gminny OSP w Bałtowie - Andrzej Malicki oraz inspektor Urzędu Gminy w Bałtowie - Paweł Kudas. Do etapu na szczeblu powiatowym zakwalifikowali się następujący uczestnicy: Makuch Oliwia, Parcheta Izabela i Kudas Przemysław z grupy szkół podstawowych, oraz Grudniewska Kamila, Nowakowska Julia i Gogół Ewelina z grupy szkół gimnazjalnych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami oraz nagrody ufundowane i wręczone przez Wójta Gminy Bałtów - Andrzeja Jabłońskiego.


Szkolenie dla mieszkańców Okołu

W dniu 22 marca 2017r. w SP im. Legionów Polskich w Okole, odbyły się szkolenia dla mieszkańców. Tematyka pierwszego szkolenia dotyczyła zagrożeń wypadkowych na wsi i w gospodarstwach rolnych. Szkolenie poprowadził inspektor PIP Stanisław Golmento. Drugie szkolenie poświęcone było udzielaniu pierwszej pomocy. Szkolenie to poprowadziła Beata Barska-Jagiełło - starszy ratownik PCK, KPP, instruktor - wykładowca pierwszej pomocy PCK. Na spotkaniu szkoleniowym obecni byli Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński oraz Przewodniczący Rady Gminy Leszek Smoliński. 


ŚWIĘTOKRZYSKI DZIEŃ TENISA STOŁOWEGO

W dniu 17.03.2017r. w Zespole Szkół Publicznych Gimnazjum w Bałtowie odbyły się zawody w Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców zorganizowane w ramach „Świętokrzyskiego Dnia Tenisa Stołowego” . W rozgrywkach wzięło udział 16 uczennic i uczniów. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała Pani Dyrektor – Lidia Pastuszka.


Wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia z dnia 20.03.2017r.

  


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 10 marca 2017r.

Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 10 marca 2017r. o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu gminnym


Akcje czytelnicze w PSP im. Legionów Polskich w Okole

W miesiącu lutym w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole rozpoczęto akcję „Młodsi słuchają jak starsi czytają” zainicjowaną przez Samorząd Uczniowski oraz nauczycielki Barbarę Samsonowską oraz Alicję Chodałę.


Informacja o skontrum w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie w dniach od 13.03. 2017r. do 24.03.2017r. będzie nieczynna. Powodem zamknięcia jest skontrum (inwentaryzacja) zbiorów bibliotecznych. Przepraszamy za utrudnienia.
                                                                                                    (-) Dyrektor GBP
                                                                                                           Iwona Lis
 


Międzynarodowy Dzień Kobiet 2017

W dniu 8 marca 2017 r. w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie odbyła się gminna uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet - „Spotkanie z muzyką i humorem”.


Dzień Sołtysa


Dla wszystkich Pań ...


ZAWIADOMIENIE w sprawie zamknięcia drogi wojewódzkiej nr 754 w gminie Bałtów

Urząd Gminy w Bałtowie  zawiadamia, że w związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 na odcinku od km 4+123 do km 29+269 (czyli od skrzyżowania ul. Bałtowskiej z ul. Samsonowicza w Ostrowcu Św. do skrzyżowania z drogą krajową w m. Czekarzewice) z dniem 07.03.2017 r. w/w droga będzie całkowicie zamknięta do czasu zakończenia  przebudowy czyli do II kwartału 2018 r.
Dla pojazdów o masie  poniżej 12 ton wyznaczono objazd na trasie: Ostrowiec Św. – Sienno – Walentynów – Solec n/Wisłą.  Natomiast dla pojazdów o masie powyżej 12 ton wyznaczony został  objazd na trasie: Ożarów – Czekarzewice – Lipsko. 
Informujemy, że wprowadzone zamknięcie nie dotyczy:
- pojazdów budowy i przejazdu za zgodą kierownika budowy,
- pojazdów służbowych Policji i Straży Pożarnej,
- pojazdów służb komunalnych i utrzymania dróg,
- pojazdów komunikacji zbiorowej,
- dojazdu do posesji w m. Sudół, Maksymilianów, Rudka Bałtowska, Bałtów, Skarbka, Pętkowice, Okół, Michałów, Czekarzewice. W załączeniu  mapy wyznaczające objazdy.


    (-) Wójt Gminy Bałtów
          Andrzej Jabłoński


Dzień Kobiet - zaproszenie na spotkanie z muzyką i humorem


Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego Czarna Glina 2017

25 lutego 2017 roku uczniowie z PSP im. Legionów Polskich w Okole pod opieką pań Marzenny Barańskiej Serafin i Anety Kocjan wzięli udział w rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego Czarna Glina 2017.
Uczestnicy obejrzeli rezerwat archeologiczny Krzemionki i przeszli podziemną trasę, zwiedzili miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym, poznali postać powstańczego  pułkownika Dionizego Czachowskiego. Na trasie rajdu odbyło się ognisko i rozstrzygnięto konkurs związany z jego tematyką. Pogoda nie rozpieszczała rajdowiczów, było zimno i na zmianę świeciło słońce, wiał wiatr i padał śnieg. Mimo tego wszyscy mieli dobre humory i dziarsko maszerowali śladem bohaterskich powstańców.

 


Zaproszenie na Targi Agrotech do Kielc

Wójt Gminy Bałtów serdecznie zaprasza do udziału w Agrotech Kielce –XXIII Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej, które odbędą się w dniach 17 - 19 marca 2017r.  Agrotech Kielce to najważniejsze wydarzenie branży rolniczej w Polsce. Podczas ubiegłorocznej edycji ponad 700 firm prezentowało nowoczesny sprzęt. Najbliższa edycja zapowiada się podobnie. Zakres branżowy targów to: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki paszowe oraz budownictwo inwentarskie. Program imprezy uzupełniają konferencje, warsztaty, seminaria tematyczne.
Wszystkie osoby zainteresowane wyjazdem na Targi AGROTECH prosimy o zgłaszanie się do Urzędu Gminy w Bałtowie - pok. nr 7 (codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 –15.00 lub telefonicznie 041/264-10-08 wew. 18) do dnia  10.03.2017r. Planowany termin wyjazdu to 18 marca 2017 r. (sobota) o godz. 8.00 (odjazd z parkingu obok budynku Urzędu Gminy). Koszt uczestnictwa 20 zł/osoba.


21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2017 r. w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów gimnazjum. Organizatorem konkursu był Zespól Szkół Publicznych oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie. W konkursie udział wzięło 24 uczniów z klas gimnazjalnych. Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Kaczmarzyk z kl. Ia, II miejsce - Barbara Podgórska z kl. IIIa, III miejsce przypadło Julii Nowakowskiej z kl. IIIb. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 


Uczennice ZSP Gimnazjum w Bałtowie w projekcie „Odkrywamy świat liczb i funkcji matematycznych w chemii i środowisku”

Na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - w ramach programu Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki „Uniwersytet Młodego Odkrywcy” - będzie realizowany projekt Odkrywamy świat liczb i funkcji matematycznych w chemii i środowisku skierowany do młodzieży gimnazjalnej, do którego po wstępnej weryfikacji zakwalifikowały się uczennice Gimnazjum w Bałtowie.
Celem projektu jest pobudzenie zainteresowania naukami przyrodniczymi poprzez zgłębianie tajemnic liczb i funkcji matematycznych oraz ich wykorzystanie w chemii i ochronie środowiska, służące popularyzacji użytecznych, ale trudnych dla gimnazjalistów pojęć logarytmu, które mają zastosowanie w interpretacji pojęcia pH a także wykorzystywane są w ochronie środowiska. W ramach projektu odbędzie się 8 sobotnich spotkań, na których realizowane będą zajęcia w formie wykładowej, warsztatowej i laboratoryjnej. Dziewczęta, które będą reprezentowały gimnazjum w tym projekcie to: Dominika Chuchała, Ewelina Gogół, Joanna Łaska, Julia Nowakowska i Natalia Stryjaś. Gratulujemy!


Ogłoszenie o drugim przetargu ustnym nieograniczonym

Ogłoszenie o drugim przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości


Walentynki w PSP im Legionów Polskich w Okole

14 lutego 2017r. Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole  świętowano Dzień Świętego Walentego. Dzień, w którym przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Alicji Chodały i pani Barbary Samsonowskiej.


Podsumowanie półrocznej akcji „Nasza szkoła czyta dzieciom” w PSP w Okole

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie  ludzkość wymyśliła”- ta myśl naszej noblistki Wisławy Szymborskiej przyświecała pomysłodawczyniom i koordynatorkom szkolnej akcji, paniom Alicji Chodale i Barbarze Samsonowskiej. Nauczycielki, świadome, że kontakt z żywym słowem pełni bardzo ważną rolę w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat życia podjęły szereg działań, aby książka stała się przyjacielem każdego ucznia w szkole.  Książka rozwija wrażliwość, ma również nieoceniony wpływ na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając (ponadto czytelnictwo w roku szkolnym 2016/2017 jest priorytetem)  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole przystąpiła 30  września 2016 r.  po raz pierwszy do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.  Dzień ten stał się zapalnikiem, iskierką do realizacji cotygodniowych  spotkań z literaturą pod hasłem:  „Nasza szkoła czyta dzieciom”.


„Białe ferie” 2017 w Świetlicy w Okole

Podczas ferii zimowych 2017 r. dzieci uczęszczające na zajęcia do świetlicy skorzystały z bogatej oferty przygotowanego programu pn. „Białe ferie”. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat bezpieczeństwa osobistego podczas zabaw na śniegu i lodzie, którą przeprowadził mł. asp. Andrzej Podsiadło.

Do zajęć profilaktyczno-edukacyjnych zaliczały się także dwudniowe warsztaty na temat zdrowego stylu życia i uświadomienia dzieciom i młodzieży skutków zażywania substancji psychoaktywnych.


II Turniej Bilardowy o Puchar Wójta Gminy Bałtów

Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie po raz drugi zorganizowała Zimowy Turniej Bilardowy o Puchar Wójta Gminy Bałtów. W turnieju udział wzięło 14 uczestników. Rozgrywki finałowe, które odbyły się 10 lutego 2017r. wyłoniły zwycięzców. Puchar Wójta wywalczył Jakub Lewicki, na drugim miejscu uplasował się Jakub Grudniewski, trzecie miejsce przypadło Konradowi Stefankiewiczowi.
Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju i sportową postawę. Zwycięzcom gratulujemy!
 


Święto Babć i Dziadków

W Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie Filia w Wólce Bałtowskiej organizowanie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To niezwykły dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Zaproszeni na uroczystość Babcie i Dziadkowie podziwiali występy swoich wnuków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali odgrywane role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem zaproszonym gościom laurek z pięknymi życzeniami - własnoręcznie wykonanych przez najmłodszych. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!


Uczennica ZSP Gimnazjum w Bałtowie w finale XIV Konkursu Języka Polskiego

Uczniowie ZSP Gimnazjum w Bałtowie co roku biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach na etapie szkolnym i powiatowym. W tym roku 2017 uczennica kl. II b - Kamila Grudniewska zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu XIV Konkursu Języka Polskiego. W marcu weźmie ona udział w finale, składającym się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Kamila jest uczennicą niezwykle pilną i sumienną.  Reprezentowała już szkołę w wielu konkursach. Wszyscy trzymamy kciuki i życzymy sukcesu w finale!


Uczniowie SP w Bałtowie uczestnikami kampanii społecznej

26 stycznia 2017r. klasa IV i V SP wzięła udział w kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!”. Organizatorem akcji był Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku Kamiennej. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowoczesnego pociągu z bliska, poznania tajników pracy maszynisty, pracowników kolei, ale największą frajdę sprawił sam przejazd takim środkiem lokomocji. Wszyscy uczniowie otrzymali od organizatora książeczki wraz z filmem edukacyjnym i inne upominki.


Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne dotyczące projektu Programu opieki nad zwierzetami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Bałtów w 2017 roku.


Zaproszenie do składania ofert na dzierżawę lokalu użytkowego

Urząd Gminy w Bałtowie zaprasza do składania ofert na dzierżawę lokalu znajdującego się w budynku Domu Ludowego w Okole  z przeznaczeniem  na punkt apteczny.
Opis lokalu:
lokal użytkowy o pow. 108 m2, położony na parterze budynku, z odrębnym wejściem
Okres dzierżawy: do 3 lat od dnia podpisania umowy dzierżawy
Przez okres 1 roku od podpisania umowy dzierżawca zwolniony zostaje z opłaty za czynsz dzierżawny

Po roku trwania umowy miesięczny czynsz dzierżawy wynosić będzie  - 2,50 zł/m2 + 23% VAT
Termin wnoszenia opłat: z góry 14 dni od dnia  wystawienia faktury

Informujemy, że od chwili podpisania umowy poza czynszem inne opłaty wynikające z eksploatacji lokalu wynoszą:
- ogrzewanie 3,96 zł/m2 + 23% VAT (płatne przez 12 miesięcy w roku),
- woda 3,82 zł/m3 + 8%VAT (wg. wskazań wodomierza) oraz opłata abonamentowa 1,60 zł  + 8% VAT miesięcznie,
- opłata śmieciowa wg. odrębnej umowy zawartej z odbiorcą śmieci,
- energia elektryczna wg. odrębnej umowy zawartej z dostawcą energii elektrycznej,
- podatek od nieruchomości 1776,00 zł rocznie (aktualna stawka na 2017 rok).

Oferty należy składać w formie pisemnej w sekretariacie  Urzędu Gminy w Bałtowie  w terminie do  24 lutego 2017 r. do godz. 15.00. Szczegółowe informacje o przedmiocie dzierżawy można uzyskać w  Urzędzie Gminy  w Bałtowie pokój nr 9 lub telefonicznie pod nr. 41 264 10 08 w godzinach pracy Urzędu. Lokal można obejrzeć  w godzinach 8-15 od poniedziałku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, osoba do kontaktu Pan Robert Żuchowski nr telefonu 500 218 767.
 
Wójt Gminy Bałtów
/-/ Andrzej Jabłoński
 


Zaproszenie na spotkanie

Urząd Gminy w Bałtowie uprzejmie zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości budowy instalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, solary i in.).
Omawiane będą warunki realizacji projektów z 85% udziałem środków finansowych z Unii Europejskiej.

Spotkanie odbędzie się 7 lutego 2017r. o godz. 16.00
w Sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury
w Bałtowie.
Z a p r a s z a m y!


Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

27 stycznia 2017r. w Szkole Podstawowej Filia w Wólce Bałtowskiej uczniowie należący do szkolnego koła „Mały ratowniczek” przeprowadzili apel pod hasłem: „Bezpieczne ferie”. Celem apelu było przypomnienie zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas ferii. Uczniowie zapoznali wszystkich z zasadami zachowania bezpieczeństwa, udzieli kilku bezcennych rad, jak bezpiecznie się bawić w czasie zimy. Prowadzący przypomnieli zimowe dyscypliny sportowe i omówili związane z nimi zasady bezpieczeństwa. W krótkiej scence zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie czekają wszystkich uczestników lodowiska. Bardzo ważnym punktem apelu było przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy przy odmrożeniach i złamaniach. Przypomniane zostały również numery alarmowe.


Bezpieczne ferie zimowe

27 stycznia 2017 r. społeczność uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie wzięła udział w apelu „Bezpieczne ferie” przygotowanym przez Samorząd Uczniowski.  Apel miał na celu zachęcenie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego podczas wypoczynku zimowego z zachowaniem zasad  bezpieczeństwa. Uczniowie przedstawili bezpieczne zabawy na lodzie i śniegu oraz uświadomili  konsekwencje nierozważnych zachowań. Zostały również przekazane informacje na temat prawidłowego ubioru podczas mroźnych dni i bezpiecznego poruszania się po drogach. Młodzież nie zapomniała również o podaniu najważniejszych zasad radzenia sobie podczas wypadków i urazów związanych z zimowym wypoczynkiem. Wszystkie zasady, które przypomnieli przedstawiciele samorządu uczniowskiego, znalazły swoje odzwierciedlenie na tablicach i gazetkach informacyjne umieszczonych na korytarzach szkolnych oraz w salach lekcyjnych.


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 18.01.2017r.

w sprawie wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego


Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku

 Dnia 20.01.2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali słodki poczęstunek a uczniowie z klas „0”- III zaprezentowali jasełka. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają dobre wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. Następnie dzieci obdarowały Babcie i Dziadków laurkami i prezentami. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Uroczystość uświetnił występ zespołu Okolanki, który od lat współpracuje ze szkołą.


 


Statystyczne badania ankietowe

  


Świetlica w Okole zaprasza na ferie zimowe


Biblioteka w Bałtowie zaprasza na ferie zimowe


Dzień Babci i Dziadka w Oddziale Przedszkolnym PIĘCIOLATKI

W życiu każdego dziecka Babcia i Dziadek zajmują bardzo ważne miejsce, dlatego też przygotowanie uroczystości z okazji ich święta jest dla wnucząt okazją do wyrażenia im swej wdzięczności i miłości.
23 stycznia 2017r. w GCK w Bałtowie grupa „Pięciolatków”, wspólnie ze swoją panią Anną Smolińską, przygotowała część artystyczną, na której dzieci, prezentując umiejętności recytatorskie i wokalne, wyraziły całą gamę ciepłych uczuć.


UWAGA ! PTASIA GRYPA!

  


Wnioski o zwrot podatku akcyzowego

 Urząd Gminy w Bałtowie zawiadamia, że od 01.02.2017 r.  do 28.02.2017 r. będą przyjmowane wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wraz z załączonymi fakturami. Wszystkich zainteresowanych rolników prosimy o składanie w/w wniosków w Urzędzie Gminy w Bałtowie – pokój nr 10.


IX Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek

W dniu 22 stycznia 2017 r. w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie odbył się IX Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek. W koncercie uczestniczyły zespoły z terenu Gminy Bałtów „Okolanki”, „Bałtowianie” i „Biesiada”, które zaprezentowały   piękne kolędy i pastorałki. Kolędy zagrały na skrzypcach Gabrysia Krawczyk i Martyna Zając oraz na klarnecie Patrycja Krawczyk. Zespołom akompaniował instruktor muzyczny pan Paweł Cieślik.


Z głębokim żalem żegnamy.......

21 stycznia 2017r. w wieku 85 lat zmarł Wacław Zdonek
zasłużony działacz i propagator ruchu ludowego.
Prezes Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Bałtowie w latach od 1979 do 2011.
Honorowy Prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Odznaczony medalem Wincentego Witosa za zasługi dla ruchu ludowego.
Wieloletni dyrektor Spółdzielni Kółek Rolniczych w Bałtowie.
Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach.
Przez 6 kadencji radny Gminnej Rady Narodowej w Bałtowie.
Miłośnik i pasjonat młynarstwa, długoletni kierownik i gospodarz młyna w Bałtowie.
W osobie Śp. Wacława Zdonka żegnamy człowieka życzliwego, otwartego na sprawy społeczne i niezwykle zaangażowanego.
Rodzinie i Bliskim
składamy wyrazy głębokiego współczucia

Przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie Leszek Smoliński                  Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński
Radni Rady Gminy w Bałtowie                                                                     Pracownicy Urzędu Gminy w Bałtowie, Oświaty
Sołtysi Gminy Bałtów                                                                       Gminnej Biblioteki Publicznej oraz GOPS w Bałtowie


Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego

22 stycznia 2017 roku w Urzędzie Gminy w Bałtowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego ośmiu par z Gminy Bałtów. Swoje Złote Gody świętowali Państwo: Wanda i Czesław Kafka, Barbara i Marian Kowalczyk, Zofia i Zdzisław Kowalczyk, Wiesława i Jan Majewscy, Ewa i Franciszek Osowscy, Lucyna i Eugeniusz Skwarek, Ewa i Michał Zaklika oraz Halina i Marian Zielińscy.


Kondolencje


Zaproszenie - IX Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek


Zespół „Biesiada” wystąpił w Skarżysku – Kamiennej

W dniu 14 stycznia 2017 r. Zespół „Biesiada” uczestniczył w eliminacjach rejonowych  XXIV Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, które odbyły się  w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej. Zespół wykonał utwory : „Jezusek czuwa” oraz „A czemuż mój Jezus” przy akompaniamencie instruktora muzycznego pana Pawła Cieślika.
 


Zespoły na Festiwalu Kolęd w Puławach

W dniu 10 stycznia 2017 r. zespoły „Bałtowianie” i „Biesiada” uczestniczyły w XXII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach. Zespoły wystąpiły przy akompaniamencie instruktora muzycznego pana Pawła Cieślika. Zespół „Biesiada” zaprezentował kolędę „Gdy śliczna Panna” i pastorałkę „Cicho wszędzie”, zespół „Bałtowianie” wykonał utwory : „Mizerna cicha” i „Z tamtej strony dwora”. Gratulujemy zespołom pięknych występów.


Informacja o wynikach naboru na stanowisko urzędnicze - Inspektor ds. wymiaru podatków i opłat

  


Boże Narodzenie 2016


Informacja o rekrutacji na wolne stanowisko urzędnicze - etap I


Informacja


Gminny konkurs literacki dla szkół podstawowych

W dniu 19 grudnia 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bałtowie został przeprowadzony Gminny Konkurs Literacki „Henryk Sienkiewicz – życie i twórczość”, pod patronatem Wójta Gminy Bałtów pana Andrzeja Jabłońskiego w kategorii szkoły podstawowe. Do konkursu zgłosiły się dwie 3 – osobowe drużyny z Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie z kl. V i VI. W rywalizacji konkursowej zwyciężyła Drużyna II z klasy V w składzie : Dagmara Guz, Weronika Chrabąszcz, Oliwia Makuch. W konkursie uczestniczyła również Drużyna I z klasy VI w składzie : Izabela Parcheta, Michał Dziadowicz, Jakub Szczerbiński. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz upominki ufundowane przez Wójta Gminy Bałtów. Dziękujemy pani Teresie Szczygieł. Uczniom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i dziękujemy za udział w konkursie.


Zaproszenie do składania ofert na dzierżawę lokalu użytkowego

Urząd Gminy w Bałtowie zaprasza do składania ofert na dzierżawę lokalu znajdującego się w budynku Domu Ludowego w Okole  z przeznaczeniem  na punkt apteczny.


Przedszkolaki udekorowały choinkę w Urzędzie Gminy w Bałtowie

W dniu 16 grudnia 2016 r. przedszkolaki wspólnie z  Wójtem Gminy Panem Andrzejem Jabłońskim oraz swoimi paniami ubierały choinkę. Drzewko, które będzie zdobiło Urząd Gminy dzieci udekorowały własnoręcznie przygotowanymi pięknymi ozdobami. Wspólne zdobienie i śpiewanie kolęd sprawiło przedszkolakom ogromną radość. Pan Wójt podziękował dzieciom, wręczył prezenty i życzył radosnych Świąt.


Gminny konkurs literacki

W dniu 14 grudnia 2016 r. odbył się Gminny Konkurs Literacki pn. „Henryk Sienkiewicz – życie i twórczość”, zorganizowany z okazji ogłoszenia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie, pod patronatem Wójta Gminy Pana Andrzeja Jabłońskiego.


Informacja o wynikach naboru na stanowisko Referent ds turystyki

  


Świętokrzyscy samorządowcy gościli w Bałtowie

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin Województwa Świętokrzyskiego zrzeszeni  w Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego 12.12.2016r. debatowali  w Bałtowie na spotkaniu szkoleniowym.


Mikołaj w Punktach Przedszkolnych

 W dniu 6 grudnia 2016r. przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Bałtowie oraz Punktu Przedszkolnego w Okole z niecierpliwością oczekiwały na wizytę świętego Mikołaja. Wreszcie rozbrzmiały dzwonki i w drzwiach stanęli niezwykli goście: Wójt Gminy Bałtów Pan Andrzej Jabłoński w towarzystwie oczekiwanego Świętego. Dzieci z drżącymi serduszkami powitały gości piosenką, a potem otrzymały wspaniałe prezenty.Spotkanie konsultacyjno – szkoleniowe

W dniu 8 grudnia 2016 r. w Gminnym Centrum w Bałtowie odbyło się spotkanie konsultacyjno – szkoleniowe w związku z planowanymi naborami wniosków o udzielenie wsparcia w ramach przedsięwzięć 1.2.2 „Spójne działania marketingowe obszaru LGD”, 2.2.2 „Powstanie nowych podmiotów gospodarczych” oraz 2.2.3 Powstanie nowych podmiotów gospodarczych prowadzonych przez osoby do 34 roku życia”. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” uczestniczyły zainteresowane osoby z ternu gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów. Szkolenie dotyczyło możliwości pozyskania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Działanie 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


Akademia Bezpiecznego Puchatka w PSP im. Legionów Polskich w Okole

W dniu 5 grudnia 2016r. uczniowie klasy I, II i III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole brali udział w ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie, który odbył się w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dzięki niemu uczniowie mogli sobie utrwalić zdobyte wiadomości oraz zweryfikować swoją wiedzę po szeregu zajęć dotyczących bezpieczeństwa przeprowadzonych przez p. Barbarę Samsonowską i p. Mariolę Szumlak. Test składał się z 15 pytań. Obejmowały one aspekty bezpieczeństwa w domu, w szkole,  w drodze oraz bezpieczeństwa w Internecie. Po zakończeniu testu dzieci otrzymały informację zwrotną o ilości poprawnych odpowiedzi. Prawie 100% uczniów otrzymało maksymalną liczbę punktów. Świadczy to o tym, że uczniowie  świadomi są skutków niebezpiecznych zachowań.


Nabór na wolne stanowisko urzędnicze - Inspektor ds. wymiaru podatku i opłat

 


Ukraińska wizyta w Bałtowie

W ramach „Programu rozwoju i popularyzacji języka ukraińskiego i kultury, świadomości historycznej obywateli na Ukrainie i za granicą w roku 2016” w dniach 3-4 grudnia br.  gościła w Bałtowie delegacja z miasta Busk na Ukrainie (obwód lwowski). Delegację, w towarzystwie rodzin polsko-ukraińskich zamieszkujących na terenie gminy Bałtów, przyjęli Wójt Gminy  Andrzej Jabłoński i Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda.


„Z pieśnią przez dzieje Polski”- wieczornica patriotyczna

30 listopada 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole miała miejsce wieczornica patriotyczna. Organizowanie takich imprez wpisało się na stałe w kalendarz szkoły, a związane jest z postacią jej patrona, którym są Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego.


NARODOWE CZYTANIE 2016 W GIMNAZJUM W BAŁTOWIE

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” - Kartezjusz
Pod tym hasłem społeczność bałtowskiego gimnazjum 24 listopada 2016r. włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, której patronuje para prezydencka. Akcję Narodowego Czytania rozpoczął w 2012 roku ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej -  Bronisław Komorowski - wspólną lekturą dzieła Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.
W tym roku  lekturą Narodowego Czytania została powieść „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o piękną i czystą polszczyznę oraz bogactwo polskiej literatury.


DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI 2016 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bałtowie informuje iż, osoby i rodziny, które zostały zakwalifikowane do otrzymania pomocy żywnościowej, mogą zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie po otrzymanie stosownego skierowania. Artykuły żywnościowe wydawane będą po raz kolejny przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św., ul. Samsonowicza 17a w dniu 15 grudnia 2016 r. w godz. od 8.00  do 13.00.
Osoby i rodziny, które nie ubiegały się o pomoc żywnościową w 2016 r., a są zainteresowane skorzystaniem z pomocy w ramach POPŻ 2014-2020, mogą zgłaszać się do GOPS w Bałtowie z dokumentami potwierdzającymi tożsamość i dochody w rodzinie (zaświadczenia o wysokości wynagrodzeniu netto za miesiąc poprzedni, decyzje właściwego organu w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych, orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenia urzędu gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przelicz., inne dokumenty potwierdzające wysokość dochodu rodziny).  Na podstawie zgromadzonych dokumentów, osobom i rodzinom spełniającym kryteria Programu, tutejszy GOPS wyda skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej.

Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 41 264 11 15 lub 668 764 240


Konkurs ekologiczny pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego


Rajd szlakiem Jana Piwnika

W dniu 19 listopada 2016r. członkowie Klubu Miłośników Regionu Świętokrzyskiego działającego przy PSP im. Legionów Polskich w Okole uczestniczyli w rajdzie szlakiem Jana Piwnika. Trasa obejmowała najważniejsze miejsca związane z pamięcią o Ponurym. Klub pod kierunkiem Marzenny Barańskiej –Serafin i Anety Kocjan powstał w ramach Innowacji Pedagogicznej „W Krainie Latających Czarownic”. Do głównych celów należy kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów a rajdy i wycieczki są najlepszą formą poznania historii i walorów krajoznawczych regionu.


Z tradycją przy biesiadnym stole

W dniu 27 listopada 2016 r. Zespół Ludowy „Okolanki” uczestniczył w biesiadzie ludowej „Z tradycją przy biesiadnym stole”. Organizatorem spotkania było Lipskie Centrum Kultury. Biesiadę otworzyła i powitała gości dyrektor LCK pani Izabela Ronduda. Spotkania odbywają się raz w roku, a celem jest integracja artystów ludowych zajmujących się kultywowaniem tradycji ludowych Powiśla.


Pieski do adopcji !

Urząd Gminy w Bałtowie informuje o możliwości adopcji piesków (jedna sunia, dwa psy). Pieski są zadbane, przyjazne dla ludzi i zwierząt oraz są objęte opieką weterynaryjną.  Bardzo szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu. Informacje dotyczące adopcji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Bałtowie, pokój nr 7 lub pod numerem telefonu 41/264-10-08 wew. 18Zabawa andrzejkowa PSP im. Legionów Polskich w Okole

Raz w roku jest taka noc, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, ...wróżb. Od wielu wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą. Niezwykła była też zabawa andrzejkowa, która odbyła się 24 listopada 2016 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Alicji Chodały, p. Barbary Samsonowskiej i p. Mirosławy Kulig.


Zaproszenie na zabawę andrzejkową


Świętokrzyska Kuźnia Smaków

W dniu 23 listopada 2016 r. w Gościńcu „Bałtowski Zapiecek” odbył się event promujący Świętokrzyską Kuźnię Smaków. Wśród znamienitych gości był gospodarz Gminy Bałtów Wójt  Andrzej Jabłoński. Informację o projekcie „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” przekazała licznie zebranym pani Teresa Wąsik Kierownik Działu Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Podczas uroczystości wręczone zostały certyfikaty przynależności do szlaku kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków 19 nowym podmiotom z terenu powiatu kieleckiego, opatowskiego, ostrowieckiego i sandomierskiego. Z naszej gminy certyfikat otrzymali państwo Ewa i Jerzy Walczykowie z Okołu, specjalizujący się w wyrobie wędlin. Serdecznie gratulujemy.
Zwieńczeniem spotkania była degustacja oferty produktowej Świętokrzyskiej Kuźni Smaków.


Nabór na wolne stanowisko urzędnicze - referent ds. turystyki

   


Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada 2016 r. na posiedzeniu Komisji Wspólnych Rady Gminy w Bałtowie pracownice GOPS w Bałtowie otrzymały kwiaty, gratulacje i podziękowania za swą pracę. Wójt Gminy Pan Andrzej Jabłoński w imieniu Samorządu Gminy podziękował  Paniom za trud i wysiłek wnoszony na rzecz pomocy wszystkim osobom potrzebującym i znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej. Życzył satysfakcji z dobrze wypełnianych obowiązków, wytrwałości w pokonywaniu trudności oraz entuzjazmu w podejmowaniu nowych wyzwań zawodowych.


Konkurs FLORIANY

 


Zaproszenie na Targi ECOTIME w Kielcach w dniach 28-29 stycznia 2017r.

 


Witam cię kartek szelestem …

8 listopada 2016r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Bałtowie wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie. W trakcie wizyty oglądali książki ulokowane w poszczególnych działach tematycznych. Największym zainteresowaniem cieszył się dział „Literatura dla dzieci”. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnych pozycji książkowych, zwłaszcza tych z ilustracjami. Niektórzy nawet czytali ich fragmenty.


Zarządzenie Nr 157/2016 Wójta Gminy Bałtów z dnia 17 listopada 2016r.

W sprawie unieważnienia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej Gminy Bałtów na 2016r.


Informacja

Informujemy, że rusza I edycja ogólnopolskich i bezpłatnych szkoleń kobiet z technik samoobrony. Z inicjatywy ministra obrony narodowej rusza w 30 miastach w Polsce cykl szkoleń z kobietami/ochotniczkami spoza resortu obrony narodowej w zakresie walk wręcz/samoobrony. Szczegółowe informacje są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa w zakładce samoobrona-kobiet: www.mon.gov.pl/samoobrona-kobiet/


Wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia

Wójt Gminy Bałtów na podstawie art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2015 r.,poz. 1774 z późn. zm.), podaje do publicznej wiadomości na okres 21 dni wykaz nieruchomości stanowiących własność gminy przeznaczonych do wydzierżawienia.


Warsztaty w piekarni

7 listopada 2016 r. uczniowie z klasy I i III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole gościli w Piekarni Pętkowice. W bardzo przystępny sposób, odpowiedni dla małych dzieci, zapoznani zostali z działalnością piekarni, procesem wypieku chleba i innego pieczywa. Ponadto każdy uczeń miał możliwość wykonania swojego pysznego rogalika. Wychowawcy klasy I i III ze szkoły w Okole serdecznie dziękują panu Łukaszowi Różalskiemu za bardzo ciekawe warsztaty piekarskie.
 


Zajęcia z profilaktyki substancji psychoaktywnych w ZSP w Bałtowie

W dniu 10.11.2016r. w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki substancji psychoaktywnych, które  prowadziła Pani Anna Płatek – młodszy asystent ds. promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej z PSSE w Ostrowcu Św. Przedstawiła ona dla uczniów ciekawą prezentację multimedialną na temat negatywnych skutków zażywania alkoholu, nikotyny, dopalaczy. Prezentacja poparta była ciekawymi przykładami z życia. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i żywo reagowali na problemy związane z używkami, zadawali wiele pytań.
 


Odblaskowe pierwszaki

Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników  ruchu drogowego było tematem kampanii profilaktycznej: „Odblaskowe pierwszaki”, która odbyła się 14 listopada 2016r. w Ostrowcu Św. w kinie Etiuda. Adresatami tego przedsięwzięcia byli uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych, w tym i pierwszoklasiści z Bałtowa.

 


Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym

Wójt Gminy Bałtów ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości: obręb ewidencyjny Okół, działka nr 4131 o powierzchni 0.7471 ha objęta  księgą wieczystą KW Nr KI1O/00063269/2...


Komunikat o rachunku bankowym Urzędu Gminy w Bałtowie

Urząd Gminy w Bałtowie posiada rachunek bankowy w Banku Spółdzielczym w Ostrowcu Św. 
Nr 54 8507 0004 2009 0012 2890 0025


 na który należy przekazywać niżej wymienione należności:
1.    Podatek rolny, leśny i od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych
2.    Opłata skarbowa
3.    Opłata za czynsz dzierżawy
4.    Opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu
5.    Opłata za centralne ogrzewanie
6.    Opłata za wodę i ścieki
7.    Opłata za wywóz nieczystości płynnych z wyjątkiem opłat za odbiór śmieci, które wpłacamy na indywidualne konto każdego z podatników.


Zajęcia świetlicowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W dniach 7 - 9. 11. 2016 r. w Świetlicy w Okole odbyły się zajęcia edukacyjno-wychowawcze pod nazwą „11 listopada – co to za dzień?”. Celem zajęć dla najmłodszych było kształtowanie poczucia przynależności do własnego kraju oraz właściwego stosunku do dziejów Polski. Dzieci przede wszystkim omawiały znane sobie symbole narodowe i utrwalały treść legendy o „Lechu, Czechu i Rusie”, która opowiada o początkach powstania państwa polskiego. Bardzo twórczym zadaniem okazało się wykonanie barwnej ilustracji do powyższej legendy.


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Bałtów

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła akademia w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie, przygotowana pod kierownictwem Pani Teresy Szczygieł i Pani Anny Bugajskiej. Po zakończeniu inscenizacji słowno-muzycznej została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę przez księdza Kanonika Grzegorza Kucharskiego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie.
W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe – Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, Sekretarz Agnieszka Kopała, Przewodniczący Rady Gminy Leszek Smoliński, Radni i Sołtysi Gminy Bałtów. Na obchody rocznicowe przybyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Lemierzach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie, Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie, Szkoły Podstawowej im. Legionów  Polskich w Okole oraz  przedstawiciele Gminnego Koła SLD,  harcerki ZHR Bałtów i mieszkańcy Gminy. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod tablicą niepodległościową usytuowaną na murze kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie.


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w PSP im. Legionów Polskich w Okole

Z okazji obchodów Dnia Niepodległości w PSP im. Legionów Polskich w Okole odbyła się akademia pod  hasłem „Barwy Naszej Ojczyzny” przygotowana przez uczniów  klasy VI pracujących pod opieką pani Alicji Chodały.


Odejście na emeryturę pracownika Urzędu Gminy w Bałtowie

W dniu 28 października 2016 roku odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącej na emeryturę wieloletniej pracownicy Urzędu Gminy w Bałtowie Pani Jadwigi Mgłosiek. Podziękowania za dotychczasową pracę emerytce złożyli Wójt Gminy Andrzej Jabłoński, Skarbnik Gminy Pani Lidia Jasińska oraz koleżanki i koledzy z pracy.
Pani Jadwiga Mgłosiek swoją karierę zawodową rozpoczęła w 1974r. w przedsiębiorstwach związanych z budownictwem przemysłowym. Po kilkudziesięciu latach podjęła wyzwanie i w 1998 roku zaczęła pracę w Urzędzie Gminy w Bałtowie najpierw jako referent, a następnie inspektor ds. wymiaru podatków.
Życzymy Pani Jadwidze, aby na zasłużonej emeryturze cieszyła się dobrym zdrowiem, szczęściem rodzinnym, życzliwością ludzką oraz nieprzemijającą energią do korzystania z uroków życia!


Przebudowa drogi gminnej nr 306010T Bałtów Góra przez wieś – Glina

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie.
W pierwszych dniach października zakończyły się roboty budowlane przy przebudowie drogi gminnej przez „Górny” Bałtów.Jezdnia drogi została wykonana z nawierzchni bitumicznej, szerokości pasa ruchu wynosi 3,5 m - 4,0 m, z zachowaniem wymaganych poszerzeń na łukach. Przed ułożeniem nawierzchni wymieniono w całości warstwy konstrukcyjne, co w znaczący sposób wpłynie na trwałość drogi. Chodnik o szerokości 2,0 m, uwzgledniający również zjazdy na posesje, został wykonany z kostki brukowej betonowej. Wody opadowe i roztopowe odprowadzane są powierzchniowo oraz kanalizacją deszczową. W ramach przebudowy drogi usunięto kolizje ze słupami oświetlenia ulicznego, skarpy przy podjeździe umocniono płytami ażurowymi i palisadą zabezpieczającą.
Koszt przebudowy drogi zamknął się kwotą 914 239,91 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 581 730,00 zł. Wkład własny gminy nie przekroczył 332 509,91 zł.

Znalezione obrazy dla zapytania flaga unii        Znalezione obrazy dla zapytania prow 2014-2020 logo

                                                                                                                                                


Zajęcia profilaktyczne w ZSP w Bałtowie

W dniu 03.11.2016 w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie odbyły się zajęcia profilaktyczne pt.: „Zagrożenia XXI wieku. Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Prelekcję z uczniami  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przeprowadziła funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. – p. Maja Słowik. Przygotowana dla uczniów bogata prezentacja multimedialna poparta była słownym komentarzem. Każdy z poruszanych przepisów prawa był popierany ciekawymi przykładami z życia codziennego. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, a po prelekcji zadawali liczne pytania. Wszyscy uczniowie poważnie podeszli do omawianych tematów i wyciągnęli dla siebie odpowiednie wnioski.
 


 

Aktualności: 2228 pozycji
System informacji przestrzennej województwa świętokrzyskiego
Schronisko dla zwierząt Janik
MPK Ostrowiec Świętokrzyski
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Bałtów
Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg
Decydujmy razem
WKU Sandomierz
Rządowe Centrum Legislacji
EPUAP
Wspólna sprawa
Prowadzę jestem trzeĹşwy
Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej
Kapitał Ludzki
Kapitał Ludzki

URZĄD GMINY W BAŁTOWIE 2015realizacja: dwarazy.com