Informacja Głównego Lekarza Weterynarii

W w/w zakładach uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego są przetwarzane zatwierdzoną metodą z zastosowaniem odpowiednich parametrów temperatury, czasu oraz ciśnienia. Materiał kategorii 1 oraz 2 jest przetwarzany w drodze sterylizacji ciśnieniowej (temperatura 133oC, czas 20 minut pod ciśnieniem (bezwzględnym), co najmniej 3 barów. Uzyskana mączka mięsno–kostna i tłuszcz są spalane w zatwierdzonych spalarniach. Taki sposób obróbki gwarantuje unieszkodliwienie ewentualnych czynników zakaźnych i zapobiega przedostawaniu się tych patogenów do środowiska.
Ponadto hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji, ponieważ istnieje w Polsce specjalny system dopłat z budżetu państwa  dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta. Za realizację systemu dopłat do unieszkodliwiania padłych zwierząt odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na stronie internetowej w/w Agencji pod linkiem http://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/dofinansowanie-kosztów-utylizacji-padłych-zwierzat-gospodarskich.html dostępny jest wykaz zakładów utylizacyjnych prowadzących przedmiotową działalność w poszczególnych województwach oraz kontakt do tych przedsiębiorstw.
Biorąc pod uwagę powyższe istnieje całkowity zakaz grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich. W przypadku stwierdzenia przez powiatowego lekarza weterynarii nielegalnego zakopywania lub innego niezgodnego z prawem zagospodarowania w/w zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu Św. będzie zmuszony do postępowania zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 maja 2014r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014r. poz. 629) . Zgodnie z § 3 pkt 2 (lit B) w/w rozporządzenia kara pieniężna za taki czyn może wynosić od 3 000 do 11 000 złotych.

Wykaz firm utylizacyjnych:

Lp.

Nazwa zakładu

Numer telefonu

1.

Jasta Sp z o.o. Danielów 5; 97-360 Kamieńsk

44 681 75 86

2.

PPP Bacutil Sp J. ul. Dęblińska 18; 24-100 Puławy

81 882 47 27

3.

Saria Polska Sp z o. o. ul. Zawodzie 16; 02-981 Warszawa Oddział Secanim w Wielkanocy 32-075 Gołcza

12 387 30 65

4.

ZR-P Farmutil HS SA Śmiłowo ul. Przemysłowa 4, 64-810 Kaczory

67 281 42 61 //16 622 70 52

Komunikat w sprawie zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w Gminie Bałtów.