Pierwsza w powiecie ostrowieckim Akademia Małego Strażaka

W bieżącym roku szkolnym, w ramach prowadzonych w szkole innowacji pedagogicznych, odbywają się zajęcia pożarnicze prowadzone przez p. Zuzannę Kacałę. Zainteresowanie tą tematyką przyczyniło się do powstania w gminie Bałtów Akademii Małego Strażaka. Należy do niej 15 małych adeptów z klas I – VI  Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

Program Akademii Małego Strażaka rozwija zainteresowania dzieci i młodzieży tematyką pożarniczą, przybliża specyfikę zawodu strażaka, uczy zachowań w nietypowych sytuacjach związanych z różnymi niebezpieczeństwami oraz zapoznaje z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

Druhowie zdobywają praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

W dniu 20.02.2020r. młodzi przyszli strażacy zaprezentowali się oficjalnie  po raz pierwszy. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan Wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło, prezes OSP w Antoniowie - Henryk Cichocki pełniący funkcję rady gminy, funkcjonariusze Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św.: dowódca jednostki brygadier Robert Sobczyk, kapitan Sebastian Klaus, starszy aspirant Norbert Sławek, strażak Dawid Forgiel, rodzice, nauczyciele i cała społeczność szkolna. Wszyscy zebrani wysłuchali na wstępie prelekcji funkcjonariusza Komendy powiatowej PSP na temat działalności i funkcjonowania straży pożarnej. Następnie członkowie Akademii zmierzyli się w konkurencjach strażackich takich jak: musztra strażacka, rozwijanie i zwijanie węża strażackiego, „w poszukiwaniu atrybutów sprzętu gaśniczego”.

Wszyscy wykazali się doskonałą sprawnością fizyczną, sprytem i spostrzegawczością. Młodzi druhowie pokazali, że są uczniami wielu talentów - także wokalnych. Najmłodszy z nich, Igor Różalski z kl.I, wystąpił z piosenką pt. „Strażak Sam”, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Strażacy przeprowadzili również pokaz Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.  Uroczystość zakończył pokaz sprzętu gaśniczego, który cieszył się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów.

„Zdalna Szkoła + – w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”

Gmina Bałtów uzyskała dofinansowanie w kwocie 45 000,00zł na zakup laptopów wraz z oprogramowaniem Microsoft Office w ramach realizacji projektu pn. „Zdalna Szkoła + – w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” ze środków UE z Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Gmina Bałtów, w wyniku złożonego wniosku, otrzymała dofinansowanie w wysokości 45 000,00 zł na zakup sprzętu komputerowego w ramach projektu „Zdalna Szkoła +” ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Działanie jest sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 — w ramach konkursu grantowego Zdalna Szkoła Plus — wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego Oś Priorytetowa nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.

Zbiorcza informacja o petycjach rozpatrzonych w 2019 r.przez Wójta Gminy Bałtów