„Prawa Dziecka” w PSP im.Legionów Polskich w Okole.

Prawa dziecka są dla każdego takie same - niezależnie od koloru skóry, narodowości, wyznawanej religii czy statusu materialnego. W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka, są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka i ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.  Konwencja o Prawach Dziecka (Polska ratyfikowała ją 7 czerwca 1991 r.) ustanawia, że dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej. Prawa cywilne dziecka to: prawo do życia i rozwoju; prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu); prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej; prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania; prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach jego dotyczących w postępowaniu administracyjnym i sądowym; prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami; prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej.Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, w szczególności odnoszących się do ich prawa do prywatności i rodzaju swobód. Zapoznali się z instytucjami troszczącymi się o dobro i bezpieczeństwo najmłodszych. Nauczycielka uświadomiła uczniom, że za prawami jakie posiadają, idą również obowiązki.

Komunikat w sprawie zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w Gminie Bałtów.