Gmina BałtówCertyfikatHerb Gminy Bałtów
Gmina Bałtów
Okół z lotu ptaka
Gmina Bałtów
Wąwóz - "Żydowski Jar"
Gmina Bałtów
Droga do pałacu książąt Druckich-Lubeckich
Gmina Bałtów
Przedwojenny młyn w Bałtowie
Gmina Bałtów
Wąwóz lessowy w Bałtowie
Gmina Bałtów
Pałac książąt Druckich-Lubeckich
Gmina Bałtów
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Gmina Bałtów
Dolina Kamiennej w Bałtowie
Gmina Bałtów
Rollercoaster
Gmina Bałtów
JuraPark Bałtów
Gmina Bałtów
Szwajcaria Bałtowska
Gmina Bałtów
Kościół parafialny w Bałtowie
Gmina Bałtów
Bałtowski Zwierzyniec
Aktualności - Archiwum
 

Udział Gminy Bałtów w obchodach 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Tarłowie

W dniu 3 grudnia 2017r. Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński oraz przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole wzięli udział w obchodach 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem symbolizującym miejsce, w którym stacjonował Marszałek w Wólce Tarłowskiej. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy w Tarłowie. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem legionistów Józefa Piłsudskiego złożono  kwiaty i zapalono znicze.


Zabawa andrzejkowa w świetlicy w Bałtowie

W dniu 30 listopada br. w świetlicy przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bałtowie, odbyła się zabawa  andrzejkowa dla dzieci. Dzięki przygotowanym wróżbom, uczestnicy  przenieśli się w świat magii i wróżb. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, wyścigu butów oraz "Magicznego Koła Przyszłości". Czas pomiędzy wróżbami urozmaiciły zabawy integracyjne przy muzyce, które dzieci wprawiły w bardzo miłą i wesołą atmosferę. Wspólna zabawa andrzejkowa dostarczyła wszystkim niezapomnianych przeżyć i emocji.


Zabawa andrzejkowa w przedszkolu w Okole

W Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Okole andrzejkowe wróżby odbyły się w czwartek 30 listopada 2017 r. Tego dnia przedszkolaki mogły przenieść się w magiczny świat wróżb i zabaw. Miały okazję poznać znaczenie różnych liczb i kolorów, dowiedzieć się kim będą w przyszłości oraz rzucać pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się ich marzenia. Dzięki specjalnym obrazkom mogły również wywróżyć, co może przynieść im los. Nie zabrakło także tradycyjnej wróżby z butami. Na zakończenie wszystkie dzieci bawiły się wesoło przy skocznej muzyce.


Pluszowy Miś odwiedza przedszkole w Okole

Przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Okole nieco później niż zwykle, bo 29 listopada 2017 r., obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie. Podczas wspólnej rozmowy, opowiedziały o swoich ulubieńcach oraz wykonały z nimi wspólny taniec. Maluchy miały okazję dowiedzieć się o właściwościach leczniczych miodu i spróbować go. Ogromnym powodzeniem cieszyły się pyszne ciasteczka z miodem i żelowe misie.

 


Magia czarów i wróżb – andrzejkowy dzień w szkole

25 listopada 2017r. w kl. 0-III Szkoły Podstawowej w Bałtowie odbyła się zabawa andrzejkowa. Na parkiecie królowały przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie z Małego Samorządu Szkolnego, kultywując tradycję związaną z wigilią świętego Andrzeja, przygotowali ciekawy program artystyczny pod kierunkiem opiekuna – P. Justyny Jabłońskiej.


Dzień Praktyki Zawodowej w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św.

23 listopada 2017r. przedstawiciele klas trzecich gimnazjum wzięli udział w Dniu Praktyki Zawodowej zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św. Spotkanie miało na celu upowszechnienie rezultatów projektu: ”Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu” oraz zaprezentowanie zawodów  popularnych na rynku pracy.


OGŁOSZENIE

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754, Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Okół i Michałów o przerwie w dostawie wody w dniu 04.12.2017 roku (PONIEDZIAŁEK). Przerwa w dostawie wody potrwa od godz. 7.00 do godz. 15.00.
Bałtów, 30.11.2017r.

Wójt Gminy Bałtów
/-/Andrzej Jabłoński


Zawiadomienie o zakończeniu II przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości

  


Wieczornica patriotyczna

Jak co roku w listopadzie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole czciła swojego patrona. 23 listopada  2017r. przybyli zaproszeni goście: wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, sekretarz gminy Agnieszka Kopała, przewodniczący rady gminy Leszek Smoliński, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Iwona Lis, kierownik świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w Okole Edyta Stępniewska, sołtysi wsi z obwodu szkoły, przyjaciele placówki, rodzice i dziadkowie uczniów.


Pasowanie na Przedszkolaka

8 listopada 2017 r. w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Okole odbyła się ważna uroczystość - "Pasowanie na przedszkolaka", w której udział wzięli zaproszeni goście, tj. Pan Wójt Andrzej Jabłoński, Pani Dyrektor PSP w Okole Joanna Adamus, nauczyciele specjaliści oraz rodzice.  Bohaterami tego wydarzenia były dzieci, które w tym roku szkolnym dołączyły do grupy przedszkolnej. Przedszkolaki zaprezentowały piosenki, wiersze i tańce, których nauczyły się do tej pory. Podczas występów wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Potwierdziły także fakt, że dobrze czują się w przedszkolu.  W dalszej części rodzice oraz dzieci zdały egzamin i złożyły uroczyste ślubowanie. Po złożeniu przysięgi, Pan Wójt dokonał pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom potwierdzający przynależność do grona przedszkolaków oraz wspaniałe upominki. Na zakończenie udanej uroczystości dzieci pozowały do wspólnego zdjęcia.


Przedsiębiorcza Polska Wschodnia -Turystyka

 


Andrzejki w PSP im. Legionów Polskich w Okole

25 listopada 2017r. w PSP w Okole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Szkolny. W takim dniu nie mogło zabraknąć wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. Całość uświetniła fantastyczna muzyka, którą przygotowali chłopcy z klasy VII. Nad  przebiegiem zabawy czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego – pani Alicja Chodała i Barbara Samsonowska.


OGŁOSZENIE

W dniach 28.11.2017r. do 30.11.2017r. od godz. 8.00 do 15.00 spod budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie można będzie nieodpłatnie odebrać wystawiane na plac szkolny stare meble m.in.: krzesła, stoliki, biurka i szafki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Bałtów, 24.11.2017r.


Zabawa andrzejkowa u Przedszkolaków

W miniony czwartek, 23 listopada, w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Bałtowie odbyła się zabawa andrzejkowa. Przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem Andrzeja, a także same próbowały sobie wróżyć, aby poznać przyszłość. Z ochotą też bawiły się przy dziecięcych przebojach, dlatego też słodki poczęstunek szybko zniknął ze stolików. Andrzejkowe spotkanie miało swój tajemniczy urok. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się przepowiednie...


Spotkanie ze strażakami OSP

W piątek, 17 listopada 2017 r. dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Bałtowie miały niecodzienną okazję do spotkania ze strażakiem. Przedszkolaki odwiedziły bałtowską Remizę OSP. Dzieci z wielką ciekawością  oglądały z bliska wozy strażackie, ich wyposażenie i umundurowanie strażaków. Świetną zabawą była przymiarka hełmów strażackich.  Spotkanie pozwoliło przedszkolakom przybliżyć  pracę strażaków, przypomnieć zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz numery alarmowe. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły Druhowi
D. Niedbale własnoręcznie wykonany plakat o straży.


Przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Mali odkrywcy” w Bałtowie z wizytą w bibliotece

  


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie”     
                                                                                               Paulo Coelho
20 listopada 2017r. - po raz kolejny w PSP im. Legionów Polskich w Okole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
 


Aktywny wypoczynek

W dniu 18.11.2017 r. (sobota) w Szkole Podstawowej w Bałtowie rozegrano „TURNIEJ w RINGO”. W zawodach udział wzięły cztery zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”.             
W klasach IV-VII szkoły podstawowej I miejsce zajął zespół w składzie: Krzemieniecki Oskar, Ruszkiewicz Kacper i Woźniak Dawid. W oddziałach gimnazjalnych to zaszczytne miejsce przypadło drużynie dziewcząt w składzie: Bukała Oliwia, Drożdż Karolina i Kozieł Wiktoria. Zawody przygotowali, przeprowadzili i sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego: Gałaczyńska Iwona i Błaszkiewicz Leszek. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po zawodach uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych (piłka nożna i siatkówka).


Złaz po Górach Świętokrzyskich

18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie pod opieką p. Edyty Maziarskiej i p. Małgorzaty Wąsik uczestniczyli w XXXVI Złazie Jesiennym Szlakiem Majora „Ponurego” – Bodzentyn 2017.
Trasa w Górach Świętokrzyskich prowadziła wzdłuż rzeki Psarki na północ od pasma Łysogór: Bodzentyn – Tarczek – Śniadka – Radkowice - Bronkowice.  Podczas złazu uczestnikom przybliżono sylwetkę majora Jana Piwnika „Ponurego”- dowódcy partyzanckiego Armii  Krajowej w Górach Świętokrzyskich.


Zabawy Andrzejkowe - Zaproszenie


Wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia

 


10 lat „Z tradycją przy biesiadnym stole”

W dniu 20 listopada 2017 r. Zespół Ludowy "Okolanki"  uczestniczył w 10 – tej Jubileuszowej biesiadzie ludowej "Z tradycją przy biesiadnym stole". Organizatorem spotkania było Lipskie Centrum Kultury. Biesiadę otworzyła i powitała gości dyrektor LCK pani Izabela Ronduda. Celem corocznego spotkania jest integracja artystów ludowych zajmujących się kultywowaniem tradycji ludowych Powiśla.


Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji Wójt Gminy Bałtów - Andrzej Jabłoński i Skarbnik Gminy - Lidia Jasińska spotkali się z pracownicami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie. Wszystkie Panie zostały obdarowane kwiatami, gratulacjami i wyrazami uznania za trud i wysiłek wkładany w wykonywaną pracę. Wójt Gminy życzył zadowolenia i osobistej satysfakcji w dalszym życiu zawodowym oraz pomyślnej realizacji planów w życiu osobistym.


Dystrybucja żywności 23-24.11.2017r.


Ogłoszenie

    Urząd Gminy w Bałtowie informuje, że dnia 20 listopada 2017 roku zakończone zostały prace konserwacyjno – dezynfekcyjne wynikające ze skażenia bakteriami coli ujęcia wody w Bałtowie.
    Mieszkańcy Bałtowa, Rudki Bałtowskiej i Maksymilianowa zostali przełączeni na zasilanie wody z ujęcia wody w Bałtowie.


                                                                                                                                                                Wójt Gminy Bałtów
                                                                                                                                                               /-/ Andrzej Jabłoński

Bałtów, dnia 20.11.2017r.


Dzień Pracownika Socjalnego

 

"Dopiero wtedy osiąga się wielkość i wtedy się ona ujawnia, gdy człowiek umie służyć"
                                                                                                                                                         Kard. Stefan Wyszyński21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

Z tej okazji pragniemy złożyć  pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie
wyrazy uznania i podziękowania za zaangażowanie, aktywność, kreatywność i współpracę
na rzecz rozwoju pomocy społecznej i socjalnej w Gminie Bałtów.

Życzymy dużo siły we wszystkich działaniach zawodowych , zdrowia oraz wszelkiej pomyślności
w życiu osobistym. Niech nigdy nie zabraknie Paniom zdolności rozumienia drugiego człowieka, głębokiej życzliwości i wrażliwości.

 

    Przewodniczący
Rady Gminy w Bałtowie                                                                                                                               Wójt Gminy Bałtów
   Leszek Smoliński                                                                                                                                         Andrzej Jabłoński

 

 


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 13 listopada 2017r.


Ogłoszenie

W związku z prowadzonymi pracami konserwacyjno – dezynfekcyjnymi wynikającymi ze skażenia bakteriami coli ujęcie wody w Bałtowie dnia 15 listopada 2017 roku zostało wyłączone z użytkowania, woda z tego ujęcia nie jest podawana na sieć wodociągową. Mieszkańcy Bałtowa, Rudki Bałtowskiej i Maksymilianowa zostali przełączeni  na zasilanie wody z  ujęcia wody w Wólce Bałtowskiej.

Bałtów, 15 listopada 2017r.

Wójt Gminy Bałtów
/-/Andrzej Jabłoński

 


Złote medale uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie w Zawodach Lekkoatletycznych

W dniu 5 listopada 2017r. odbyły się w Kielcach Wojewódzkie Halowe Zawody Lekkoatletyczne w ramach programu „Lekkoatletyka dla Każdego”. W zawodach wzięło udział pięcioro reprezentantów naszej szkoły, uczestników programu LDK trenujących lekką atletykę pod okiem pani Anny Kądzieli - Płazy. Uczniowie w składzie Jan Szymański, Wiktor Czarnecki, Marcelina Budzeń, Martyna Gierczak, Izabela Parcheta rywalizowali w konkurencjach indywidualnych: bieg na  60m i 300m, skok w dal i pchnięcie kulą. Najlepiej zaprezentowali się Jan Szymański w biegu na 60m oraz Wiktor Czarnecki w skoku w dal. Obaj chłopcy zajęli pierwsze miejsca zdobywając złote medale, a tym samym awansowali do Ogólnopolskich Halowych Zawodów Lekkoatletycznych, które odbędą się 18-19.11.2017 w Toruniu. Zarówno chłopcom, jak i pozostałym zawodniczkom, które również godnie reprezentowały szkołę, na apelu szkolnym Pani Dyrektor złożyła gratulacje, a koledzy i koleżanki nagrodzili ich gromkimi brawami. Trzymamy kciuki i życzymy im dalszych sukcesów.


Pamiętamy o naszej historii

10 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Bałtowie odbyła się akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni Justyny Jabłońskiej. Młodzi wykonawcy zaprezentowali bardzo ciekawy scenariusz pt.: „Kocham Cię Polsko”. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie w wierszach i piosenkach oddali szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom: tym, którzy zginęli za wolność Ojczyzny i tym, którzy o tę wolność dbają. Trzecioklasiści oddali hołd bohaterom, zapalając symboliczny znicz. Podsumowaniem akademii była znana wszystkim piosenka: „Kocham Cię Polsko” zaśpiewana przez Wiktorię Mgłosiek i Julię Jarochę ubranych w stroje ludowe. Program artystyczny został zaprezentowany nie tylko dla społeczności szkolnej, ale również w trakcie obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym pw. MBB w Bałtowie.


Obchody 11 listopada. Święto Niepodległości w Bałtowie

Uroczystość rocznicowa odbyła się na terenie Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. Rozpoczęła się akademią w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie, przygotowaną pod kierunkiem Pani Justyny Jabłońskiej oraz  Pani Teresy Szczygieł. Uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę odprawił ksiądz Kanonik Grzegorz Kucharski proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe – Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, Sekretarz Agnieszka Kopała, Przewodniczący Rady Gminy Leszek Smoliński, Radni i Sołtysi Gminy Bałtów. Na obchody rocznicowe przybyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie, Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie, Szkoły Podstawowej im. Legionów  Polskich w Okole oraz  przedstawiciele Gminnego Koła SLD i mieszkańcy Gminy. Na zakończenie uroczystości pod tablicą niepodległościową złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicz z Ogniem Niepodległości przywiezionym z Kostiuchnówki na Ukrainie.


Startuje Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej

Bezpłatne szkolenia informatyczne dla dorosłych organizowane przez Chorągiew Kielecką ZHP


Uroczyste obchody Święta Niepodległości w PSP im. Legionów Polskich w Okole

Dnia 10 listopada 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta, na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Wizyta przedszkolaków w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie

9 listopada 2017 r. przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Mali odkrywcy na start" w Okole wybrały się na krótką, ale bardzo ciekawą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie.


Umowa na rozbudowę i modernizację budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie podpisana

W dniu 10.11.2017r. miało miejsce podpisanie długo oczekiwanej społecznie umowy na rozbudowę i modernizację budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie. W ramach realizacji projektu zostanie rozbudowany i zmodernizowany budynek oświaty, wymagający adaptacji i dostosowania do obecnych standardów. Planuje się przeprowadzenie prac budowlanych oraz zmianę przeznaczenia części obiektu z internatu na sale dydaktyczne, a także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.


Święto Niepodległości


1 listopada – wspominamy tych, którzy odeszli

We wtorek 31 października 2017r. w PSP im. Legionów Polskich w Okole odbył się uroczysty apel poświęcony dniowi 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Apel przygotowali uczniowie z samorządu szkolnego. Uczniowie przypomnieli krótko historię święta i zaprezentowali piękne wiersze. Uroczystości związane z kultem zmarłych, przypadające na dwa pierwsze dni listopadowe, zmuszają do refleksji nad istotą ludzkiego życia i nieuchronnością praw natury. To dobrze, że żywa jest ciągle tradycja Świąt Zmarłych i głęboka, najprawdziwsza potrzeba obchodów ku ich czci- potrzeba wynikająca z wdzięczności, miłości i pamięci o tych wszystkich, którzy odeszli. Na koniec minutą ciszy uczczono zmarłych pracowników szkoły.


Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole bierze udział w siódmej edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”, organizowanego przez  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach. 6 listopada 2017 r. policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej ostrowieckiej komendy wraz z dzielnicowym Komisariatu Policji w Ćmielowie przeprowadzili spotkania z uczniami. W trakcie spotkań asp. szt. Anna Wasilewska, asp. Maja Ćwik oraz asp. Andrzej Podsiadło prowadzili prelekcje na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Funkcjonariusze wyjaśnili słuchaczom, co to jest cyberprzemoc i cyberprzestępczość.
W trakcie zajęć mundurowi prezentowali filmy edukacyjne skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Wspominano również o rozważnym korzystaniu z portali społecznościowych a także o zagrożeniach związanych z Internetem i innymi nowoczesnymi środkami komunikowania się.


Ogień Niepodległości dotarł do gminy Bałtów

Wieczorem, 7 listopada 2017r. przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole i gminy Bałtów z panem wójtem Andrzejem Jabłońskim na czele,  wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę. Odebrali Ogień Niepodległości rozpalany na polach bitewnych Kostiuchnówki na Ukrainie z rąk harcerzy ze sztafety rowerowej z Hufca ZHP w Zgierzu. Ogień Niepodległości będzie płonął pod tablicą patrona szkoły – Legionów Polskich i zostanie wśród społeczności szkolnej do obchodów Święta Niepodległości.


Jesienne zabawy okolicznościowe w Świetlicy w Okole

 Wzorem lat ubiegłych, jesienią w Świetlicy odbywają się trzy różne zabawy okolicznościowe związane z tą porą roku. Pierwsza z nich to: Sprzątanie Świata – Polska 2017, w tym roku pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce!”. Dzieci odwiedzające Świetlicę aktywnie włączyły się do tej akcji sprzątając śmieci wokół placu zabaw i boiska sportowego, z którego korzystają na co dzień. 29 września br. odbyło się ognisko integracyjne z okazji pożegnania lata. Podczas przygotowanych na tę okazję gier i zabaw nieodzownym  punktem programu było pieczenie kiełbasek. W ostatnim tygodniu października odbyła się długo wyczekiwana, ulubiona zabawa wszystkich dzieci – halloween. W tym roku, oprócz wesołych zabaw i licznych konkurencji, uczestnicy mieli okazję do poznawania i utrwalania słownictwa angielskiego związanego z halloween - zgodnie z hasłem imprezy: „Funny Halloween: zabawy polsko-angielskie”.     


Plebiscyt Rolnik Roku 2017

W piątek 3 listopada 2017r.  podczas finałowej gali w Targach Kielce nagrodzeni zostali laureaci akcji Rolnik Roku 2017, Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017,  Agro-Wypoczynek,  Agro- Biznes oraz Firma Przyjazna Rolnikowi. W plebiscycie „Gospodynie i gospodarze Wiejscy 2017”,  I miejsce w powiecie ostrowieckim otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Bałtowskiej. Również I miejsce  w plebiscycie „Rolnik Roku 2017”   w powiecie ostrowieckim przypadło Panu  Zdzisławowi Walczykowi z Okołu,  natomiast  III miejsce w województwie świętokrzyskim w plebiscycie „Agro-Biznes” zdobyła Pani Lucyna Kaczmarzyk  z Wólki Trzemeckiej. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Inwentaryzacja Mienia Komunalnego Gminy Bałtów

  


Wycieczka po Górach Świętokrzyskich

26 października br. uczniowie PSP w Okole z klas od IV do VII uczestniczyli w wycieczce po regionie Gór Świętokrzyskich zorganizowanej przez nauczycieli: Cezarego Stępniewskiego i Pawła Grabskiego.


Koziołek Matołek z wizytą u Przedszkolaków

30 października 2017 r. do Punktów Przedszkolnych w Bałtowie i Okole przybył z wizytą Koziołek Matołek. Dzieci obejrzały spektakl pt. ,,Koziołkowanie w przedszkolnym planie” o przygodach wesołego koziołka. Potem przedszkolaki poznały kilka przysłów o kozie, m.in. ,,Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”, ,,Wysoki jak brzoza, a niemądry jak koza…’ czy ,,Przyszła koza do woza” i dowiedziały się, co one znaczą. Chętne przedszkolaki mogły również zabawić się w kowali: podkuwały ,,na trochę” Koziołka przy ogólnym dopingu kolegów. Wszystkie dzieci zostały zapisane do klubu Koziołka Matołka, a na pamiątkę dostały specjalne pieczątki na rączkę i kolorowanki.


Ogłoszenie o naborze 7/2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:

•    Przedsięwzięcie 2.2.5 Rozwój działalności gospodarczej

w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 16.11.2017 r. do 30.11.2017 r. Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 30.11.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek  o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.
Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie: www.krzemiennykrag.info
 


Ogłoszenie o naborze 6/2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą

Ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:

•    Przedsięwzięcie 2.2.2 „Powstanie nowych podmiotów gospodarczych”

w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 16.11.2017 r. do 30.11.2017 r. Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.Ostateczny termin składania wniosków upływa 30.11.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.

Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie: www.krzemiennykrag.info


Ogłoszenie o naborze 5/2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:

•    Przedsięwzięcia 1.1.2 „Tworzenie lub rozwój atrakcyjnych produktów i usług turystycznych wykorzystujących zasoby kulturowe i/lub naturalne obszaru LGD”


w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 16.11.2017 r. do 30.11.2017 r.

Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 30.11.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.

Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie: www.krzemiennykrag.info


Zaproszenie na spotkanie konsultacyjno – szkoleniowe – 14.11.2017 r.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" w związku z planowanymi naborami wniosków o udzielenie wsparcia w ramach przedsięwzięć 1.1.2 „Tworzenie lub rozwój atrakcyjnych produktów i usług turystycznych wykorzystujących zasoby kulturowe i/lub naturalne obszaru LGD”, 2.2.2 „Powstanie nowych podmiotów gospodarczych” oraz 2.2.5 „Rozwój działalności gospodarczej”, serdecznie zaprasza wszystkich potencjalnych beneficjentów jak również zainteresowane osoby z ternu gmin: Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Chotcza, Lipsko, Rzeczniów, Sienno i Solec nad Wisłą  na spotkanie konsultacyjno -  szkoleniowe dotyczące możliwości pozyskania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Działanie 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. 
Spotkanie odbędzie się 14 listopada 2017 r. (wtorek) o godz. 10.00 w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim (Aleja 3 Maja 6, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski).
Przypominamy, iż udział w spotkaniu to jedno z kryteriów oceny wniosków, za które przyznawane będą dodatkowe punkty.


Komunikat dotyczący korzystania z wody do celów spożywczych

Urząd Gminy w Bałtowie informuje, iż można już korzystać z wody do celów spożywczych w miejscowościach:

- Bałtów

- Rudka Bałtowska

-Maksymilianów

Bałtów, dn.30.10.2017r.


Harmonogram i punkty dostaw wody beczkowozami w dniach 28.10 – 30.10.2017r.


Komunikat dotyczący korzystania z wody do celów spożywczych

Urząd Gminy w Bałtowie informuje, iż można już korzystać z wody do celów spożywczych w miejscowościach:
- Wólka Bałtowska,
- Wólka Bałtowska-Kolonia,
- Wólka Trzemecka,
- Antoniów,
- Borcuchy,
- Skarbka Dolna,
- Skarbka Górna,
- Bidzińszczyzna,
- Pętkowice,
-  Pętkowice-Kolonia,
- Wólka Pętkowska,
- Wólka Pętkowska-Kolonia,
- Okół,
- Michałów,
- Lemierze,
- Wycinka,
- Ulów.

Bałtów, dnia 27.10.2017 r.


Kominikat II w sprawie niezdatności wody do użytku

Urząd Gminy w Bałtowie informuje, iż utrzymany jest zakaz korzystania  z wody do celów spożywczych w miejscowościach: Bałtów, Rudka Bałtowska, Maksymilianów.  

    
Informacja
W dniach 28-29.10.2017 r. w godz. od 8.00 do 20.00 pełniony jest telefoniczny dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje udzielane są pod numerem telefonu:  510 102 136, 506 054 116


Bałtów, dnia 27.10.2017r.


Informacja w sprawie jakości wody

Dnia 24.10.2017r. Urząd Gminy w Bałtowie po otrzymaniu wstępnych informacji z laboratorium poinformował mieszkańców o możliwym wystąpieniu w wodzie z sieci wodociągowych na terenie gminy Bałtów bakterii z grupy coli, celem zastosowania działań profilaktycznych. Jak się potem okazało źródłem bakterii były wody głębinowe. Dnia 25.10.2017r. po otrzymaniu decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi wprowadzono zakaz jej spożywania. Powołano Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który przystąpił do informowania mieszkańców o zaistniałej sytuacji - poprzez komunikaty w formie telefonicznej do sołtysów, radnych i innych osób, poprzez ogłoszenia i wywieszki a także komunikaty radiowe. Komunikat został także zamieszczony na stronie internetowej Gminy Bałtów. W Urzędzie Gminy w Bałtowie w dniach: 25.10., 26.10., 27.10.2017r. funkcjonował do godziny 21.00 dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w czasie którego udzielane były informacje mieszkańcom. Jednocześnie przystąpiono do zadań mających na celu  zapewnienie zastępczej  wody do spożycia – wodę dostarczano dwoma beczkowozami (3000l i 4000l) przez MWiK Ostrowiec na zlecenie Gminy Bałtów. Ponadto Gmina Bałtów zakupiła 3500 l  wody pitnej, która w dniu 26.10.2017r. została dostarczona do mieszkańców. W ramach działań naprawczych Gmina Bałtów podjęła czynności polegające na dezynfekcji studni głębinowych i urządzeń na ujęciach wody zgodnie z zaleceniami sanepidu i instrukcją technologiczną. Podjęte czynności doprowadziły do diametralnej poprawy sytuacji na ujęciach, ponieważ 27.10.2017r. (na podstawie próbek pobranych dnia 26.10.2017r.) Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim wydał decyzję o przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu Wólka Bałtowska, natomiast jakość wody z wodociągu w Bałtowie uległa radykalnej poprawie. Z uwagi na utrzymany zakaz spożycia wody przez ludzi z ujęcia w Bałtowie kontynuowano dostarczanie wody zastępczej mieszkańcom miejscowości: Bałtów, Rudka Bałtowska, Maksymilianów. Prowadzone były również działania na ujęciu w Bałtowie, celem wyeliminowania problemu. Prawdopodobnie dobra woda z ujścia w Bałtowie dotrze do domów mieszkańców w poniedziałek, tj. 30.10.2017r.
Za wszelkie problemy i uciążliwości wynikające z kryzysowej sytuacji - Przepraszam.
Wójt Gminy Bałtów
 /-/ Andrzej Jabłoński
 


Komunikat dotyczący transportu wody i dyżuru Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W związku z opóźnieniem transportu  informujemy, że wydawanie wody butelkowanej nastąpi najwcześniej od godziny 13.00 w punktach wskazanych we wczorajszym w komunikacie. Dodatkowo informujmy, że w ciągu dnia po terenie Gminy Bałtów będą jeździły beczkowozy.  Od godz. 8.00 beczkowóz rozpocznie swój kurs w miejscowości Borcuchy, następnie pojawi się w miejscowościach Wólka Trzemecka, Antoniów, Wólka Bałtowska – Kolonia, Skarbka. Drugi beczkowóz będzie poruszać się po miejscowości Okół, po czym dotrze do Michałowa i Pętkowic, Wólki Pętkowskiej i Wólki Pętkowskiej – Kolonii. Następnie po ponownym napełnieniu beczek zostaną wznowione kursy w miejscowościach: Bałtów, Rudka Bałtowska, Maksymilianów, Lemierze, Ulów, Wycinka, Wólka Bałtowska.


OGŁOSZENIE

W Urzędzie Gminy w Bałtowie pełniony jest w dniu  dzisiejszym, tj. 26.10.2017r. do godz. 21.00 dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje udzielane są pod numerem telefonu:  (41) 264 10 08


Komunikat dotyczący punktów odbioru wody butelkowanej


Komunikat w sprawie niezdatności wody do użytku

Szanowni Państwo w związku z wykryciem zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody w gminnej sieci wodociągowej prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.


Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim decyzją z dnia 25.10.2017r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu Bałtów z uwagi na ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli 45 jtk/100 w wodzie wodociągowej oraz brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu Wólka Bałtowska z uwagi na ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli 96 jtk/100 ml w wodzie wodociągowej;
 

Informujemy, że:
- przy stwierdzonym zanieczyszczeniu mikrobiologicznym woda na terenie Gminy Bałtów nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Bakterie grupy coli mogą powodować głównie zakażenia jelitowe, biegunkę. Wykorzystywanie wody zanieczyszczonej bakteriami grupy coli do picia lub przygotowania posiłków, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób z niej korzystających. Nie należy używać wody pobieranej bezpośrednio z kranu do przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw oraz kąpieli, mycia zębów. Woda pochodząca z sieci nadaje się tylko do spłukiwania sanitariatów.
- sytuacja na bieżąco jest monitorowana, na chwilę obecną podjęte zostały odpowiednie czynności zalecone przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim, mające na celu ustalenie przyczyn zanieczyszczenia wody oraz dezynfekcję wodociągu w celu usunięcia zanieczyszczeń.
 

Obecnie mieszkańcy zaopatrywani będą w wodę do spożycia dowożoną beczkowozem oraz wodę butelkowaną. O terminach i sposobie dystrybucji wody będą informowani sołtysi i radni Gminy Bałtów.
 

W dniu jutrzejszym woda zostanie przekazana do ponownego badania.
 

                                                                                                                                                                 Wójt Gminy Bałtów

                                                                                                                                                                /-/ Andrzej Jabłoński

Bałtów, dn. 25.10.2017r.


Informacja

W Urzędzie Gminy w Bałtowie pełniony jest w dniu 25.10.2017r. do godz. 21.00 dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje udzielane są pod numerem telefonu:  (41) 264 10 08


Zawiadomienie


Uwaga!

W związku z możliwym występowaniem w wodzie z sieci wodociągowych na terenie gminy Bałtów bakterii z grupy coli wprowadza się zakaz używania wody do celów spożywczych, przygotowywania posiłków, mycia owoców oraz kąpieli i mycia zębów. Wodę można wykorzystywać do celów sanitarnych i porządkowych. Komunikat obowiązuje do odwołania.

Bałtów, dnia 24 października 2017 r.


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów - lokalizacja inwestycji celu publicznego

OBWIESZCZENIE
WÓJTA GMINY BAŁTÓW
z dnia 19 października 2017 r. w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego


Na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2017 r., poz. 1073)  zawiadamia się, że dnia 19.10.2017r. na wniosek Gminy Bałtów złożonego przez pełnomocnika Biuro Projektów Systemów Wodno-Ściekowych ,,EKOSAN” Małgorzata Dudak ul. Dulęby 2a 20-326 Lublin została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na:


Rozbudowie kanalizacji sanitarnej w msc. Bałtów, na działkach nr ewid. 1042, 1016/9, 1130, 1122/2, 1122/1, 993, 987/2, 987/1, 986, 988/1, 989/2, 990/2, 1137/2, 1138, 991, 1139, 1140,  obręb Bałtów, Gmina Bałtów.

Strony postępowania mogą zapoznać się z w/w decyzją i całością akt sprawy w Urzędzie Gminy w Bałtowie,
pok. nr 3. Jednocześnie wyjaśnia się, że w myśl artykułu 49 kpa po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia obwieszczenia uważa się za dokonane.


Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Bałtowie

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, znany jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji Samorząd Uczniowski kl. IV-VII pod kierunkiem pań- Zuzanny Kacały i Małgorzaty Wąsik przygotował dla swoich pedagogów uroczysty program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali w humorystycznej konwencji charakterystyczne osobowości nauczycielskie, wśród których pojawili się anioł, luzak, służbista, aktywista i sceptyk. Wiele emocji zarówno wśród występujących, jak i wśród widowni wzbudził teleturniej Familiada, w którym zmierzyły się „rodzina nauczycieli” w składzie: Pani Dyrektor Lidia Pastuszka, Pani Teresa Szczygieł, Pani Anna Woskowicz, Pan Jarosław Chodała oraz „rodzina uczniów” reprezentowana przez Krystiana Kwietnia ucznia klasy III a , Kamilę Grudniewską z klasy III b,  Oliwię Kisiel z klasy VII oraz Jakuba Machulę z klasy VI. Wszyscy świetnie się bawili. Gromkimi oklaskami nagrodzono występy wokalne uczniów: Jakuba Szczygła (kl. IV), Patrycji Baran (kl. VI), Oliwii Zając (kl. II a) oraz Kamili Kozieł (kl. III a). Na zakończenie Samorząd Uczniowski złożył okolicznościowe życzenia i wręczył kwiaty.


Umowa z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego podpisana

17 października 2017r. w Kielcach została podpisana umowa pomiędzy Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego a Gminą Bałtów w sprawie przyznania Samorządowi pomocy finansowej w kwocie 160 850,00 zł. na zadanie pn.: „Budowa boiska wielofunkcyjnego w celu udostępnienia mieszkańcom Gminy Bałtów infrastruktury rekreacyjnej.”
Boisko usytuowane będzie w sąsiedztwie planowanego do gruntownego remontu i modernizacji budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie. Zgodnie z umową zadanie winno być zrealizowane w przyszłym roku.  Środki na realizację pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i stanowią wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego do społeczności jako działanie wspomagające rozwój lokalny w ramach inicjatywy LEADER. Pomoc finansowa stanowi udział w wartości 63,63 % całości zadania.


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

13 października 2017r. w klasach 0-III Szkoły Podstawowej w Bałtowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Justyny Jabłońskiej uczniowie klasy III. W wierszach i piosenkach podziękowali wszystkim nauczycielom za ich pracę, trud i poświęcenie. Podsumowaniem apelu były życzenia i słodkie upominki od Małego Samorządu Szkolnego. W tym dniu rozstrzygnięto również ogłoszony 2 października br. przez Mały Samorząd Szkolny konkurs plastyczny „Nauczyciel przyjacielem dzieci”. Prace zostały wykonane bardzo starannie z wykorzystaniem różnych technika malarskich. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Zielińska (klasa III), drugie - Zuzanna Sikorska i Izabela Wisowska (klasa III). Miejsce trzecie zajęły Julia Jarocha i Zuzanna Szewczyk (klasa III). Prace wszystkich uczestników konkursu zdobią korytarz szkolny.


Z wizytą u artysty ludowego

W dniach 11 i 16 października 2017r. uczniowie klas 0-III  Szkoły Podstawowej w Bałtowie odwiedzili pracownię garncarską pana Andrzeja Boberka w Maksymilianowie. Artysta ludowy opowiedział o historii i tajnikach swojej niezwykłej, chociaż zanikającej już, pracy. Pokazał dzieciom dwa garncarskie piece do wypalania garnków i naczynia, które zręcznymi palcami „wyczarował" z bryły gliny. Następnie dzieci przyglądały się pracy na tradycyjnym kole garncarskim. Spróbowały również swoich sił w lepieniu glinianych naczyń. W ciągu kilku chwil powstawały różnej wielkości i kształtu dzbanki, wazoniki i  miseczki. Wszyscy starali się ulepić najpiękniejszy dzbanuszek. Warsztaty sprawiły dzieciom ogromną radość, ujawniły ich sprawność manualną i wyobraźnię.

 


Ogłoszenie o II przetargu ustnym nieograniczonym

  


Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Gminie Bałtów

   


Dzień Edukacji Narodowej


Ślubowanie klasy I w PSP im. Legionów Polskich w Okole

13 października 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem pierwszoklasistów. Dla wszystkich pracowników szkoły uczniowie przybrali odświętne stroje oraz przygotowali część artystyczną. Wierszem i piosenką przepraszali za złe zachowanie, dziękowali za każdy uśmiech i prosili o wielką cierpliwość. Dodające otuchy słowa skierowali do pierwszoklasistów, którzy z wdziękiem udowodnili swoją dojrzałość szkolną i zostali przyjęci w poczet uczniów PSP im. Legionów Polskich w Okole. Pasowania dokonała pani dyrektor Joanna Adamus. Rodzice pierwszaków przyrzekli stale wspierać swoje pociechy. Gościem  uroczystości był wójt gminy Bałtów Andrzej Jabłoński. Przekazał on wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń, zarówno do najmłodszych członków społeczności szkolnej, jak i do ich rodziców. Uroczystość zakończyła się miłym akcentem. Uczniowie nauczycielom wręczyli kwiaty, a klasa pierwsza otrzymała prezenty od pana wójta, rodziców i najstarszych uczniów szkoły.


Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

W ostatnim tygodniu września odbyły się klasowe wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego, który od kilku lat działa w klasach I-III Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Spełnia on zadania dostosowane do potrzeb oraz specyfiki rozwojowej uczniów. Współpracuje z nauczycielami, poszczególnymi klasami, organizacjami szkolnymi i instytucjami pozaszkolnymi. Poprzez działalność w samorządzie uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczą się odpowiedzialności, aktywności, umiejętności współpracy w zespole, wrażliwości na potrzeby innych, angażują się w życie społeczne.
Głównym celem działania MSU jest zintegrowanie uczniów klas młodszych wokół wspólnie zorganizowanych przedsięwzięć: imprez szkolnych, konkursów, akcji dobroczynnych, imprez sportowych, zbiórek charytatywnych, imprez okolicznościowych, itp. W roku szkolnym 2017/2018 opiekunem MSU jest pani Justyna Jabłońska.


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Jak co roku Publiczna Szkoła Podstawowa im.  Legionów Polskich w Okole wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.  Celem akcji  jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki.  Ma ona zachęcić do przypominania sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W związku z tym 29 września 2017r. odbył się  konkurs matematyczny pod hasłem ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.


Rajd po Górach Świętokrzyskich

W dniu 07.10. 2017r. "Włóczykije" z Koła turystyczno- krajoznawczego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, przeszli  trasę: Pawłów, Pokrzywnica do Grzegorzowic. Podczas wycieczki poznali niezwykły obiekt -  kościół pw św. Jana Chrzciciela, który został wzniesiony w XV wieku przez dziedzica Grzegorzowic – Grzegorza Nawoja herbu Topór. W trakcie rajdu uczestnicy poznali również sylwetkę Stanisława Jeżewskiego patrona PTTK w Ostrowcu Św., jak również odwiedzili miejsca związane z tym wielkim patriotą. Piękna, słoneczna pogoda i  jesienny urok Gór Świętokrzyskich dodatkowo wzmagał apetyt wędrowania młodych turystów.


Święto pieczonego ziemniaka

Dnia 29 września 2017r. na placu zabaw w Wólce Bałtowskiej odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy III wraz z wychowawcą oraz rodzicami, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie ogniska i poczęstunku. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej mającej na celu poznanie historii ziemniaka oraz ukazanie zalet tego niedocenianego warzywa. Wspólny posiłek poprzedziły konkursy związane z bohaterem tego święta. Najwięcej radości sprawiła dzieciom konkurencja „ziemniak cudak”. Uczniowie z przyniesionych materiałów przygotowali zabawne kompozycje z ziemniakiem w roli głównej. Do zabawy ochoczo przyłączyli się rodzice. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami przygotowanymi przez dzieci i wychowawcę. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyt zarówno u dorosłych jak i ich pociech. Pieczone ziemniaki z ogniska i smażone kiełbaski smakowały jak z najlepszej kuchni świata. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.


Dzień Chłopaka

2 października 2017r. klasa III Szkoły Podstawowej w Bałtowie, wraz z wychowawczynią Justyną Jabłońską, przygotowała z okazji Dnia Chłopaka apel pod hasłem „Studio telewizyjne”. Uczniowie w krótkich scenkach tematycznych przedstawili rolę, jaką pełnią chłopcy w życiu klasy i szkoły. Dziewczynki złożyły chłopcom rymowane pełne humoru życzenia. Odbył się również zabawny pokaz mody dla chłopców. Gwoździem programu okazała się „transmisja” meczu, w którym zawodnikami były dziewczęta w strojach piłkarskich. Na zakończenie uczeń klasy III, Bartosz Kamiński, wcielił się w rolę Seweryna Krajewskiego i zaśpiewał piosenkę „Tak bardzo się starałem”


Zabawa w Fiku Miku

29.09.2017r dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Bałtowie pojechały na wycieczkę do sali zabaw „FIKU - MIKU” w Ostrowcu Św. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki korzystały z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Dzieci z zaangażowaniem przeciskały się przez liczne tunele, zjeżdżały na zjeżdżalni, budowały obiekty z dużych klocków. Na potrzebujących chwili odpoczynku czekały mini kąciki lalek oraz gry interaktywne. Doskonała zabawa odbywała się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Po wspaniałej, pełnej emocji zabawie dzieci odpoczywały na specjalnie przygotowanych do tego celu bajecznych kanapach. Otrzymały też mały poczęstunek. Zadowolone i bogatsze w nowe przeżycia wróciły do szkoły.


Projekt - Mój pomysł na biznes

Projekt z dotacjami na otwarcie działalności gospodarczej realizowany przez firmę CONSULTOR.


Ogłoszenie

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Okół i Michałów o przerwie w dostawie wody w dniu 6.10.2017 roku (piątek). Przerwa w dostawie wody potrwa od godz 7.00 do godz 15.00.

 


Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Dotacje na start

  


Gdzie po pomoc w niedziele i święta


Biblioteka przystąpi do systemu ACADEMICA

Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie, przystąpi do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych uruchomionej przez Bibliotekę Narodową. System umożliwia korzystanie online z zasobów książek i czasopism, którymi dysponują tylko duże biblioteki naukowe. W zasobach wypożyczalni  ACADEMICA poza książkami i czasopismami znajdują się również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty. W systemie dostępne są publikacje ze wszystkich dziedzin wiedzy. Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim są  udostępniane  na terminalach na terenie bibliotek.


Zapraszamy na badanie wzroku

ZAPRASZAMY NA BADANIE WZROKU I POMIAR CIŚNIENIA ŚRÓDGAŁKOWEGO (PROFILAKTYKA JASKRY)


W dniu: 10.10.2017 w Ośrodku Zdrowia w Bałtowie 32 w godzinach od 08:00 do 10:00 odbędą się Badania Wzroku oraz Pomiar Ciśnienia Śródgałkowego dla Mieszkańców gminy
Zapisy telefonicznie (41)264-13-90
Koszt badania komputerowego - 5 zł
Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego - 10 zł (badanie dodatkowe)

Zapisy prowadzone będą do dnia 10.10.2017
Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację
okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych.
Badanie przeznaczone jest dla osób dorosłych (powyżej 16-go roku życia)
Serdecznie zapraszamy  OKO-LUX Sp z o.o.


Mieszkańcy gminy Bałtów uczestnikami II. Świętokrzyskiego Dnia Seniora

W dniu 24 września 2017r.  mieszkańcy gminy,  uczestniczyli w II Świętokrzyskim Dniu Seniora, zorganizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy Polanika, który prowadzi całoroczną akcję  na rzecz aktywności osób 60+. Poprzez organizację spotkań edukacyjnych i takich, które łączą pokolenia,  pokazują  jak ważni są seniorzy dla młodszych pokoleń.


Akcja Sprzątania Świata

Każdego roku tysiące Polaków rusza w teren z workami na śmieci, aby posprzątać najbliższe otoczenie. Tegoroczna akcja sprzątania świata w dniach od 15 do 17 września odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". Do akcji jak co roku przyłączyli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, którzy sprzątali las na Michalowie.


Święto Przedszkolaków

„Wszyscy swoje święto mają, tańczą, skaczą i śpiewają, przedszkolaki przykład dają i też swoje święto mają………”
Już od 4 lat - 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji Punkt Przedszkolny w Bałtowie oraz Okole odwiedził Wójt Gminy Bałtów – Pan Andrzej Jabłoński, Sekretarz Gminy Bałtów- Pani Agnieszka Kopała oraz  Dyrektor Przedszkoli - Pani Agnieszka Różalska. Wójt złożył dzieciom życzenia, aby zawsze były radosne i uśmiechnięte oraz wręczył drobne upominki. Dzieci pięknie się przedstawiły i zaśpiewały piosenki. Mamy nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły maluchom wiele radości i wrażeń.


Termomodernizacja budynków kompleksu Zespołu Szkół w Bałtowie

W dniu 12.09.2017r. Wójt oraz Skarbnik Gminy Bałtów podpisali umowę wstępną na realizację projektu dotyczącego termomodernizacji budynków kompleksu Zespołu Szkół w Bałtowie (budynki po zlikwidowanym Technikum Rolniczym). Celem projektu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Zakres projektu obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie ścian piwnic i podłóg na gruncie, ocieplenie dachu, wymianę drzwi i okien, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, budowę wentylacji mech., remont instalacji oświetlenia wewnętrznego oraz wymianę punktów świetlnych. Dofinansowanie w wysokości 3 565 268,23 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.


Zespół Biesiada na Święcie Pieczonego Ziemniaka

W dniu 17 września 2017 r. zespół  „Biesiada”  wystąpił w Magoniach , w gminie Bodzechów z okazji XV Święta Pieczonego Ziemniaka. Panie zaprezentowały dwa utwory „Ludowe granie i śpiewanie” oraz „ Zielony Jaworze”.  Za przygotowane potrawy ziemniaczane, zespół otrzymał upominek.


Informacja

Gmina Bałtów organizuje w dniu 24 września 2017 r. (niedziela) o godz. 800 wyjazd na II Świętokrzyski Dzień Seniora, który odbędzie się w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym Polanika w Gminie Zagnańsk, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Wójta Gminy Zagnańsk.


Złote Gody...

17 września 2017 roku w Urzędzie Gminy w Bałtowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego.  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał medale za długoletnie pożycie małżeńskie sześciu parom małżeńskim mieszkającym na terenie  Gminy Bałtów, które zawarły małżeństwa w 1967 roku. Wyróżnione pary to Państwo: Wanda i Marian Choinkowie z Okołu, Wanda i Roman Grudniewscy ze Skarbki Dolnej, Helena i Stanisław Krawczykowie z Pętkowic, Teresa i Marian Maziarowie z Maksymilianowa, Krystyna i Edward Walczykowie z Bałtowa, Krystyna i Andrzej Wisowscy z Bałtowa.


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 14 września 2017r.


Bezpłatne szkolenia dla Rolników

 


Ogłoszenie

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuję mieszkańców miejscowości Skarbka, Bidzińszczyzna,  Pętkowice, Pętkowice-Kolonia, Wólka Pętkowska, Wólka Pętkowska-Kolonia, Ulów, Wycinka, Lemierze, Okół i Michałów   o przerwie w dostawie wody w dniu 15.09.2017 roku (piątek).  Przerwa w dostawie wody potrwa od godz. 7.00 do godz. 15.00.


Ogłoszenie - ochronne szczepienie lisów

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 14 – 28 września 2017r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.


Uroczystości w Bałtowie z okazji 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą w kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej, która została odprawiona przez proboszcza parafii ks. Kan. Grzegorza Kucharskiego. W uroczystościach udział wziął Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński. Msza Święta zainaugurowała również nowy rok szkolny, gromadząc społeczność Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki pod tablicą niepodległościową przy kościele.


4 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Bałtowie zainaugurowano rok szkolny 2017/2018

W sali gimnastycznej szkoły zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie pani Lidia Pastuszka. W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej będzie oddział przedszkolny oraz klasy I – VII. Zgodnie z reformą oświaty w klasach pierwszych, czwartych i siódmych będzie wdrażana nowa podstawa programowa. Po okolicznościowym przemówieniu Dyrektor Szkoły uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.
 


Remont sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole

Uczniowie szkoły podstawowej w Okole wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, korzystają z wyremontowanej sali gimnastycznej. Zakres prac obejmował odnowienie nawierzchni parkietu, który przeszlifowano i ponownie polakierowano. Sala została również pomalowana. Dzięki możliwości korzystania z odnowionej sali gimnastycznej, uczniowie szkoły  mogą w harmonijny sposób rozwijać sprawność fizyczną oraz zainteresowanie sportem. Prace finansowane były z budżetu Gminy Bałtów, a ostateczny koszt wyniósł 19 500,00 zł.


Informacja Wójta Gminy Bałtów

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 z późn. zm.) Wójt Gminy Bałtów informuje, że dnia 11 września 2017 r. wywieszono na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Bałtowie na okres 21 dni, tj. od 08.09.2017 r. do 02.10.2017 r. wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargowej:
- nieruchomość gruntowa  położona w miejscowości Bałtów oznaczona w ewidencji gruntów obrębu Bałtów  jako działka  nr 517/11 o pow. 0.0118 ha  objęta księgą  wieczystą  Nr KI1O/00057647/1.
Szczegółowe informacje można uzyskać w pok. nr 3 Urzędu Gminy w Bałtowie lub telefonicznie 41 2641008 wew. 16.
 

Wójt Gminy Bałtów
/-/ Andrzej Jabłoński
Bałtów, dnia 08.09.2017 r.


Zawiadomienie o zakończeniu pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości

  


Pomoc dla producentów drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, którzy zostali poszkodowani w wyniku wiosennych przymrozków 2017 r.

ARiMR uruchamia pomoc m.in. dla producentów, którzy w wyniku wiosennych przymrozków stracili na danej działce co najmniej 70% upraw truskawek. Agencja będzie udzielała pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, powstały w bieżącym roku szkody w wysokości co najmniej 70% danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy w wyniku przymrozków wiosennych. Wnioski można składać w terminie: 13-27 września 2017 r. Stawki pomocy wynoszą:

  • 2000 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% spowodowane przez przymrozki wiosenne,
  • 1000 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw krzewów owocowych i truskawek, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% spowodowane przez przymrozki wiosenne.

Formularz wniosku będzie wkrótce dostępny na stronie internetowej Agencji. Do wniosku należy dołączyć kopię protokołu oszacowania szkód. Wniosek należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Wsparcie będzie udzielane:

  • w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej;
  • poza formułą de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.

Wysokość pomocy dla poszczególnych rolników ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody oraz stawki pomocy. Przy czym wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro. Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.
Podstawa prawna: § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.).
Źródło: ARiMR


Turniej bilardowy rozstrzygnięty

Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie w czasie wakacji zorganizowała Turniej Bilardowy o Puchar Wójta Gminy Bałtów.  Rozgrywki finałowe  wyłoniły zwycięzców. Puchar za zdobycie I miejsca Wójt Gminy Pan Andrzej Jabłoński wręczył Jakubowi Lewickiemu, na drugim miejscu uplasował się Dawid Grudniewski, trzecie miejsce przypadło Wiktorowi Jesionkowi. W turnieju udział wzięli również Jakub Grudniewski i Karol Goliński. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju i sportową postawę. Zwycięzcom gratulujemy!


Komunikat Agencji Rynku Rolnego

Agencja Rynku Rolnego informuje, że od 1 września 2017 powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który będzie łączył część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR).

 

Lokalizacja KOWR w województwie świętokrzyskim pod adresami:

Oddział Terenowy KOWR:

ul. Piaskowa 18
25-323 Kielce
tel. (41) 343-31-90
fax (41) 368-70-49
(dawna siedziba  ARR OT w Kielcach)

Sekcja Zamiejscowa KOWR:
Pl. Obrońców Pokoju 21,
27-500 Opatów
tel. (15) 869 14 04
 


Gmina Bałtów uczestnikiem Dożynek Powiatowych w Bodzechowie

27 sierpnia 2017 roku Gmina Bałtów uczestniczyła w Dożynkach Powiatu Ostrowieckiego, których gospodarzem,  była Gmina Bodzechów. Uroczystości zainaugurowała uroczysta Msza Święta  odprawiona w  kościele p.w. Św. Ojca Pio w Bodzechowie. Po Mszy Świętej uczestnicy dożynek przemaszerowali w barwnym korowodzie w asyście Orkiestry Dętej z Kunowa i pocztów sztandarowych na stadion sportowy w Bodzechowie, gdzie nastąpiła część oficjalna. Gminę Bałtów  reprezentowali Wójt Gminy Pan Andrzej Jabłoński, Przewodniczący Rady Gminy Pan Leszek Smoliński, Sekretarz Gminy Pani Agnieszka Kopała, druhowie strażacy z OSP w Bałtowie. Podczas uroczystości dożynkowych zostały wręczone odznaczenia za zasługi dla rolnictwa. Z Gminy Bałtów odznaczony został Sylwester Kołodziejski. Nagrody otrzymali również laureaci etapu powiatowego konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”. Zaszczytne drugie miejsce przypadło państwu  Lucynie i Leszkowi Różalskim z Bałtowa -  nagrodę ufundowało Starostwo Powiatowe  w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Po gratulacjach i przemówieniach zespoły ludowe z terenu Powiatu Ostrowieckiego ośpiewały wieńce dożynkowe. Wieniec  naszej gminy ośpiewał zespół „Okolanki” pod kierunkiem Pana Pawła Cieślika. Na stoisku gminnym  prezentowane były wyroby : Sabiny Bidzińskiej, Lucyny Kaczmarzyk, Andrzeja Boberka, Ryszarda Kaczmarzyka, Mieczysława Siepietowskiego oraz Centrum Apiterapii „ApiBałt”.
 


List Prezesa KRUS w sprawie ubezpieczenia społecznego rolników

 


X Jubileuszowe Świętokrzyskie Święto Pszczoły, Dożynki Gminne

W dniach od 18 do 20 sierpnia 2017r. w Bałtowie odbyło się X Jubileuszowe Świętokrzyskie Święto Pszczoły połączone tradycyjnie z  Dożynkami Gminnymi. Oficjalnego otwarcia Święta Pszczoły dokonali: Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, dr Jan Giza reprezentujący Centrum Medycyny Naturalnej Arkadia-Gissa oraz prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim Józef Misiura


Samorządowcy i pszczelarze na Ukrainie

W dniach od 11 do 14 sierpnia 2017r. delegacja samorządowców z Gminy Bałtów oraz pszczelarzy ze Świętokrzyskiego Koła Pszczelarzy z Kielc i Rejonowego Koła Pszczelarzy z Ostrowca Św. przebywała na Ukrainie, na zaproszenie Starostwa miasta Busk.
Uczestnicy wyjazdu zwiedzili piękne, pełne zabytków miasto Lwów. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich oddali hołd poległym obrońcom Lwowa w latach 1918 – 1920.  Na Cmentarzu Łyczakowskim hołd oddali polskiej pisarce Marii Konopnickiej.  Delegacja polska uczestniczyła w dorocznym święcie miodu zorganizowanym w Olecku. Wójt Gminy Bałtów podziękował władzom Starostwa Busk za zaproszenie oraz zorganizowanie pobytu na Ukrainie.
 


X Jubileuszowe Święto Pszczoły i Dożynki Gminne - Bałtów 2017


Zaproszenie


Informacja o wyniku pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego-licytacji na sprzedaż nieruchomości


Turniej bilardowy


Zawiadomienie

Bałtów, dn. 07.08.2017 r.
Oś. 6220.2.2017                                                                                


Na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz  o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz.353.),  art. 10 i 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.) 


WÓJT GMINY BAŁTÓW
 

zawiadamia strony postępowania, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na: Budowie zakładu polepszacza glebowego na nieruchomości obejmującej działki oznaczone w ewidencji gruntów nr 358/2, 359 położonej w miejscowości Skarbka, gm. Bałtów, powiat ostrowiecki, realizowanego przez BIO-DEGRA Sp. z o. o. ul. Modlińska 129 lok. U5, 03-186 Warszawa reprezentowaną przez Pani Martę Kurowską ul. Marymoncka 14/10, 01-869 Warszawa.
Informuję, że w myśl art. 49 Kpa po upływie 14-dniowego terminu ogłoszenia niniejszego zawiadomienia należy uznać , iż nastąpiło doręczenie.
Z treścią dokumentacji w sprawie strony mogą zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy w Bałtowie, Bałtów 32, 27-423 Bałtów, pok. nr 7, tel. 41/264-10-08 wew. 18 w godz. od 7.00 do 15.00.
 Wójt Gminy Bałtów
/-/ Andrzej Jabłoński
 


Informacja o naborze na rok szkolny 2017/2018 do Niepublicznych Punktów Przedszkolnych „Mali odkrywcy na start” w Bałtowie i Okole

   


Wycieczka do Wioski Indiańskiej

28 lipca wszyscy  uczestnicy  „Warsztatów aktywności twórczej” pojechali na wycieczkę do Zielonki koło Iwanisk. Odtworzona w tej miejscowości wioska indiańska jest celem wycieczek dzieci i młodzieży, które chcą poznać życie i kulturę dawnych plemion indiańskich. Oprócz ciekawie opowiedzianej historii Indian, uczestnicy programu wzięli udział w warsztatach plastycznych i tematycznych zabawach związanych ze spędzaniem czasu wolnego Indian. Największym wyzwaniem dla naszych podopiecznych było pokonanie specjalnego toru przeszkód, którego elementy służyły kiedyś do ćwiczenia zwinności, odwagi czy wytrzymałości  indiańskich dzieci. Poprzez ciekawą formę zabawy uczestnicy wycieczki zdobyli podstawową wiedzę na temat życia i kultury Indian.


Uroczyste zakończenie projektu „Mali odkrywcy na start”

W dniu 28 lipca 2017 r. w „Bałtowskim Zapiecku” odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Mali odkrywcy na start” realizowanego przez Gminę Bałtów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020.


Warsztaty aktywności twórczej ’2017 – Maksymilianów

Kolejne dni warsztatów odbyły się w Maksymilianowie. Ciekawe zajęcia w plenerze spodobały się małym uczestnikom, biorącym udział w warsztatach. Piękna pogoda i poczęstunek na świeżym powietrzu wszystkim zaostrzyły apetyt na więcej, czyli wycieczkę do „wioski indiańskiej” w Zielonce, która odbyła się następnego dnia po zajęciach w tej miejscowości.


Ogłoszenie o I przetargu ustnym nieograniczonym


Ogłoszenie

Ogłoszenie Komisji Inwentaryzacyjnej Mienia Komunalnego Gminy Bałtów


Informacja

Wojewódzki Zarząd Transportu wychodząc naprzeciw wyzwaniom organizacyjnym zbiorowego transportu publicznego w Województwie Świętokrzyskim przygotował ankietę preferencji przewozowych pasażerów. Gmina Bałtów zaprasza wszystkich podróżujących komunikacją publiczną do udziału w anonimowych badaniu ankietowym. Ankietę można wypełnić wyłącznie on-line, na stronie internetowej http://www.app2017.umws.pl/   w terminie do 31 sierpnia 2017r. Wyniki  badań zostaną wykorzystane m.in. do opracowania rocznej analizy transportowej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym
 


Warsztaty aktywności twórczej – Okół 2017

Trzy dni warsztatów w Okole zaobfitowały  szeregiem  prac artystycznych. Dzieci dumnie prezentowały na koszulkach swoje „wyjątkowe imię”, „kamienie nie kamienie” – pracę plastyczną wykonaną na kamieniu, „zaczarowane motyle” rysowane na chodniku oraz własną interpretację „natury na talerzu podaną”. Wszystkie prace stworzyły warsztatową wystawę. Oprócz zajęć artystycznych uczestnicy warsztatów bawili się wykorzystując gry i zabawy z dawnych lat między innymi popularne dawniej podchody. Ta gra terenowa, oprócz wielu pozytywnych emocji, dostarczyła także wiedzy na temat umownych znaków terenowych i topografii terenu.


Zawiadomienie

Urząd Gminy w Bałtowie zawiadamia, że od 01.08.2017r. do 31.08.2017r. będą przyjmowane wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wraz z załączonymi fakturami. Wszystkich zainteresowanych rolników prosimy o składanie w/w wniosków w Urzędzie Gminy w Bałtowie – pokój nr 10.


Dzień Policji


Gdzie Polska smakuje

Jesteś rolnikiem lub lokalnym producentem żywności i szukasz nabywców swoich produktów? Agencja Rynku Rolnego udostępnia stronę internetową www.polskasmakuje.pl i darmową aplikację Polska Smakuje.


Warsztaty aktywności twórczej – Lemierze’2017

Kolejne dwa dni warsztatów aktywności twórczej odbyły się w miejscowości Lemierze. Najciekawszym wydarzeniem tych dni były przeprowadzone przez wychowawców zajęcia rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. „Tajemnicza wyspa” – to temat zabawy, w której za pomocą wyobraźni dzieci przeniosły się w świat przygód marynarzy, piratów i mieszkańców „wyspy marzeń”. Podczas zajęć wykorzystano zabawy ruchowe z chustą animacyjną i zadania plastyczno-konstrukcyjne jakie jak: wykonanie techniką origami łódki i czapki pirata, malowanie „wyspy marzeń”. Poza działalnością artystyczną uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w różnego rodzaju grach i zabawach plenerowych. Poznały wiele nowych zabaw z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych pomocy dydaktycznych.


Warsztaty aktywności twórczej – wakacje w Gminie Bałtów 2017.

 Od 17 lipca 2017r. odbywają się warsztaty artystyczne dla uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Pierwsze zajęcia odbyły się w Wólce Bałtowskiej, gdzie mali artyści pod opieką wychowawców, uczestniczyli w realizacji projektu pt. „Moje wyjątkowe imię”. Celem warsztatów było kształtowanie umiejętności dostrzegania własnej indywidualności i niepowtarzalności. Oryginalność tego zadania polegała na zaprojektowaniu  własnego niepowtarzalnego imienia, które zawsze posiada indywidualne cechy przypisane danej osobie. Wykonany szkic na papierze został przeniesiony na koszulkę. Dwa inne  przedsięwzięcia artystyczne poprzedzone zostały wycieczkami po najbliższej okolicy i obserwacją otaczającego świata. Powstałe prace: „Zaczarowany motyl” i „Natura na talerzu podana” to symbole  i metafora podpatrzonej natury.

 


Ogłoszenie

Ogłoszenie Komisji Inwentaryzacyjnej Mienia Komunalnego Gminy Bałtów


Ogłoszenie

Ogłoszenie Komisji Inwentaryzacyjnej Mienia Komunalnego Gminy Bałtów


Zaproszenie na turniej


Z biblioteką nie można się nudzić

Pod takim hasłem odbywają się wakacyjne zajęcia dla dzieci, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bałtowie. Serdecznie zapraszamy do udziału w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach od 11.00 do 14.00 do świetlicy przy bibliotece.


Warsztaty aktywności twórczej – wakacje w Gminie Bałtów’2017

  


Wakacje z Biblioteką


Zawiadomienie o zakończeniu postępowania w związku z naborem na stanowisko Asystent rodziny w GOPS


Rekrutacja do punktu przedszkolnego lub oddziału i do I klasy szkoły podstawowej

  


Informacja

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” informuje, iż zakończono ocenę wniosków o powierzenie grantu, które wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach Przedsięwzięcia 1.1.3 Wykorzystanie do rozwoju turystyki zasobów dziedzictwa lokalnego, kulturowego i/lub naturalnego obszaru LGD” w terminie 15.05.2017r. – 29.05.2017r. Szczegółowe informacje dotyczące wyników oceny znajdują się pod linkiem: http://www.krzemiennykrag.info/2017/06/wyniki-oceny-wnioskow-o-powierzenie-grantu-w-ramach-naboru-nr-12017g/


Informacja

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”informuje, iż zakończono ocenę wniosków, które wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach Przedsięwzięcia 1.1.1 Niekomercyjna infrastruktura turystyczna, rekreacyjna i/lub kulturowa wykorzystująca zasoby kulturowe i/lub naturalne i/lub historyczne i/lub obyczajowe obszaru LGD w terminie 15.05.2017 r. – 29.05.2017 r. Szczegółowe informacje dotyczące wyników oceny znajdują się pod linkiem: http://www.krzemiennykrag.info/2017/06/wyniki-oceny-wnioskow-nabor-42017/


Ogłoszenie

Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyski z Kielc zaprasza do uczestnictwa w „Paragedonie” -  Festiwalu aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych, który odbędzie się w dniu 16.09.2017 r. na Stadionie Lekkoatletycznym w Kielcach. Głównym celem Festiwalu jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz rozpowszechnianie sportu poprzez aktywizację osób niepełnosprawnych. Uczestnicy z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną wezmą udział różnego rodzaju dyscyplinach sportowych i lekkoatletycznych, konkurencjach, grach zespołowych oraz konkursach. Jednocześnie odbędą się konferencje i warsztaty poświęcone problematyce niepełnosprawności. Zwieńczeniem będzie piknik integracyjny, podczas którego zainteresowani będą mogli skorzystać z porad specjalistów: rehabilitantów, terapeutów, diabetologów i wielu innych.
Osoby zainteresowane udziałem w Festiwalu prosimy o kontakt z panią Agnieszką  Kopałą telefoniczny pod numerem 41 264 10 08 lub osobisty w Urzędzie Gminy w Bałtowie, Bałtów 32, pokój nr 17 do dnia 28 lipca 2017 roku.


Ogłoszenie o I przetargu ustnym nieograniczonym

  


Przegląd Zespołów Ludowych „Noc Świętojańska”

W dniu 22 czerwca 2017r. na placu bałtowskiej „Okręglicy” odbył się VIII Przegląd Zespołów Ludowych „Noc Świętojańska” 2017 zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bałtowie pod patronatem Wójta Gminy Bałtów.
Wszystkich zgromadzonych gości powitał Wójt Gminy - Pan Andrzej Jabłoński. W przeglądzie zaprezentowały się zespoły ludowe: Magonianki, Okolanki, Zespół „Przedwiośnie” z Jeżowa w Gminie Waśniów, Bałtowianie i Biesiada. Licznie przybyła publiczność nagrodziła gromkimi brawami wszystkie występy.
 


„Zlot Zbieraczy Złota”

12 czerwca 2017r. uczniowie ZSP Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Bałtowie wzięli udział w „Zlocie Zbieraczy Złota” zorganizowanym w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża pod patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego oraz Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy.


"Do serca przytul psa"

14 czerwca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Bałtowie odwiedzili schronisko dla zwierząt w Janiku. Nadrzędnym celem wycieczki była pomoc potrzebującym zwierzętom, w tym dostarczenie zebranej przez uczniów karmy oraz uwrażliwienie młodych ludzi na los bezdomnych zwierząt. Młodzież miała okazję poznać specyfikę pracy w schronisku, warunki, w jakich przebywają zwierzęta. Uczniowie z uwagą słuchali, jak należy opiekować się czworonożnymi przyjaciółmi. Być może efektem takiej wizyty będzie udana adopcja czekającego na dom pieska.


Potrójne gratulacje dla Julii Chylickiej!

VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci – „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa” zorganizowany został pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz patronatem medialnym czasopisma „Agro-Serwis”. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzyć dzieciom poniżej 16 lat.
Praca plastyczna uczennicy VI klasy Szkoły Podstawowej w Bałtowie – Julii Chylickiej – zyskała sobie duże uznanie kolejno na trzech szczeblach eliminacji. 7 czerwca 2017r. w siedzibie KRUS w Ostrowcu Św. Julia odebrała nagrodę za zdobycie I miejsca w swojej kategorii wiekowej. Tydzień później dziewczynka stanęła na podium w Kielcach, gdzie na etapie wojewódzkim zajęła również I miejsce. Jej praca została doceniona także na szczeblu ogólnopolskim w Warszawie, gdzie została zaproszona, by odebrać cenne nagrody za otrzymane wyróżnienie.


Dzień Otwarty w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach


Noc Świętojańska - zaproszenie


Nieodpłatna Pomoc Prawna

  


 

Aktualności: 2230 pozycji
System informacji przestrzennej województwa świętokrzyskiego
Schronisko dla zwierząt Janik
MPK Ostrowiec Świętokrzyski
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Bałtów
Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg
Decydujmy razem
WKU Sandomierz
Rządowe Centrum Legislacji
EPUAP
Wspólna sprawa
Prowadzę jestem trzeĹşwy
Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej
Kapitał Ludzki
Kapitał Ludzki

URZĄD GMINY W BAŁTOWIE 2015realizacja: dwarazy.com