Małe przetwórstwo dla rolników

Program ,,Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” przeznaczony jest dla rolników, domowników lub małżonków rolników, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie. Aby otrzymać pomoc finansową konieczne jest założenie działalności gospodarczej przetwarzającej produkty rolne. Warunkiem przystąpienia do programu będzie zarejestrowanie działalności przetwórczej, ale dopiero po podpisaniu z Agencja umowy o przyznaniu pomocy, czyli po upewnieniu, że planowana inwestycja zostanie zrealizowana. Sektory przetwórstwa objęte programem to mleko, mięso, owoce, warzywa, zboża, ziemniaki, jaja, miód, len, konopie, rośliny oleiste i wysokobiałkowe. Pomoc ma formę refundacji kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta, a jej maksymalna wysokość wynosi 50 %. Wysokość limitu w okresie realizacji PROW 2014 – 2020 może wynieść nawet 300 tys. złotych, natomiast wielkość pomocy przyznana na jedną operację nie może być niższa niż 10 tys. złotych.
Koszty kwalifikowalne to m. in.:
- budowa lub modernizacja budynków niezbędnych do prowadzenia działalności,
- kupno maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej,
- kupno urządzeń służących poprawie ochrony środowiska.
Koszty, które nie będą uznawane za kwalifikowane to koszty zakupu środków transportu, używanych maszyn, urządzeń czy sprzętu oraz VAT.
Kolejność przysługiwania pomocy będzie zależeć od punktów otrzymanych za:
- stopień innowacyjności operacji(5 pkt)
- wiek podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, jeżeli będzie miał mniej niż 40 lat (3 pkt)
- inwestycje związane z ochrona środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu (5 pkt),
- uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości (3 pkt)
- poziom bezrobocia w powiecie, gdzie realizowana jest operacja w stosunku do bezrobocia w kraju (1-4 pkt)
- prowadzenie działalności w sektorach przetwórstwa: mleka, mięsa, owoców i warzyw oraz zbóż (2 pkt).
Aby wniosek był rozpatrzony, rolnik musi zdobyć 5 punktów.
Wnioski należy składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej lub przesyłką rejestrowaną. Szczegółowe informacje i pomoc można uzyskać pod numerami telefonów: 61 28 28 847 lub 728 405 593 oraz na stronie internetowej http://agropartner24.pl

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy i użyczenia