Gmina BałtówCertyfikatHerb Gminy Bałtów
Gmina Bałtów
Okół z lotu ptaka
Gmina Bałtów
Wąwóz - "Żydowski Jar"
Gmina Bałtów
Droga do pałacu książąt Druckich-Lubeckich
Gmina Bałtów
Przedwojenny młyn w Bałtowie
Gmina Bałtów
Wąwóz lessowy w Bałtowie
Gmina Bałtów
Pałac książąt Druckich-Lubeckich
Gmina Bałtów
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Gmina Bałtów
Dolina Kamiennej w Bałtowie
Gmina Bałtów
Rollercoaster
Gmina Bałtów
JuraPark Bałtów
Gmina Bałtów
Szwajcaria Bałtowska
Gmina Bałtów
Kościół parafialny w Bałtowie
Gmina Bałtów
Bałtowski Zwierzyniec
Aktualności - Archiwum
 

Dzień Bezpiecznego Internetu w PSP w Okole

6 lutego 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
 


„Ku niepodległej” – grupa Artystyczna REKONSTRUKTO w PSP im. Legionów Polskich w Okole.

W dniu 7 lutego 2018r. uczniowie klas 0-VII uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Wysłuchali opowieści o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.  Mogli przymierzyć strój szwoleżera, kosyniera czy oficera I brygady Legionów Polskich. Dotknąć replik broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej. Słuchaczy przeprowadzono przez historię powstań narodowych – kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Podczas pokazu widzowie zostali zaangażowani do wspólnej zabawy w odgrywanie scenek rodzajowych. Przebrani w stroje z epoki wcielali się w postacie przodków, walczących o odzyskanie niepodległości.


Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej – wręczenie certyfikatów dla pierwszej grupy uczestników

Uroczystym wręczeniem certyfikatów przez Wójta Gminy Bałtów Andrzeja Jabłońskiego zakończyła się pierwsza edycja szkoleń w ramach projektu Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej. Od 22.01.2018 do 05.02.2018r biorący udział w projekcie mieszkańcy Gminy Bałtów w wieku 44 – 64 lata nabywali umiejętności  obsługi komputera, korzystania z dobrodziejstw Internetu oraz poznawali tajniki technologii cyfrowych.


Ferie w Świetlicy w Okole


Ferie z Biblioteką


Spektakl w PSP w Okole

27 stycznia 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole odbyła się tradycyjna choinka noworoczna. Co roku w jej trakcie jest wystawiany spektakl przygotowany przez uczniów szkoły. W tym roku  przedstawienie miało jednakże inny wymiar ze względu na podjęte przez szkołę działania zmierzające do uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dumni ze swego patrona uczniowie wystawili patriotyczną w swojej wymowie sztukę pt: "Pisk białego orła".


Ogłoszenie o trzecim przetargu ustnym

  


Dzień Babci i Dziadka w PSP w Okole

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka jest na stałe wpisana w repertuar imprez szkolnych. Jest to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dnia 19 stycznia 2018 roku, w pięknie udekorowanej sali dzieci z klas 0-III pod kierunkiem swoich pań wychowawczyń przedstawiły inscenizację dla swoich bardzo licznie przybyłych babć i dziadziusiów. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze i radośnie śpiewały piosenki. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie wykonanymi upominkami. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim był okazją do umocnienia więzi rodzinnych. Uroczystość uświetnił występ zespołu Okolanki.


Zwrot podatku akcyzowego w 2018r.

Każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT.
 1. W terminie od 1 lutego 2018 r. do 28 lutego 2018 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.,
 2. W terminie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2018 r.
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2018 r. wynosi: 86,00 zł * ilość ha użytków rolnych.


Spotkanie z leśnikiem

16 stycznia 2018 r. dzieci z Niepublicznego  Punktu Przedszkolnego w Bałtowie miały okazję gościć u siebie pana leśniczego Rafała Adamusa. Było to ciekawe spotkanie, które pozwoliło przedszkolakom dowiedzieć się  wielu rzeczy  na temat dbania o przyrodę , właściwego i bezpiecznego zachowania w lesie oraz korzyści, jakie daje nam las i samo obcowanie z naturą. Dzieci były bardzo zainteresowane i aktywnie brały udział w spotkaniu.


Dzień Babci i Dziadka w Niepublicznym Przedszkolu w Bałtowie

W styczniu swoje święto obchodzą babcie i dziadkowie. Z tej okazji dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Bałtowie zaprosiły swoich Dziadków na uroczystość. Goście ze wzruszeniem obejrzeli występy małych artystów i przyjęli od nich serdeczne życzenia oraz własnoręcznie wykonane upominki. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek, dlatego też kilka pokoleń w miłej atmosferze mogło cieszyć się wspólnym spotkaniem.


Dzień Babci i Dziadka w SP w Bałtowie

Dzień Babci i Dziadka, mimo iż obchodzony jest zimową porą, to święto pełne radości, ciepła i uśmiechów. W Szkole Podstawowej w Bałtowie chlubną tradycją stało się zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta.


Informacja Wójta Gminy Bałtów

 


Zespół Bałtowianie wśród najlepszych

W Finale XXV Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek zespół Bałtowianie, zdobył zaszczytne II miejsce. Konkurs finałowy odbył się w dniu 28 stycznia 2018r. w Domu Kultury  we Włoszczowie. Zespół pięknie zaprezentował utwory: „Z tamtej strony dwora” i „Przyszliśmy tu bracia”, przy akompaniamencie instruktora muzycznego pana Pawła Cieślika. „Bałtowianie” to zespół wielopokoleniowy, liczący 16 osób, zaangażowany w życie społeczne, odnoszący sukcesy estradowe. Uświetnia swoimi występami imprezy okolicznościowe i plenerowe. Zespołowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Zawody sportowe w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców

W dniu 13.01.2018r. w Szkole Podstawowej w Bałtowie odbyły się zawody sportowe w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców system rozgrywek „każdy z każdym’’ na tabelę. W rozgrywkach sportowych wzięło udział 15 uczennic i uczniów. 


Dzień Babci i Dziadka u przedszkolaków w Okole

Wtorek 23 stycznia 2018 r. to wyjątkowy dzień u przedszkolaków w Okole. Tego dnia dzieci gościły swoich ukochanych Dziadków na uroczystym przedstawieniu z okazji ich święta. Każde z nich wypowiedziało płynące z serca życzenia i wyśpiewało radosne piosenki. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie "ukręciły" czekoladę podczas rytmicznego tańca. Rodzice dołożyli wszelkich starań i przygotowali dla Gości słodki poczęstunek.


Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 


Wnioski o dopłaty obowiązkowo przez internet

  


Mieszkańcy gminy na występie Zespołu „Śląsk” w Radomiu

W dniu 21 stycznia 2018 r. liczna grupa mieszkańców, zaangażowanych w promocję Gminy Bałtów, uczestniczyła w Koncercie Galowym Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Przygotowany przez Zespół „Śląsk” piękny, noworoczny koncert zawierający najbardziej znane i cenione utwory, dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.


Eliminacje do Konkursu Kolęd i Pastorałek

W dniu 20 stycznia 2018 r. zespoły ludowe Bałtowianie i Biesiada uczestniczyły w eliminacjach rejonowych do XXV Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, które odbyły się  w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej. Zespół Biesiada  zaprezentował utwory: „Śpij dziecino, śpij malutkie" oraz  „Nie w Betlejem", Zespół Bałtowianie wykonał  „Z tamtej strony dwora" i „Przyszliśmy tu bracia”. Zespoły wystąpiły przy akompaniamencie instruktora muzycznego pana Pawła Cieślika. Do  finału XXV Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się  we Włoszczowie zakwalifikował się Zespół Bałtowianie. Serdecznie gratulujemy. Życzymy powodzenia!


Ogłoszenie

PGE  Dystrybucja S.A.Rejon Energetyczny Ostrowiec zawiadamia odbiorców  energii  elektrycznej  zamieszkałych  w  miejscowości Okół, Okół Kazimierzówka, Okół Niziny, Czekarzewice 93-100, Pętkowice, Wólka Pętkowska, Wólka Pętkowska Kolonia, Michałów w tym  sklepy, firmy, szkoła, stacja paliw, piekarnia, warszt.samochodowe itp. zasilanych  ze  stacji  transformatorowej  Okół 1,2,3, Niziny, Kazimierzówka Pętkowice 1,2,3, Wólka Pętkowska, Doły, Zlewnia Mleka, Michałów  że  w  dniach 31.01.2018r. w godz 7-10 i 2.02.2018r.  w godz.  7.00   do  godz.  13.00   mogą wystąpić dwu godzinne przerwy  w  dostawie  energii  elektrycznej. W podanym terminie pozbawiona energii będzie również stacja Skarbka Oczyszczalnia (wł.UG Bałtów) Przyczyną przerwy, za którą przepraszamy są roboty konserwacyjno-remontowe prowadzone na urządzeniach elektroenergetycznych. Informacje o wyłączeniach zamieszczane są także na www.pgedystrybucja.pl


Ogłoszenie

PGE  Dystrybucja S.A.Rejon Energetyczny Ostrowiec zawiadamia odbiorców  energii  elektrycznej  zamieszkałych  w  miejscowości Skarbka, Lemierze, Wycinka, Ulów zasilanych  ze  stacji  transformatorowej  Skarbka Weterynaria, Wieś, Lemierze, Wycinka, Ulów że  w  dniach  30.01.2018r. w godz 7.00-11.00 i 2.02.2018r.  w godz.  7.00   do  godz.  13.00   mogą wystąpić dwu godzinne przerwy  w  dostawie  energii  elektrycznej. Przyczyną przerwy, za którą przepraszamy są roboty konserwacyjno-remontowe prowadzone na urządzeniach elektroenergetycznych. Informacje o wyłączeniach zamieszczane są także na www.pgedystrybucja.pl


Zakończono ocenę wniosków, które wpłynęły na poszczególne konkursy.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” informuje, iż zakończono ocenę wniosków, które wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach:

1. Przedsięwzięcia 2.2.5 Rozwój działalności gospodarczej w terminie 16.11.2017 r. – 30.11.2017 r. Szczegółowe informacje dotyczące wyników oceny znajdują się pod linkiem: http://www.krzemiennykrag.info/2018/01/wyniki-oceny-wnioskow-nabor-nr-72017/

2. Przedsięwzięcia 1.1.2 Tworzenie lub rozwój atrakcyjnych produktów i usług turystycznych wykorzystujących zasoby kulturowe i/lub naturalne obszaru LGD w terminie 16.11.2017 r. – 30.11.2017 r. Szczegółowe informacje dotyczące wyników oceny znajdują się pod linkiem:  http://www.krzemiennykrag.info/2018/01/wyniki-oceny-wnioskow-nabor-nr-52017/

3. Przedsięwzięcia 2.2.2 Powstawanie nowych podmiotów gospodarczych w terminie 16.11.2017 r. – 30.11.2017 r. Szczegółowe informacje dotyczące wyników oceny znajdują się pod linkiem: http://www.krzemiennykrag.info/2018/01/wyniki-oceny-wnioskow-nabor-nr-62017/


Odbiór żywności dla osób uprawnionych z terenu Gminy Bałtów

 


Karnawał w przedszkolu

Styczeń kojarzy się wszystkim z karnawałem. A karnawał …to przecież czas zabaw. Dlatego też i przedszkolaki z  Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Bałtowie ogarnęło karnawałowe szaleństwo. Nie mogło zabraknąć oczywiście wspaniałych przebrań  i doskonałych pomysłów na zabawę. Dzieci wesoło bawiły się przy muzyce i brały udział w konkursach, wykazując się wielką pomysłowością i niespożytą energią.


Dotacje na start

Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości pragnie poinformować, iż w dniach 22 stycznia – 2 lutego 2018 roku rozpoczyna II nabór formularzy rekrutacyjnych w ramach projektu ,,Dotacje na start” dofinansowany z Funduszy Europejskich.
W ramach projektu mieszkańcy gminy Bałtów, którzy ukończyli 30 rok życia będą mogli ubiegać się o bezzwrotne środki finansowe w wysokości do 46 600,00 zł (dotacja inwestycyjna 25 000,00 i wsparcie pomostowe przez okres pierwszych 12 mies. funkcjonowania firmy do 21 600,00 zł). Dodatkowo osoby będą mogły korzystać ze wsparcia szkoleniowo- doradczego.


Sezon narciarski 2018 w Bałtowie otwarty!

Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska od 13 stycznia zaprasza wszystkich miłośników białego szaleństwa do Bałtowa. Aktualne warunki na stoku oraz godziny otwarcia, planowane wydarzenia znajdziecie Państwo na profilu portalu społecznościowego Facebook: Szwajcaria Bałtowska – Bałtowski Kompleks Turystyczny oraz na stronie:
http://www.szwajcariabaltowska.pl


Samochód strażacki dla OSP w Bałtowie!

Realizując Porozumienie z dnia 20 września 2016 roku, dotyczące włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, będącego podstawą do Decyzji Nr XIII/117 KSRG z dnia 30 listopada 2016 roku Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Gmina Bałtów dokonała zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Star 266 dla Ochotniej Straży Pożarnej w Bałtowie . Samochód został zakupiony od OSP Jabłonna w dniu 29 grudnia 2017r. i tego samego dnia został powitany przez druhów w jednostce w Bałtowie. Nowy wóz bojowy wyprodukowany został w 1989 roku, a zabudowę pożarniczą zyskał w 2005r. Wyposażony jest w jednomodułową kabinę dla 6-ciu członków załogi, zbiornik na 2300 litrów wody i 150-cio litrowy zbiornik na środek pianotwórczy, wyciągarkę o napędzie mechanicznym, pneumatyczny maszt oświetleniowy wraz z agregatem prądotwórczym, autopompę o wydajności 2000 litrów na minutę oraz zestaw hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Zakupiony samochód i profesjonalny sprzęt ratowniczy przyczyni się do jakości udzielania pierwszej pomocy, a także wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. Umożliwi bez zbędnej zwłoki wykonywanie zadań w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego – należy pamiętać, że ochotnicze straże pożarne są ogromnym wsparciem dla zawodowych służb ratowniczych i to właśnie ich druhowie często są pierwsi na miejscu zdarzenia i niosą pomoc mieszkańcom.


Zawiadomienie


X Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek

W dniu 06 stycznia 2017 r. w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie odbył się  X Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek. W koncercie uczestniczyły zespoły z terenu Gminy Bałtów „Okolanki”, „Biesiada” i „Bałtowianie, które zaprezentowały piękne kolędy  i pastorałki.  Na skrzypcach zagrały dziewczynki :  Gabrysia Krawczyk i Martynka Zając oraz na klarnecie - Patrycja Krawczyk.  „Gore Gwiazda Jezusowi” zaśpiewała Ania Zając.  Zespołom akompaniował instruktor muzyczny pan Paweł Cieślik.


Ogłoszenie

  


Komunikat

I N F O R M U J E M Y

 

w dniu 2 stycznia 2018 roku (wtorek) Urząd Gminy w Bałtowie będzie nieczynny

 

Za ewentualne utrudnienia przepraszamy


Zaproszenie na koncert


Harmonogram odbioru odpadów komunalnych

Harmonogram odbioru zmieszanych odpadów komunalnych oraz segregowanych odpadów komunalnych (surowce wtórne) z terenu Gminy Bałtów na miesiąc styczeń i luty 2018r.


Wycieczka do fabryki bombek w Nowej Dębie

18 grudnia 2017r. uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Bałtowie wybrali się na wycieczkę do Nowej Dęby, gdzie zwiedzali fabrykę produkującą ozdoby świąteczne.


I miejsce Kamili Grudniewskiej w etapie rejonowym Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

Dnia 15 grudnia 2017r. w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbyło się spotkanie edukacyjno - profilaktyczne „Każdy krok ma znaczenie”, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Brali oni udział w prelekcji na temat działalności i zasad funkcjonowania wolontariatu - „A może tędy droga” oraz na temat zagrożeń związanych z HIV i AIDS.


Najmłodsi poznają zasady udzielania pierwszej pomocy

Dnia 13.12.2017 uczennica kl. III b gimnazjum w Szkole Podstawowej w Bałtowie - Kamila Grudniewska – członek Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR Oddział Staropolski - przeprowadziła z uczniami kl. 0-III zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci poznały zasady postępowania przy omdleniach, zasłabnięciach. Z zainteresowaniem obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną. Nauczyły się prawidłowo wzywać pomoc. Największy entuzjazm wzbudziła jednak część praktyczna zajęć. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do przećwiczenia układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej czy przeciwwstrząsowej, wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy są niezwykle ważne, gdyż każdy, niezależnie od wieku, powinien wiedzieć, jak należy się zachować, by pomóc poszkodowanej osobie. Dzieci, aktywnie uczestnicząc w zajęciach, przełamały w sobie strach przed podjęciem decyzji o udzieleniu pierwszej pomocy.


Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2018


Podziękowania za hojność

W dniu 21 grudnia 2017 r. Gmina Bałtów wzięła udział w zorganizowanej przez Radio Ostrowiec świątecznej akcji charytatywnej „Gwiazdki Moc” mającej na celu zgromadzenie środków, które pomogą urządzić miejsce wypoczynku dla dzieci i rodziców w świetlicy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Ostrowcu oraz kupić wyposażenie dla oddziału, dzięki któremu personelowi łatwiej będzie opiekować się maluchami, trafiającymi do szpitala.
Gmina Bałtów na licytację przekazała przedmioty: piłkę treningową FC Barcelony, karmnik wykonany ręcznie, figurkę porcelanową przedstawiającą śpiewaczkę oraz płaskorzeźbę drewnianą. Podczas trwania licytacji przedmioty przekazane przez gminę Bałtów zostały wzbogacone o   dwa obrazy olejne i drewnianą rzeźbę Matki Boskiej wykonane przez Pana Jerzego Wójtowicza. Wspólnymi siłami udało się wylicytować przekazane przedmioty za kwotę 8 000 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do licytacji i dołożyli swoją cegiełkę, a w szczególności: Panu Piotrowi Lichocie wraz z pracownikami Przedsiębiorstwa Społecznego „Allozaur”, Panu Jerzemu Gierczakowi wraz z pracownikami lokalu „Czarcia Stopka”, Panu Jarosławowi Kubie i LGD „Krzemienny Krąg”, oraz lokalnym przedsiębiorcom: Sławomir Turbakiewicz, Ryszard Bożek, Dominik Siepietowski, Mirosław Majchrowski, Jacek Bajor, Adrian Różalski, Adam Kurek, Zdzisław Walczyk, radnym Gminy Bałtów, pracownikom Urzędu Gminy w Bałtowie, Biblioteki, GOPS-u i oświaty, szkołom z terenu gminy Bałtów. Dzięki Państwa hojności na buziach dzieci zagości uśmiech, a rodzicom umożliwi pobyt i opiekę nad pociechami przebywającymi w szpitalu.
Życzymy wszystkim rodzinnych, wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. 


Aktywnie z rowerem w Gminie Bałtów

W dniu 19.12.2017r. w Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Częstocicach odbyło się uroczyste podpisanie umowy powierzenia grantu na realizację projektu: „Aktywnie z rowerem w Gminie Bałtów” realizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.
 


Wizyta Filharmonii Kieleckiej w Okole

Dnia 11 grudnia 2017 r. do PSP im. Legionów Polskich w Okole przyjechali przedstawiciele Filharmonii Kieleckiej. Przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Okole miały okazję wziąć udział we wspaniałym koncercie pt. „Uchronić od zapomnienia”. Tematem przewodnim były kolędy bożonarodzeniowe i pastorałki. Podczas ciekawego koncertu dzieci poznały brzmienie akordeonu, kontrabasu, janczarów i instrumentów klawiszowych. Muzycy zachęcali uczestników spotkania do wspólnego kolędowania i śpiewająco wprowadzali w klimat zbliżających się świąt.


Gminny konkurs historyczny rozstrzygnięty

W dniu 14.12.2017 roku odbył się gminny konkurs historyczny pt. „ Józef Haller – generał, legionista, mąż stanu”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną  w Bałtowie pod patronatem Wójta Gminy Bałtów Pana Andrzeja Jabłońskiego. Konkurs zorganizowany z  okazji ustanowienia przez Senat RP roku 2017 Rokiem Generała Józefa Hallera. Celem konkursu było przybliżenie i popularyzacja postaci gen. Józefa Hallera. Konkurs drużynowy skierowany  do uczniów klas VI i VII szkół podstawowych  oraz uczniów  II i III klas gimnazjalnych z terenu Gminy Bałtów. Do konkursu przystąpiło 7 drużyn 3- osobowych. Zwycięską okazała się drużyna w składzie:  Amelia Kudas, Michał Maziarski, oraz Wiktor Stańczyk z kl.VI SP im Legionów Polskich w Okole. Drugie miejsce przypadło drużynie w składzie: Kamila Grudniewska, Justyna Kroczek oraz Paweł Kraus- uczniom kl.III b gimnazjum w Bałtowie. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna w składzie: Kamil Wyroda, Oliwia Kawałek oraz Oliwia Lasota z kl. VII SP im. Legionów Polskich w Okole. Komisja Konkursowa wyróżniła Bartosza Parchetę, Kamilę Kozieł, Jakuba Jakubowskiego z kl. III a gimnazjum w Bałtowie. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wspaniałych wyników.


Spis zwierząt

ROLNIKU!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o obowiązku dokonania spisu bydła, kóz, owiec i świń przebywających w siedzibie stada. Termin dokonania spisu upływa 31 grudnia.


Zgodnie z ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy posiadacz bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz ma obowiązek dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada, co najmniej raz na dwanaście miesięcy, najpóźniej do 31 grudnia. Spis obejmuje liczbę i numery identyfikacyjne zwierząt przebywających w stadzie. Wynik spisu należy umieścić na formularzu, czytelnie podpisać i przekazać w terminie 7 dni do Kierownika Biura Powiatowego osobiście lub droga pocztową. Formularze do wypełnienia dostępne są w wersji papierowej w Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz na stronie internetowej www.arimr.gov.pl


Przedszkolaki udekorowały choinkę w Urzędzie Gminy w Bałtowie

W dniu 12 grudnia 2017 roku przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Mali odkrywcy” w Bałtowie i Okole wspólnie z Wójtem Gminy Panem Andrzejem Jabłońskim, swoimi paniami oraz przybyłym na spotkanie Świętym Mikołajem ubrały choinkę. Drzewko, które zdobi Urząd Gminy, dzieci udekorowały własnoręcznie przygotowanymi pięknymi ozdobami. Wspólne spotkanie, śpiewanie kolęd sprawiło przedszkolakom ogromną radość. Święty Mikołaj rozdał dzieciom upominki. Pan Wójt podziękował wszystkim za przybycie i życzył radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.


Uwaga na zagrożenie ASF

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika.


Wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia

  


OGŁOSZENIE

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Okół i Michałów o przerwie w dostawie wody w dniu 14.12.2017 roku (czwartek). Przerwa w dostawie wody potrwa od godz. 7.00 do godz. 12.00.
Bałtów, 11.12.2017r.

                                    Wójt Gminy Bałtów
                                /-/ mgr inż. Andrzej Jabłoński
 


Pieczenie świątecznych pierniczków

Bałtowskie przedszkolaki  z Punktu Przedszkolnego przygotowują się do świąt. 4- latki rozpoczęły od pieczenia świątecznych pierniczków. Z pomocą pani Moniki i pani Małgosi praca nad przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Po ostygnięciu dekorowały je różnokolorowymi lukrami i barwną posypką. Przygotowanie ciasteczek dzieciom bardzo się podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.


6 grudnia - jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie…

W tym dniu Mikołaj odwiedził także dzieci z Punktów Przedszkolnych w Bałtowie i Okole. Chociaż serduszka biły mocno, dzieci przywitały drogiego gościa piosenkami i tańcem. Wszyscy byli bardzo grzeczni przez cały rok, więc Mikołaj z uśmiechem rozdawał podarunki dzielnym maluszkom. Na zakończenie maluchy pomachały Mikołajowi i zaprosiły Go oczywiście za rok.


Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki…

Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Bałtowie uczą się dbać o swoje zdrowie. Na jesiennych zajęciach dowiadywały się o korzyściach płynących z właściwego odżywiania. Na spotkaniu z pielęgniarką Panią Anną Mroczek, miały m.in. okazję porozmawiać o zdrowym stylu życia, a przede wszystkim przekonać się, że pielęgniarka lub lekarz to osoby, które dbają o zdrowie innych. Od kilku tygodni- w każdy piątek, dzieci mają ,,Dzień owocowo- warzywny”.  W takim dniu przedszkolaki zajadają owoce i warzywa w różnej postaci: na surowo, w sałatce owocowej lub piją wyciskane soki. Samodzielne przygotowywanie potraw jest dla dzieci świetną zabawą, zachęca je do próbowania różnych smaków, no i przede wszystkim to doskonała porcja naturalnych witamin.


Udział Gminy Bałtów w obchodach 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Tarłowie

W dniu 3 grudnia 2017r. Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński oraz przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole wzięli udział w obchodach 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem symbolizującym miejsce, w którym stacjonował Marszałek w Wólce Tarłowskiej. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy w Tarłowie. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem legionistów Józefa Piłsudskiego złożono  kwiaty i zapalono znicze.


Zabawa andrzejkowa w świetlicy w Bałtowie

W dniu 30 listopada br. w świetlicy przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bałtowie, odbyła się zabawa  andrzejkowa dla dzieci. Dzięki przygotowanym wróżbom, uczestnicy  przenieśli się w świat magii i wróżb. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, wyścigu butów oraz "Magicznego Koła Przyszłości". Czas pomiędzy wróżbami urozmaiciły zabawy integracyjne przy muzyce, które dzieci wprawiły w bardzo miłą i wesołą atmosferę. Wspólna zabawa andrzejkowa dostarczyła wszystkim niezapomnianych przeżyć i emocji.


Zabawa andrzejkowa w przedszkolu w Okole

W Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Okole andrzejkowe wróżby odbyły się w czwartek 30 listopada 2017 r. Tego dnia przedszkolaki mogły przenieść się w magiczny świat wróżb i zabaw. Miały okazję poznać znaczenie różnych liczb i kolorów, dowiedzieć się kim będą w przyszłości oraz rzucać pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się ich marzenia. Dzięki specjalnym obrazkom mogły również wywróżyć, co może przynieść im los. Nie zabrakło także tradycyjnej wróżby z butami. Na zakończenie wszystkie dzieci bawiły się wesoło przy skocznej muzyce.


Pluszowy Miś odwiedza przedszkole w Okole

Przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Okole nieco później niż zwykle, bo 29 listopada 2017 r., obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie. Podczas wspólnej rozmowy, opowiedziały o swoich ulubieńcach oraz wykonały z nimi wspólny taniec. Maluchy miały okazję dowiedzieć się o właściwościach leczniczych miodu i spróbować go. Ogromnym powodzeniem cieszyły się pyszne ciasteczka z miodem i żelowe misie.

 


Magia czarów i wróżb – andrzejkowy dzień w szkole

25 listopada 2017r. w kl. 0-III Szkoły Podstawowej w Bałtowie odbyła się zabawa andrzejkowa. Na parkiecie królowały przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie z Małego Samorządu Szkolnego, kultywując tradycję związaną z wigilią świętego Andrzeja, przygotowali ciekawy program artystyczny pod kierunkiem opiekuna – P. Justyny Jabłońskiej.


Dzień Praktyki Zawodowej w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św.

23 listopada 2017r. przedstawiciele klas trzecich gimnazjum wzięli udział w Dniu Praktyki Zawodowej zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św. Spotkanie miało na celu upowszechnienie rezultatów projektu: ”Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu” oraz zaprezentowanie zawodów  popularnych na rynku pracy.


OGŁOSZENIE

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754, Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Okół i Michałów o przerwie w dostawie wody w dniu 04.12.2017 roku (PONIEDZIAŁEK). Przerwa w dostawie wody potrwa od godz. 7.00 do godz. 15.00.
Bałtów, 30.11.2017r.

Wójt Gminy Bałtów
/-/Andrzej Jabłoński


Zawiadomienie o zakończeniu II przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości

  


Wieczornica patriotyczna

Jak co roku w listopadzie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole czciła swojego patrona. 23 listopada  2017r. przybyli zaproszeni goście: wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, sekretarz gminy Agnieszka Kopała, przewodniczący rady gminy Leszek Smoliński, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Iwona Lis, kierownik świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w Okole Edyta Stępniewska, sołtysi wsi z obwodu szkoły, przyjaciele placówki, rodzice i dziadkowie uczniów.


Pasowanie na Przedszkolaka

8 listopada 2017 r. w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Okole odbyła się ważna uroczystość - "Pasowanie na przedszkolaka", w której udział wzięli zaproszeni goście, tj. Pan Wójt Andrzej Jabłoński, Pani Dyrektor PSP w Okole Joanna Adamus, nauczyciele specjaliści oraz rodzice.  Bohaterami tego wydarzenia były dzieci, które w tym roku szkolnym dołączyły do grupy przedszkolnej. Przedszkolaki zaprezentowały piosenki, wiersze i tańce, których nauczyły się do tej pory. Podczas występów wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Potwierdziły także fakt, że dobrze czują się w przedszkolu.  W dalszej części rodzice oraz dzieci zdały egzamin i złożyły uroczyste ślubowanie. Po złożeniu przysięgi, Pan Wójt dokonał pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom potwierdzający przynależność do grona przedszkolaków oraz wspaniałe upominki. Na zakończenie udanej uroczystości dzieci pozowały do wspólnego zdjęcia.


Przedsiębiorcza Polska Wschodnia -Turystyka

 


Andrzejki w PSP im. Legionów Polskich w Okole

25 listopada 2017r. w PSP w Okole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Szkolny. W takim dniu nie mogło zabraknąć wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. Całość uświetniła fantastyczna muzyka, którą przygotowali chłopcy z klasy VII. Nad  przebiegiem zabawy czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego – pani Alicja Chodała i Barbara Samsonowska.


OGŁOSZENIE

W dniach 28.11.2017r. do 30.11.2017r. od godz. 8.00 do 15.00 spod budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie można będzie nieodpłatnie odebrać wystawiane na plac szkolny stare meble m.in.: krzesła, stoliki, biurka i szafki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Bałtów, 24.11.2017r.


Zabawa andrzejkowa u Przedszkolaków

W miniony czwartek, 23 listopada, w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym w Bałtowie odbyła się zabawa andrzejkowa. Przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem Andrzeja, a także same próbowały sobie wróżyć, aby poznać przyszłość. Z ochotą też bawiły się przy dziecięcych przebojach, dlatego też słodki poczęstunek szybko zniknął ze stolików. Andrzejkowe spotkanie miało swój tajemniczy urok. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się przepowiednie...


Spotkanie ze strażakami OSP

W piątek, 17 listopada 2017 r. dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Bałtowie miały niecodzienną okazję do spotkania ze strażakiem. Przedszkolaki odwiedziły bałtowską Remizę OSP. Dzieci z wielką ciekawością  oglądały z bliska wozy strażackie, ich wyposażenie i umundurowanie strażaków. Świetną zabawą była przymiarka hełmów strażackich.  Spotkanie pozwoliło przedszkolakom przybliżyć  pracę strażaków, przypomnieć zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz numery alarmowe. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły Druhowi
D. Niedbale własnoręcznie wykonany plakat o straży.


Przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Mali odkrywcy” w Bałtowie z wizytą w bibliotece

  


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie”     
                                                                                               Paulo Coelho
20 listopada 2017r. - po raz kolejny w PSP im. Legionów Polskich w Okole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
 


Aktywny wypoczynek

W dniu 18.11.2017 r. (sobota) w Szkole Podstawowej w Bałtowie rozegrano „TURNIEJ w RINGO”. W zawodach udział wzięły cztery zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”.             
W klasach IV-VII szkoły podstawowej I miejsce zajął zespół w składzie: Krzemieniecki Oskar, Ruszkiewicz Kacper i Woźniak Dawid. W oddziałach gimnazjalnych to zaszczytne miejsce przypadło drużynie dziewcząt w składzie: Bukała Oliwia, Drożdż Karolina i Kozieł Wiktoria. Zawody przygotowali, przeprowadzili i sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego: Gałaczyńska Iwona i Błaszkiewicz Leszek. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po zawodach uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych (piłka nożna i siatkówka).


Złaz po Górach Świętokrzyskich

18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie pod opieką p. Edyty Maziarskiej i p. Małgorzaty Wąsik uczestniczyli w XXXVI Złazie Jesiennym Szlakiem Majora „Ponurego” – Bodzentyn 2017.
Trasa w Górach Świętokrzyskich prowadziła wzdłuż rzeki Psarki na północ od pasma Łysogór: Bodzentyn – Tarczek – Śniadka – Radkowice - Bronkowice.  Podczas złazu uczestnikom przybliżono sylwetkę majora Jana Piwnika „Ponurego”- dowódcy partyzanckiego Armii  Krajowej w Górach Świętokrzyskich.


Zabawy Andrzejkowe - Zaproszenie


Wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia

 


10 lat „Z tradycją przy biesiadnym stole”

W dniu 20 listopada 2017 r. Zespół Ludowy "Okolanki"  uczestniczył w 10 – tej Jubileuszowej biesiadzie ludowej "Z tradycją przy biesiadnym stole". Organizatorem spotkania było Lipskie Centrum Kultury. Biesiadę otworzyła i powitała gości dyrektor LCK pani Izabela Ronduda. Celem corocznego spotkania jest integracja artystów ludowych zajmujących się kultywowaniem tradycji ludowych Powiśla.


Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji Wójt Gminy Bałtów - Andrzej Jabłoński i Skarbnik Gminy - Lidia Jasińska spotkali się z pracownicami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie. Wszystkie Panie zostały obdarowane kwiatami, gratulacjami i wyrazami uznania za trud i wysiłek wkładany w wykonywaną pracę. Wójt Gminy życzył zadowolenia i osobistej satysfakcji w dalszym życiu zawodowym oraz pomyślnej realizacji planów w życiu osobistym.


Dystrybucja żywności 23-24.11.2017r.


Ogłoszenie

    Urząd Gminy w Bałtowie informuje, że dnia 20 listopada 2017 roku zakończone zostały prace konserwacyjno – dezynfekcyjne wynikające ze skażenia bakteriami coli ujęcia wody w Bałtowie.
    Mieszkańcy Bałtowa, Rudki Bałtowskiej i Maksymilianowa zostali przełączeni na zasilanie wody z ujęcia wody w Bałtowie.


                                                                                                                                                                Wójt Gminy Bałtów
                                                                                                                                                               /-/ Andrzej Jabłoński

Bałtów, dnia 20.11.2017r.


Dzień Pracownika Socjalnego

 

"Dopiero wtedy osiąga się wielkość i wtedy się ona ujawnia, gdy człowiek umie służyć"
                                                                                                                                                         Kard. Stefan Wyszyński21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

Z tej okazji pragniemy złożyć  pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie
wyrazy uznania i podziękowania za zaangażowanie, aktywność, kreatywność i współpracę
na rzecz rozwoju pomocy społecznej i socjalnej w Gminie Bałtów.

Życzymy dużo siły we wszystkich działaniach zawodowych , zdrowia oraz wszelkiej pomyślności
w życiu osobistym. Niech nigdy nie zabraknie Paniom zdolności rozumienia drugiego człowieka, głębokiej życzliwości i wrażliwości.

 

    Przewodniczący
Rady Gminy w Bałtowie                                                                                                                               Wójt Gminy Bałtów
   Leszek Smoliński                                                                                                                                         Andrzej Jabłoński

 

 


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 13 listopada 2017r.


Ogłoszenie

W związku z prowadzonymi pracami konserwacyjno – dezynfekcyjnymi wynikającymi ze skażenia bakteriami coli ujęcie wody w Bałtowie dnia 15 listopada 2017 roku zostało wyłączone z użytkowania, woda z tego ujęcia nie jest podawana na sieć wodociągową. Mieszkańcy Bałtowa, Rudki Bałtowskiej i Maksymilianowa zostali przełączeni  na zasilanie wody z  ujęcia wody w Wólce Bałtowskiej.

Bałtów, 15 listopada 2017r.

Wójt Gminy Bałtów
/-/Andrzej Jabłoński

 


Złote medale uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie w Zawodach Lekkoatletycznych

W dniu 5 listopada 2017r. odbyły się w Kielcach Wojewódzkie Halowe Zawody Lekkoatletyczne w ramach programu „Lekkoatletyka dla Każdego”. W zawodach wzięło udział pięcioro reprezentantów naszej szkoły, uczestników programu LDK trenujących lekką atletykę pod okiem pani Anny Kądzieli - Płazy. Uczniowie w składzie Jan Szymański, Wiktor Czarnecki, Marcelina Budzeń, Martyna Gierczak, Izabela Parcheta rywalizowali w konkurencjach indywidualnych: bieg na  60m i 300m, skok w dal i pchnięcie kulą. Najlepiej zaprezentowali się Jan Szymański w biegu na 60m oraz Wiktor Czarnecki w skoku w dal. Obaj chłopcy zajęli pierwsze miejsca zdobywając złote medale, a tym samym awansowali do Ogólnopolskich Halowych Zawodów Lekkoatletycznych, które odbędą się 18-19.11.2017 w Toruniu. Zarówno chłopcom, jak i pozostałym zawodniczkom, które również godnie reprezentowały szkołę, na apelu szkolnym Pani Dyrektor złożyła gratulacje, a koledzy i koleżanki nagrodzili ich gromkimi brawami. Trzymamy kciuki i życzymy im dalszych sukcesów.


Pamiętamy o naszej historii

10 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Bałtowie odbyła się akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni Justyny Jabłońskiej. Młodzi wykonawcy zaprezentowali bardzo ciekawy scenariusz pt.: „Kocham Cię Polsko”. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie w wierszach i piosenkach oddali szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom: tym, którzy zginęli za wolność Ojczyzny i tym, którzy o tę wolność dbają. Trzecioklasiści oddali hołd bohaterom, zapalając symboliczny znicz. Podsumowaniem akademii była znana wszystkim piosenka: „Kocham Cię Polsko” zaśpiewana przez Wiktorię Mgłosiek i Julię Jarochę ubranych w stroje ludowe. Program artystyczny został zaprezentowany nie tylko dla społeczności szkolnej, ale również w trakcie obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym pw. MBB w Bałtowie.


Obchody 11 listopada. Święto Niepodległości w Bałtowie

Uroczystość rocznicowa odbyła się na terenie Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. Rozpoczęła się akademią w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie, przygotowaną pod kierunkiem Pani Justyny Jabłońskiej oraz  Pani Teresy Szczygieł. Uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę odprawił ksiądz Kanonik Grzegorz Kucharski proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe – Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, Sekretarz Agnieszka Kopała, Przewodniczący Rady Gminy Leszek Smoliński, Radni i Sołtysi Gminy Bałtów. Na obchody rocznicowe przybyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie, Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie, Szkoły Podstawowej im. Legionów  Polskich w Okole oraz  przedstawiciele Gminnego Koła SLD i mieszkańcy Gminy. Na zakończenie uroczystości pod tablicą niepodległościową złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicz z Ogniem Niepodległości przywiezionym z Kostiuchnówki na Ukrainie.


Startuje Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej

Bezpłatne szkolenia informatyczne dla dorosłych organizowane przez Chorągiew Kielecką ZHP


Uroczyste obchody Święta Niepodległości w PSP im. Legionów Polskich w Okole

Dnia 10 listopada 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta, na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Wizyta przedszkolaków w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie

9 listopada 2017 r. przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Mali odkrywcy na start" w Okole wybrały się na krótką, ale bardzo ciekawą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie.


Umowa na rozbudowę i modernizację budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie podpisana

W dniu 10.11.2017r. miało miejsce podpisanie długo oczekiwanej społecznie umowy na rozbudowę i modernizację budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie. W ramach realizacji projektu zostanie rozbudowany i zmodernizowany budynek oświaty, wymagający adaptacji i dostosowania do obecnych standardów. Planuje się przeprowadzenie prac budowlanych oraz zmianę przeznaczenia części obiektu z internatu na sale dydaktyczne, a także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.


Święto Niepodległości


1 listopada – wspominamy tych, którzy odeszli

We wtorek 31 października 2017r. w PSP im. Legionów Polskich w Okole odbył się uroczysty apel poświęcony dniowi 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Apel przygotowali uczniowie z samorządu szkolnego. Uczniowie przypomnieli krótko historię święta i zaprezentowali piękne wiersze. Uroczystości związane z kultem zmarłych, przypadające na dwa pierwsze dni listopadowe, zmuszają do refleksji nad istotą ludzkiego życia i nieuchronnością praw natury. To dobrze, że żywa jest ciągle tradycja Świąt Zmarłych i głęboka, najprawdziwsza potrzeba obchodów ku ich czci- potrzeba wynikająca z wdzięczności, miłości i pamięci o tych wszystkich, którzy odeszli. Na koniec minutą ciszy uczczono zmarłych pracowników szkoły.


Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole bierze udział w siódmej edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”, organizowanego przez  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach. 6 listopada 2017 r. policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej ostrowieckiej komendy wraz z dzielnicowym Komisariatu Policji w Ćmielowie przeprowadzili spotkania z uczniami. W trakcie spotkań asp. szt. Anna Wasilewska, asp. Maja Ćwik oraz asp. Andrzej Podsiadło prowadzili prelekcje na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Funkcjonariusze wyjaśnili słuchaczom, co to jest cyberprzemoc i cyberprzestępczość.
W trakcie zajęć mundurowi prezentowali filmy edukacyjne skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Wspominano również o rozważnym korzystaniu z portali społecznościowych a także o zagrożeniach związanych z Internetem i innymi nowoczesnymi środkami komunikowania się.


Ogień Niepodległości dotarł do gminy Bałtów

Wieczorem, 7 listopada 2017r. przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole i gminy Bałtów z panem wójtem Andrzejem Jabłońskim na czele,  wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę. Odebrali Ogień Niepodległości rozpalany na polach bitewnych Kostiuchnówki na Ukrainie z rąk harcerzy ze sztafety rowerowej z Hufca ZHP w Zgierzu. Ogień Niepodległości będzie płonął pod tablicą patrona szkoły – Legionów Polskich i zostanie wśród społeczności szkolnej do obchodów Święta Niepodległości.


Jesienne zabawy okolicznościowe w Świetlicy w Okole

 Wzorem lat ubiegłych, jesienią w Świetlicy odbywają się trzy różne zabawy okolicznościowe związane z tą porą roku. Pierwsza z nich to: Sprzątanie Świata – Polska 2017, w tym roku pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce!”. Dzieci odwiedzające Świetlicę aktywnie włączyły się do tej akcji sprzątając śmieci wokół placu zabaw i boiska sportowego, z którego korzystają na co dzień. 29 września br. odbyło się ognisko integracyjne z okazji pożegnania lata. Podczas przygotowanych na tę okazję gier i zabaw nieodzownym  punktem programu było pieczenie kiełbasek. W ostatnim tygodniu października odbyła się długo wyczekiwana, ulubiona zabawa wszystkich dzieci – halloween. W tym roku, oprócz wesołych zabaw i licznych konkurencji, uczestnicy mieli okazję do poznawania i utrwalania słownictwa angielskiego związanego z halloween - zgodnie z hasłem imprezy: „Funny Halloween: zabawy polsko-angielskie”.     


Plebiscyt Rolnik Roku 2017

W piątek 3 listopada 2017r.  podczas finałowej gali w Targach Kielce nagrodzeni zostali laureaci akcji Rolnik Roku 2017, Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017,  Agro-Wypoczynek,  Agro- Biznes oraz Firma Przyjazna Rolnikowi. W plebiscycie „Gospodynie i gospodarze Wiejscy 2017”,  I miejsce w powiecie ostrowieckim otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Bałtowskiej. Również I miejsce  w plebiscycie „Rolnik Roku 2017”   w powiecie ostrowieckim przypadło Panu  Zdzisławowi Walczykowi z Okołu,  natomiast  III miejsce w województwie świętokrzyskim w plebiscycie „Agro-Biznes” zdobyła Pani Lucyna Kaczmarzyk  z Wólki Trzemeckiej. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Inwentaryzacja Mienia Komunalnego Gminy Bałtów

  


Wycieczka po Górach Świętokrzyskich

26 października br. uczniowie PSP w Okole z klas od IV do VII uczestniczyli w wycieczce po regionie Gór Świętokrzyskich zorganizowanej przez nauczycieli: Cezarego Stępniewskiego i Pawła Grabskiego.


Koziołek Matołek z wizytą u Przedszkolaków

30 października 2017 r. do Punktów Przedszkolnych w Bałtowie i Okole przybył z wizytą Koziołek Matołek. Dzieci obejrzały spektakl pt. ,,Koziołkowanie w przedszkolnym planie” o przygodach wesołego koziołka. Potem przedszkolaki poznały kilka przysłów o kozie, m.in. ,,Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”, ,,Wysoki jak brzoza, a niemądry jak koza…’ czy ,,Przyszła koza do woza” i dowiedziały się, co one znaczą. Chętne przedszkolaki mogły również zabawić się w kowali: podkuwały ,,na trochę” Koziołka przy ogólnym dopingu kolegów. Wszystkie dzieci zostały zapisane do klubu Koziołka Matołka, a na pamiątkę dostały specjalne pieczątki na rączkę i kolorowanki.


Ogłoszenie o naborze 7/2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:

•    Przedsięwzięcie 2.2.5 Rozwój działalności gospodarczej

w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 16.11.2017 r. do 30.11.2017 r. Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 30.11.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek  o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.
Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie: www.krzemiennykrag.info
 


Ogłoszenie o naborze 6/2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą

Ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:

•    Przedsięwzięcie 2.2.2 „Powstanie nowych podmiotów gospodarczych”

w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 16.11.2017 r. do 30.11.2017 r. Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.Ostateczny termin składania wniosków upływa 30.11.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.

Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie: www.krzemiennykrag.info


Ogłoszenie o naborze 5/2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” działająca na terenie gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach:

•    Przedsięwzięcia 1.1.2 „Tworzenie lub rozwój atrakcyjnych produktów i usług turystycznych wykorzystujących zasoby kulturowe i/lub naturalne obszaru LGD”


w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 16.11.2017 r. do 30.11.2017 r.

Wnioski należy składać bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 30.11.2017 r. o godzinie 15:00. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.

Więcej szczegółów dotyczących naboru na stronie: www.krzemiennykrag.info


Zaproszenie na spotkanie konsultacyjno – szkoleniowe – 14.11.2017 r.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" w związku z planowanymi naborami wniosków o udzielenie wsparcia w ramach przedsięwzięć 1.1.2 „Tworzenie lub rozwój atrakcyjnych produktów i usług turystycznych wykorzystujących zasoby kulturowe i/lub naturalne obszaru LGD”, 2.2.2 „Powstanie nowych podmiotów gospodarczych” oraz 2.2.5 „Rozwój działalności gospodarczej”, serdecznie zaprasza wszystkich potencjalnych beneficjentów jak również zainteresowane osoby z ternu gmin: Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Chotcza, Lipsko, Rzeczniów, Sienno i Solec nad Wisłą  na spotkanie konsultacyjno -  szkoleniowe dotyczące możliwości pozyskania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Działanie 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. 
Spotkanie odbędzie się 14 listopada 2017 r. (wtorek) o godz. 10.00 w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim (Aleja 3 Maja 6, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski).
Przypominamy, iż udział w spotkaniu to jedno z kryteriów oceny wniosków, za które przyznawane będą dodatkowe punkty.


Komunikat dotyczący korzystania z wody do celów spożywczych

Urząd Gminy w Bałtowie informuje, iż można już korzystać z wody do celów spożywczych w miejscowościach:

- Bałtów

- Rudka Bałtowska

-Maksymilianów

Bałtów, dn.30.10.2017r.


Harmonogram i punkty dostaw wody beczkowozami w dniach 28.10 – 30.10.2017r.


Komunikat dotyczący korzystania z wody do celów spożywczych

Urząd Gminy w Bałtowie informuje, iż można już korzystać z wody do celów spożywczych w miejscowościach:
- Wólka Bałtowska,
- Wólka Bałtowska-Kolonia,
- Wólka Trzemecka,
- Antoniów,
- Borcuchy,
- Skarbka Dolna,
- Skarbka Górna,
- Bidzińszczyzna,
- Pętkowice,
-  Pętkowice-Kolonia,
- Wólka Pętkowska,
- Wólka Pętkowska-Kolonia,
- Okół,
- Michałów,
- Lemierze,
- Wycinka,
- Ulów.

Bałtów, dnia 27.10.2017 r.


Kominikat II w sprawie niezdatności wody do użytku

Urząd Gminy w Bałtowie informuje, iż utrzymany jest zakaz korzystania  z wody do celów spożywczych w miejscowościach: Bałtów, Rudka Bałtowska, Maksymilianów.  

    
Informacja
W dniach 28-29.10.2017 r. w godz. od 8.00 do 20.00 pełniony jest telefoniczny dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje udzielane są pod numerem telefonu:  510 102 136, 506 054 116


Bałtów, dnia 27.10.2017r.


Informacja w sprawie jakości wody

Dnia 24.10.2017r. Urząd Gminy w Bałtowie po otrzymaniu wstępnych informacji z laboratorium poinformował mieszkańców o możliwym wystąpieniu w wodzie z sieci wodociągowych na terenie gminy Bałtów bakterii z grupy coli, celem zastosowania działań profilaktycznych. Jak się potem okazało źródłem bakterii były wody głębinowe. Dnia 25.10.2017r. po otrzymaniu decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi wprowadzono zakaz jej spożywania. Powołano Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który przystąpił do informowania mieszkańców o zaistniałej sytuacji - poprzez komunikaty w formie telefonicznej do sołtysów, radnych i innych osób, poprzez ogłoszenia i wywieszki a także komunikaty radiowe. Komunikat został także zamieszczony na stronie internetowej Gminy Bałtów. W Urzędzie Gminy w Bałtowie w dniach: 25.10., 26.10., 27.10.2017r. funkcjonował do godziny 21.00 dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w czasie którego udzielane były informacje mieszkańcom. Jednocześnie przystąpiono do zadań mających na celu  zapewnienie zastępczej  wody do spożycia – wodę dostarczano dwoma beczkowozami (3000l i 4000l) przez MWiK Ostrowiec na zlecenie Gminy Bałtów. Ponadto Gmina Bałtów zakupiła 3500 l  wody pitnej, która w dniu 26.10.2017r. została dostarczona do mieszkańców. W ramach działań naprawczych Gmina Bałtów podjęła czynności polegające na dezynfekcji studni głębinowych i urządzeń na ujęciach wody zgodnie z zaleceniami sanepidu i instrukcją technologiczną. Podjęte czynności doprowadziły do diametralnej poprawy sytuacji na ujęciach, ponieważ 27.10.2017r. (na podstawie próbek pobranych dnia 26.10.2017r.) Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim wydał decyzję o przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu Wólka Bałtowska, natomiast jakość wody z wodociągu w Bałtowie uległa radykalnej poprawie. Z uwagi na utrzymany zakaz spożycia wody przez ludzi z ujęcia w Bałtowie kontynuowano dostarczanie wody zastępczej mieszkańcom miejscowości: Bałtów, Rudka Bałtowska, Maksymilianów. Prowadzone były również działania na ujęciu w Bałtowie, celem wyeliminowania problemu. Prawdopodobnie dobra woda z ujścia w Bałtowie dotrze do domów mieszkańców w poniedziałek, tj. 30.10.2017r.
Za wszelkie problemy i uciążliwości wynikające z kryzysowej sytuacji - Przepraszam.
Wójt Gminy Bałtów
 /-/ Andrzej Jabłoński
 


Komunikat dotyczący transportu wody i dyżuru Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W związku z opóźnieniem transportu  informujemy, że wydawanie wody butelkowanej nastąpi najwcześniej od godziny 13.00 w punktach wskazanych we wczorajszym w komunikacie. Dodatkowo informujmy, że w ciągu dnia po terenie Gminy Bałtów będą jeździły beczkowozy.  Od godz. 8.00 beczkowóz rozpocznie swój kurs w miejscowości Borcuchy, następnie pojawi się w miejscowościach Wólka Trzemecka, Antoniów, Wólka Bałtowska – Kolonia, Skarbka. Drugi beczkowóz będzie poruszać się po miejscowości Okół, po czym dotrze do Michałowa i Pętkowic, Wólki Pętkowskiej i Wólki Pętkowskiej – Kolonii. Następnie po ponownym napełnieniu beczek zostaną wznowione kursy w miejscowościach: Bałtów, Rudka Bałtowska, Maksymilianów, Lemierze, Ulów, Wycinka, Wólka Bałtowska.


OGŁOSZENIE

W Urzędzie Gminy w Bałtowie pełniony jest w dniu  dzisiejszym, tj. 26.10.2017r. do godz. 21.00 dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje udzielane są pod numerem telefonu:  (41) 264 10 08


Komunikat dotyczący punktów odbioru wody butelkowanej


Komunikat w sprawie niezdatności wody do użytku

Szanowni Państwo w związku z wykryciem zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody w gminnej sieci wodociągowej prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.


Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim decyzją z dnia 25.10.2017r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu Bałtów z uwagi na ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli 45 jtk/100 w wodzie wodociągowej oraz brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu Wólka Bałtowska z uwagi na ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli 96 jtk/100 ml w wodzie wodociągowej;
 

Informujemy, że:
- przy stwierdzonym zanieczyszczeniu mikrobiologicznym woda na terenie Gminy Bałtów nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Bakterie grupy coli mogą powodować głównie zakażenia jelitowe, biegunkę. Wykorzystywanie wody zanieczyszczonej bakteriami grupy coli do picia lub przygotowania posiłków, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób z niej korzystających. Nie należy używać wody pobieranej bezpośrednio z kranu do przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw oraz kąpieli, mycia zębów. Woda pochodząca z sieci nadaje się tylko do spłukiwania sanitariatów.
- sytuacja na bieżąco jest monitorowana, na chwilę obecną podjęte zostały odpowiednie czynności zalecone przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim, mające na celu ustalenie przyczyn zanieczyszczenia wody oraz dezynfekcję wodociągu w celu usunięcia zanieczyszczeń.
 

Obecnie mieszkańcy zaopatrywani będą w wodę do spożycia dowożoną beczkowozem oraz wodę butelkowaną. O terminach i sposobie dystrybucji wody będą informowani sołtysi i radni Gminy Bałtów.
 

W dniu jutrzejszym woda zostanie przekazana do ponownego badania.
 

                                                                                                                                                                 Wójt Gminy Bałtów

                                                                                                                                                                /-/ Andrzej Jabłoński

Bałtów, dn. 25.10.2017r.


Informacja

W Urzędzie Gminy w Bałtowie pełniony jest w dniu 25.10.2017r. do godz. 21.00 dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje udzielane są pod numerem telefonu:  (41) 264 10 08


Zawiadomienie


Uwaga!

W związku z możliwym występowaniem w wodzie z sieci wodociągowych na terenie gminy Bałtów bakterii z grupy coli wprowadza się zakaz używania wody do celów spożywczych, przygotowywania posiłków, mycia owoców oraz kąpieli i mycia zębów. Wodę można wykorzystywać do celów sanitarnych i porządkowych. Komunikat obowiązuje do odwołania.

Bałtów, dnia 24 października 2017 r.


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów - lokalizacja inwestycji celu publicznego

OBWIESZCZENIE
WÓJTA GMINY BAŁTÓW
z dnia 19 października 2017 r. w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego


Na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2017 r., poz. 1073)  zawiadamia się, że dnia 19.10.2017r. na wniosek Gminy Bałtów złożonego przez pełnomocnika Biuro Projektów Systemów Wodno-Ściekowych ,,EKOSAN” Małgorzata Dudak ul. Dulęby 2a 20-326 Lublin została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na:


Rozbudowie kanalizacji sanitarnej w msc. Bałtów, na działkach nr ewid. 1042, 1016/9, 1130, 1122/2, 1122/1, 993, 987/2, 987/1, 986, 988/1, 989/2, 990/2, 1137/2, 1138, 991, 1139, 1140,  obręb Bałtów, Gmina Bałtów.

Strony postępowania mogą zapoznać się z w/w decyzją i całością akt sprawy w Urzędzie Gminy w Bałtowie,
pok. nr 3. Jednocześnie wyjaśnia się, że w myśl artykułu 49 kpa po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia obwieszczenia uważa się za dokonane.


Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Bałtowie

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, znany jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji Samorząd Uczniowski kl. IV-VII pod kierunkiem pań- Zuzanny Kacały i Małgorzaty Wąsik przygotował dla swoich pedagogów uroczysty program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali w humorystycznej konwencji charakterystyczne osobowości nauczycielskie, wśród których pojawili się anioł, luzak, służbista, aktywista i sceptyk. Wiele emocji zarówno wśród występujących, jak i wśród widowni wzbudził teleturniej Familiada, w którym zmierzyły się „rodzina nauczycieli” w składzie: Pani Dyrektor Lidia Pastuszka, Pani Teresa Szczygieł, Pani Anna Woskowicz, Pan Jarosław Chodała oraz „rodzina uczniów” reprezentowana przez Krystiana Kwietnia ucznia klasy III a , Kamilę Grudniewską z klasy III b,  Oliwię Kisiel z klasy VII oraz Jakuba Machulę z klasy VI. Wszyscy świetnie się bawili. Gromkimi oklaskami nagrodzono występy wokalne uczniów: Jakuba Szczygła (kl. IV), Patrycji Baran (kl. VI), Oliwii Zając (kl. II a) oraz Kamili Kozieł (kl. III a). Na zakończenie Samorząd Uczniowski złożył okolicznościowe życzenia i wręczył kwiaty.


Umowa z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego podpisana

17 października 2017r. w Kielcach została podpisana umowa pomiędzy Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego a Gminą Bałtów w sprawie przyznania Samorządowi pomocy finansowej w kwocie 160 850,00 zł. na zadanie pn.: „Budowa boiska wielofunkcyjnego w celu udostępnienia mieszkańcom Gminy Bałtów infrastruktury rekreacyjnej.”
Boisko usytuowane będzie w sąsiedztwie planowanego do gruntownego remontu i modernizacji budynku byłego Zespołu Szkół w Bałtowie. Zgodnie z umową zadanie winno być zrealizowane w przyszłym roku.  Środki na realizację pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i stanowią wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego do społeczności jako działanie wspomagające rozwój lokalny w ramach inicjatywy LEADER. Pomoc finansowa stanowi udział w wartości 63,63 % całości zadania.


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

13 października 2017r. w klasach 0-III Szkoły Podstawowej w Bałtowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Justyny Jabłońskiej uczniowie klasy III. W wierszach i piosenkach podziękowali wszystkim nauczycielom za ich pracę, trud i poświęcenie. Podsumowaniem apelu były życzenia i słodkie upominki od Małego Samorządu Szkolnego. W tym dniu rozstrzygnięto również ogłoszony 2 października br. przez Mały Samorząd Szkolny konkurs plastyczny „Nauczyciel przyjacielem dzieci”. Prace zostały wykonane bardzo starannie z wykorzystaniem różnych technika malarskich. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Zielińska (klasa III), drugie - Zuzanna Sikorska i Izabela Wisowska (klasa III). Miejsce trzecie zajęły Julia Jarocha i Zuzanna Szewczyk (klasa III). Prace wszystkich uczestników konkursu zdobią korytarz szkolny.


Z wizytą u artysty ludowego

W dniach 11 i 16 października 2017r. uczniowie klas 0-III  Szkoły Podstawowej w Bałtowie odwiedzili pracownię garncarską pana Andrzeja Boberka w Maksymilianowie. Artysta ludowy opowiedział o historii i tajnikach swojej niezwykłej, chociaż zanikającej już, pracy. Pokazał dzieciom dwa garncarskie piece do wypalania garnków i naczynia, które zręcznymi palcami „wyczarował" z bryły gliny. Następnie dzieci przyglądały się pracy na tradycyjnym kole garncarskim. Spróbowały również swoich sił w lepieniu glinianych naczyń. W ciągu kilku chwil powstawały różnej wielkości i kształtu dzbanki, wazoniki i  miseczki. Wszyscy starali się ulepić najpiękniejszy dzbanuszek. Warsztaty sprawiły dzieciom ogromną radość, ujawniły ich sprawność manualną i wyobraźnię.

 


Ogłoszenie o II przetargu ustnym nieograniczonym

  


Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Gminie Bałtów

   


Dzień Edukacji Narodowej


Ślubowanie klasy I w PSP im. Legionów Polskich w Okole

13 października 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem pierwszoklasistów. Dla wszystkich pracowników szkoły uczniowie przybrali odświętne stroje oraz przygotowali część artystyczną. Wierszem i piosenką przepraszali za złe zachowanie, dziękowali za każdy uśmiech i prosili o wielką cierpliwość. Dodające otuchy słowa skierowali do pierwszoklasistów, którzy z wdziękiem udowodnili swoją dojrzałość szkolną i zostali przyjęci w poczet uczniów PSP im. Legionów Polskich w Okole. Pasowania dokonała pani dyrektor Joanna Adamus. Rodzice pierwszaków przyrzekli stale wspierać swoje pociechy. Gościem  uroczystości był wójt gminy Bałtów Andrzej Jabłoński. Przekazał on wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń, zarówno do najmłodszych członków społeczności szkolnej, jak i do ich rodziców. Uroczystość zakończyła się miłym akcentem. Uczniowie nauczycielom wręczyli kwiaty, a klasa pierwsza otrzymała prezenty od pana wójta, rodziców i najstarszych uczniów szkoły.


Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

W ostatnim tygodniu września odbyły się klasowe wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego, który od kilku lat działa w klasach I-III Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Spełnia on zadania dostosowane do potrzeb oraz specyfiki rozwojowej uczniów. Współpracuje z nauczycielami, poszczególnymi klasami, organizacjami szkolnymi i instytucjami pozaszkolnymi. Poprzez działalność w samorządzie uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczą się odpowiedzialności, aktywności, umiejętności współpracy w zespole, wrażliwości na potrzeby innych, angażują się w życie społeczne.
Głównym celem działania MSU jest zintegrowanie uczniów klas młodszych wokół wspólnie zorganizowanych przedsięwzięć: imprez szkolnych, konkursów, akcji dobroczynnych, imprez sportowych, zbiórek charytatywnych, imprez okolicznościowych, itp. W roku szkolnym 2017/2018 opiekunem MSU jest pani Justyna Jabłońska.


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Jak co roku Publiczna Szkoła Podstawowa im.  Legionów Polskich w Okole wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.  Celem akcji  jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki.  Ma ona zachęcić do przypominania sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W związku z tym 29 września 2017r. odbył się  konkurs matematyczny pod hasłem ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.


Rajd po Górach Świętokrzyskich

W dniu 07.10. 2017r. "Włóczykije" z Koła turystyczno- krajoznawczego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, przeszli  trasę: Pawłów, Pokrzywnica do Grzegorzowic. Podczas wycieczki poznali niezwykły obiekt -  kościół pw św. Jana Chrzciciela, który został wzniesiony w XV wieku przez dziedzica Grzegorzowic – Grzegorza Nawoja herbu Topór. W trakcie rajdu uczestnicy poznali również sylwetkę Stanisława Jeżewskiego patrona PTTK w Ostrowcu Św., jak również odwiedzili miejsca związane z tym wielkim patriotą. Piękna, słoneczna pogoda i  jesienny urok Gór Świętokrzyskich dodatkowo wzmagał apetyt wędrowania młodych turystów.


Święto pieczonego ziemniaka

Dnia 29 września 2017r. na placu zabaw w Wólce Bałtowskiej odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy III wraz z wychowawcą oraz rodzicami, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie ogniska i poczęstunku. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej mającej na celu poznanie historii ziemniaka oraz ukazanie zalet tego niedocenianego warzywa. Wspólny posiłek poprzedziły konkursy związane z bohaterem tego święta. Najwięcej radości sprawiła dzieciom konkurencja „ziemniak cudak”. Uczniowie z przyniesionych materiałów przygotowali zabawne kompozycje z ziemniakiem w roli głównej. Do zabawy ochoczo przyłączyli się rodzice. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami przygotowanymi przez dzieci i wychowawcę. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyt zarówno u dorosłych jak i ich pociech. Pieczone ziemniaki z ogniska i smażone kiełbaski smakowały jak z najlepszej kuchni świata. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.


Dzień Chłopaka

2 października 2017r. klasa III Szkoły Podstawowej w Bałtowie, wraz z wychowawczynią Justyną Jabłońską, przygotowała z okazji Dnia Chłopaka apel pod hasłem „Studio telewizyjne”. Uczniowie w krótkich scenkach tematycznych przedstawili rolę, jaką pełnią chłopcy w życiu klasy i szkoły. Dziewczynki złożyły chłopcom rymowane pełne humoru życzenia. Odbył się również zabawny pokaz mody dla chłopców. Gwoździem programu okazała się „transmisja” meczu, w którym zawodnikami były dziewczęta w strojach piłkarskich. Na zakończenie uczeń klasy III, Bartosz Kamiński, wcielił się w rolę Seweryna Krajewskiego i zaśpiewał piosenkę „Tak bardzo się starałem”


Zabawa w Fiku Miku

29.09.2017r dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Bałtowie pojechały na wycieczkę do sali zabaw „FIKU - MIKU” w Ostrowcu Św. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki korzystały z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Dzieci z zaangażowaniem przeciskały się przez liczne tunele, zjeżdżały na zjeżdżalni, budowały obiekty z dużych klocków. Na potrzebujących chwili odpoczynku czekały mini kąciki lalek oraz gry interaktywne. Doskonała zabawa odbywała się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Po wspaniałej, pełnej emocji zabawie dzieci odpoczywały na specjalnie przygotowanych do tego celu bajecznych kanapach. Otrzymały też mały poczęstunek. Zadowolone i bogatsze w nowe przeżycia wróciły do szkoły.


Projekt - Mój pomysł na biznes

Projekt z dotacjami na otwarcie działalności gospodarczej realizowany przez firmę CONSULTOR.


Ogłoszenie

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuje mieszkańców miejscowości Okół i Michałów o przerwie w dostawie wody w dniu 6.10.2017 roku (piątek). Przerwa w dostawie wody potrwa od godz 7.00 do godz 15.00.

 


Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Dotacje na start

  


Gdzie po pomoc w niedziele i święta


Biblioteka przystąpi do systemu ACADEMICA

Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie, przystąpi do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych uruchomionej przez Bibliotekę Narodową. System umożliwia korzystanie online z zasobów książek i czasopism, którymi dysponują tylko duże biblioteki naukowe. W zasobach wypożyczalni  ACADEMICA poza książkami i czasopismami znajdują się również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty. W systemie dostępne są publikacje ze wszystkich dziedzin wiedzy. Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim są  udostępniane  na terminalach na terenie bibliotek.


Zapraszamy na badanie wzroku

ZAPRASZAMY NA BADANIE WZROKU I POMIAR CIŚNIENIA ŚRÓDGAŁKOWEGO (PROFILAKTYKA JASKRY)


W dniu: 10.10.2017 w Ośrodku Zdrowia w Bałtowie 32 w godzinach od 08:00 do 10:00 odbędą się Badania Wzroku oraz Pomiar Ciśnienia Śródgałkowego dla Mieszkańców gminy
Zapisy telefonicznie (41)264-13-90
Koszt badania komputerowego - 5 zł
Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego - 10 zł (badanie dodatkowe)

Zapisy prowadzone będą do dnia 10.10.2017
Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację
okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych.
Badanie przeznaczone jest dla osób dorosłych (powyżej 16-go roku życia)
Serdecznie zapraszamy  OKO-LUX Sp z o.o.


Mieszkańcy gminy Bałtów uczestnikami II. Świętokrzyskiego Dnia Seniora

W dniu 24 września 2017r.  mieszkańcy gminy,  uczestniczyli w II Świętokrzyskim Dniu Seniora, zorganizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy Polanika, który prowadzi całoroczną akcję  na rzecz aktywności osób 60+. Poprzez organizację spotkań edukacyjnych i takich, które łączą pokolenia,  pokazują  jak ważni są seniorzy dla młodszych pokoleń.


Akcja Sprzątania Świata

Każdego roku tysiące Polaków rusza w teren z workami na śmieci, aby posprzątać najbliższe otoczenie. Tegoroczna akcja sprzątania świata w dniach od 15 do 17 września odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". Do akcji jak co roku przyłączyli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, którzy sprzątali las na Michalowie.


Święto Przedszkolaków

„Wszyscy swoje święto mają, tańczą, skaczą i śpiewają, przedszkolaki przykład dają i też swoje święto mają………”
Już od 4 lat - 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji Punkt Przedszkolny w Bałtowie oraz Okole odwiedził Wójt Gminy Bałtów – Pan Andrzej Jabłoński, Sekretarz Gminy Bałtów- Pani Agnieszka Kopała oraz  Dyrektor Przedszkoli - Pani Agnieszka Różalska. Wójt złożył dzieciom życzenia, aby zawsze były radosne i uśmiechnięte oraz wręczył drobne upominki. Dzieci pięknie się przedstawiły i zaśpiewały piosenki. Mamy nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły maluchom wiele radości i wrażeń.


Termomodernizacja budynków kompleksu Zespołu Szkół w Bałtowie

W dniu 12.09.2017r. Wójt oraz Skarbnik Gminy Bałtów podpisali umowę wstępną na realizację projektu dotyczącego termomodernizacji budynków kompleksu Zespołu Szkół w Bałtowie (budynki po zlikwidowanym Technikum Rolniczym). Celem projektu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Zakres projektu obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie ścian piwnic i podłóg na gruncie, ocieplenie dachu, wymianę drzwi i okien, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, budowę wentylacji mech., remont instalacji oświetlenia wewnętrznego oraz wymianę punktów świetlnych. Dofinansowanie w wysokości 3 565 268,23 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.


Zespół Biesiada na Święcie Pieczonego Ziemniaka

W dniu 17 września 2017 r. zespół  „Biesiada”  wystąpił w Magoniach , w gminie Bodzechów z okazji XV Święta Pieczonego Ziemniaka. Panie zaprezentowały dwa utwory „Ludowe granie i śpiewanie” oraz „ Zielony Jaworze”.  Za przygotowane potrawy ziemniaczane, zespół otrzymał upominek.


Informacja

Gmina Bałtów organizuje w dniu 24 września 2017 r. (niedziela) o godz. 800 wyjazd na II Świętokrzyski Dzień Seniora, który odbędzie się w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym Polanika w Gminie Zagnańsk, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Wójta Gminy Zagnańsk.


Złote Gody...

17 września 2017 roku w Urzędzie Gminy w Bałtowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego.  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał medale za długoletnie pożycie małżeńskie sześciu parom małżeńskim mieszkającym na terenie  Gminy Bałtów, które zawarły małżeństwa w 1967 roku. Wyróżnione pary to Państwo: Wanda i Marian Choinkowie z Okołu, Wanda i Roman Grudniewscy ze Skarbki Dolnej, Helena i Stanisław Krawczykowie z Pętkowic, Teresa i Marian Maziarowie z Maksymilianowa, Krystyna i Edward Walczykowie z Bałtowa, Krystyna i Andrzej Wisowscy z Bałtowa.


Obwieszczenie Wójta Gminy Bałtów z dnia 14 września 2017r.


Bezpłatne szkolenia dla Rolników

 


Ogłoszenie

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 754 Urząd Gminy w Bałtowie informuję mieszkańców miejscowości Skarbka, Bidzińszczyzna,  Pętkowice, Pętkowice-Kolonia, Wólka Pętkowska, Wólka Pętkowska-Kolonia, Ulów, Wycinka, Lemierze, Okół i Michałów   o przerwie w dostawie wody w dniu 15.09.2017 roku (piątek).  Przerwa w dostawie wody potrwa od godz. 7.00 do godz. 15.00.


 

Aktualności: 2280 pozycji
System informacji przestrzennej województwa świętokrzyskiego
Schronisko dla zwierząt Janik
MPK Ostrowiec Świętokrzyski
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Bałtów
Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg
Decydujmy razem
WKU Sandomierz
Rządowe Centrum Legislacji
EPUAP
Wspólna sprawa
Prowadzę jestem trzeĹşwy
Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej
Kapitał Ludzki
Kapitał Ludzki

URZĄD GMINY W BAŁTOWIE 2015realizacja: dwarazy.com